Döntött Putyin: az Egyesült Államok erőfeszítései kudarcot vallottak
mandiner.hu
A fejfájás nagyon gyakori panasz, szinte mindenkit legalább egyszer utolér élete során. A fejfájások típusairól és okairól dr. Bozsik György neurológus tartott előadást a minap a Semmelweis Egészség Napok keretében.
Honnan ered a fájdalom?
Amikor valaki az orvosnál fejfájásra panaszkodik, első lépés az illető alapos kikérdezése, vizsgálata. Ha a háttérben átmeneti idegrendszeri működészavar áll fenn anélkül, hogy a páciensnek egyéb, a fejfájást magyarázó betegsége lenne, úgynevezett primer fejfájásról beszélünk. Ide tartozik a migrén, a tenziós jellegű és az úgynevezett cluster (klaszter) fejfájás. Ezek visszatérő, mindig hasonló módon lezajló rohamokkal jelentkeznek, s járhatnak velük kísérő tünetek is. Ezzel szemben az úgynevezett tüneti vagy másodlagos (szekunder) fejfájásoknál betegség vagy károsodás áll a háttérben, aminek csak egyik tünete a fejfájás.
Felöltő vagy nadrág?
A fejfájások besorolása azok megjelenésének, klinikai tüneteinek az ismerete alapján lehetséges, ennek első fázisa pedig a beteg részletes kikérdezése. Rejtő Jenő Szőke ciklon című regényéből egy női szabó fogalmazza meg: „A sors olyan, mint egy részeges szabász: amikor belevág a szövetbe, még nem lehet tudni, felöltő lesz-e belőle vagy nadrág.”
Tehát amikor az orvos beszélgetni kezd a beteggel, akkor még minden lehetséges. Elsőként azt kell kideríteni, hogy másodlagos, tüneti fejfájással állunk-e szemben, amit valamilyen betegség – magas vérnyomás, arcüreggyulladás, szemészeti probléma – okoz, vagy pedig primer fejfájás kínozza a beteget. Fontos információ az is, hogy újonnan fellépett vagy hosszabb ideje fennálló fejfájásról van-e szó. Ha új keletű a panasza, régebben voltak-e visszatérő fejfájásai, ha pedig hosszabb ideje áll fenn, miért éppen most fordult orvoshoz? Mely életkorban kezdődtek a panaszok, állandó-e a fejfájás vagy időszakos, s ha ez utóbbi, milyen gyakran, mennyi ideig tart?
Jó tudni!
A Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikáján fejfájás-ambulancia működik, amely orvosi beutalóval migrénes, tenziós jellegű és klaszter fejfájásban szenvedők járóbeteg-ellátását vállalja.
Okok a háttérben
Egyértelmű, hogy a fej, a nyak sérülései, illetve az érbetegségek, az agyvérzés, az agyi vagy a nyaki erek gyulladása, sérülése, a koponyatraumák is előidézhetnek fejfájást. Úgyszintén az agydaganatok, a fejen lévő szervek betegségei, egyes fertőzések, különféle anyagok – melyeket részben az ételekkel, tartósítószerekkel, gyógyszerekkel veszünk magunkhoz –, a szén-monoxid-mérgezés, a pszichiátriai kórképek is okozhatnak fejfájást.
– Megkérdezzük a beteget, pontosan hol fáj a feje, milyen jellegű a fájdalom, társulnak-e hozzá kísérő tünetek, vannak-e provokáló vagy enyhítő tényezők. Fontos tudni, fennáll-e a vénás trombózis kockázata, mert ennek a dohányzóknál, elhízottaknál, a fogamzásgátló szedésekor nagyobb az esélye. Fejfájásnál persze nem kell azonnal orvoshoz szaladni, ha valakinek korábban nem fájt a feje, ám ha 50 év felett időről időre előfordul, akkor ajánlatos kivizsgáltatni az okát. Továbbá akinek olyan betegsége van, ami az idegrendszert is érintheti – AIDS, rosszindulatú daganat áttéte, hematológiai betegségek –, ki kell zárni az agyi károsodás lehetőségét – mondja Bozsik doktor.
A fájdalom jellege - Migrén esetén időnként, nem szabályosan ismétlődő, viszonylag rövid ideig – órákig, pár napig – tartó fejfájásról beszélhetünk. - A tenziós fejfájásnál – ahol inkább a nyak, a váll, illetve a fej izmainak túlzott feszülését és a pszichés feszültséget említik kiváltó tényezőként – mérsékelt intenzitású, de akár tartósan állandósult fejfájás lép fel változó erősséggel. - A klaszter fejfájás során a betegnél előfordulnak napokig, hetekig tartó időszakok, amikor akár naponta többször nagyon erős, mindig ugyanolyan oldali fejfájások kínozzák. Ezek viszonylag rövid ideig tartanak, és az egyes periódusok között többéves szünetek lehetnek. Nem gyógyítható, ezért a kezelés célja a fájdalom enyhítése, a fejfájásos időszak rövidítése lehet. - Előfordul, hogy a fejfájás mérsékelten kezdődik, de folyamatossá válik, s egyre erősödik – ez az úgynevezett progresszív fejfájás, ami valamely koponyán belüli betegség, akár agydaganat tünete is lehet.
Rémes rohamok
A nemzetközi felmérések alapján a népesség 12 százaléka migrénes, hölgyeknél háromszor gyakoribb, mint az uraknál. Migrénről akkor beszélünk, ha a fejfájásnak egyéb kimutatható oka nincs és visszatérően érkeznek a hasonlóan lezajló rohamok. Ezek többnyire órákig, de három napnál nem tovább tartanak. Általában féloldaliak, hullámzó intenzitásúak, lüktető jellegűek, meglehetősen erősek, jelentősen rontanak a szokásos napi fizikai aktivitáson.
A migrénes roham alatt az illető nemegyszer lesötétített szobában, fekve próbálja átvészelni a legkritikusabb szakaszt, amihez a fény- és a hangingerek iránti fokozott érzékenység, émelygés, hányás társulhat. A betegek 20-25 százalékánál fordulnak elő az idegrendszer átmeneti – többnyire a látással kapcsolatos – zavaraira utaló tünetek: villódzó pontokat, cikcakk vonalakat vagy a látótér elhomályosulását érzékelik, majd berobban a fejfájás a sorolt tünetekkel. Ezt lábadozási szakasz követi, végül az élete visszatérhet a normális kerékvágásba.
Sok minden nem világos
„A főfájásnak egynéhány nemei vannak. [...] Fészkei: A belső és mély főfájásnak fészke vagyon az agyvelőt bétakaró hártyában, melyet agykérnak is hívnak. [...] Az ilyen fájdalom a szem gyökerére nyilallik. A külső főfájás embernek feje bőrit járja, és ha csak mozgatják is a haját, mindjárt inkább fáj, sőt, nem is tapogathatni. [...] Okai: A főnek nyilalló fájdalma akkor esik, mikor vagy a vérben való epesár, vagy pedig a gyomorból felgőzölő párák az agykért érdeklik és rágják” – írta a XVII. század végén Pápai Páriz Ferenc, az egyik első magyar orvosi könyv, a Pax Corporis szerzője.
Ma már tudjuk, hogy a migrénesek kicsit érzékenyebben reagálnak a külső ingerekre, s az agytörzsben bizonyos területek olyan aktivitást fejtenek ki, ami megváltoztatja a véráramlási viszonyokat – fogalmaz a neurológus szakember.
Mit lehet tenni?
Próbáljuk kiiktatni a provokáló tényezőket. Egyes anyagok – bizonyos tartósítószerek egyes ételekben, nitritek, pácsók vagy a tiramin a sajtokban, a csokoládéban, fenolok a vörösborokban – provokálhatják a migrént, ahogy a koffein vagy más élénkítőszerek túlzott fogyasztása vagy megvonása is. Okozhatnak fejfájást a szívgyógyszerek vagy a potencianövelő szerek, de a rendszertelen étkezés és az alvásmegvonás is állhat a háttérben.
Az akut fejfájás a szokásos fájdalomcsillapítókkal kezelhető, a migréneseknek specifikus roham elleni szereket rendel az orvos. A tapasztalatok szerint a B2-vitamin és a magnézium is enyhítheti a panaszokat. A makacs, kínzó, visszatérő fejfájást azonban minden esetben komolyan kell venni és neurológus szakorvos segítségét kérni.
Agyagkrokodiltól koponyalékelésig
Régészeti leletek tanúsága szerint évezredekkel ezelőtt koponyalékeléssel próbáltak utat engedni a fejfájást okozó gonosz szellemek távozásának. Egy egyiptomi rajz alapján az ókorban agyagkrokodillal igyekeztek enyhíteni a panaszokat: a szájába gyógyfüveket tettek, majd vászoncsíkokkal rögzítették a beteg fejére, amire istenek nevét írták. A fejfájás első szakszerűnek mondható leírása Hippokratész (i. e. 460–377) nevéhez fűződik, aki a migrénről úgy vélte, hogy a májból kigőzölgő és a fejbe jutó „pára” okozza a bajt. A középkori Itáliában ópiumból és ecetből készült oldattal kenték be a beteg fejét.
mandiner.hu
mindmegette.hu
origo.hu
vg.hu
boon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
mandiner.hu