Egy kijevi magyar szerint a történelem szemétdombjára való Orbán Viktor
magyarnemzet.hu
Mintha egy lufi lenne a hasamban – sokan így írják körül a haspuffadás okozta kellemetlenséget, az egyik leggyakrabban előforduló emésztési zavart. Bizonyos étkezési szabályok betartásával és életmódbeli változtatásokkal azonban búcsút lehet inteni e panasznak.
Kép: Man suffering stomach ache sitting bench, gastritis problem, food poisoning, Fotó: Shutterstock
A felfúvódásért többnyire a közismerten puffasztó ételeket – a k betűseket, mint a karfiol, karalábé, káposzta, illetve a babot és más hüvelyeseket – okoljuk, de a nagy mennyiségben elfogyasztott, nehezen emészthető, zsíros, fűszeres fogások is megterhelést jelentenek az emésztőrendszer számára. Olykor pedig bizonyos betegségek velejárója a puffadás.
Előidézheti a panaszt a fokozott levegőnyelés, amit kiválthat többek között a stressz, a rendszertelen, kapkodó étkezés vagy a gyakori rágózás, miként a szénsavas italok fogyasztása is.
Sok esetben okoz puffadásos tüneteket, görcsös hasi fájdalmat, szelességet, gyakori hasmenést vagy éppen székrekedést az irritábilisbél-szindróma (IBS), és ugyancsak túlzott bélgázosodással, hasfeszüléssel járhatnak együtt különböző vírusos és bakteriális megbetegedések, a rossz ételek fogyasztása, valamint bizonyos táplálék-intoleranciák (laktóz- vagy lisztérzékenység) és allergiák.
A felszívódási zavarok egyik közös jele lehet a haspuffadás, hiszen az emésztőrendszerbe olyan anyagok kerülnek, melyeket a szervezet nem tud normál módon kezelni, ezért többek között emésztési problémákban nyilvánul meg a rendellenesség.
A hasnyálmirigy-elégtelenség miatti emésztési zavar esetén a szervezetben fellépő enzimhiány okozza a tüneteket, ami ugyancsak az ételek elfogyasztását követő hasi fájdalomban, puffadásban és kellemetlen teltségérzésben nyilvánul meg.
Előfordulnak más szerveket, szervrendszereket érintő kórképek is, amiket szintén kísérhet haspuffadás. Ilyenkor sok esetben nehezebben derül fény a diagnózisra, hiszen mind a beteg, mind az orvos a gyakoribb emésztőszervi okokat veszi először sorra a kivizsgálásnál. Például pajzsmirigy-, epe- és vesebetegség, nőgyógyászati elváltozások esetén is kísérő tünet lehet a haspuffadás, de a cukorbetegek között is gyakori.
Az antibiotikumos kezeléseket követően gyakori mellékhatás a bélflóra sérülése, melynek következtében átmeneti emésztési zavarok léphetnek fel, ami hasmenéssel, hasfájással, gyakori puffadásos tünetekkel járhat. Ebben az esetben bevált terápia a bélflóra probiotikumok segítségével történő helyreállítása.
Bizonyos vérnyomáscsökkentők, cukorbetegségre alkalmazott szerek és hasmenés elleni készítmények használata esetén is jelentkezhet haspuffadás, a nőknél pedig a hormonális változások is okozhatják a panaszt, mint a várandósság, a klimax, a premenstruációs szindróma vagy a pajzsmirigy-alulműködés – írja a webbeteg.hu.
Ha a puffadás rendszeresen visszatérő gond, érdemes táplálkozási naplót vezetni, amiből kiderül, hogy mely ételek fogyasztása után jelentkezik, s a továbbiakban igyekezzünk ezeket kiiktatni az étrendünkből. Egyes gyógynövények is segítik az emésztést és csökkentik a felfúvódást, ilyen például a kömény, az ánizs, a gyömbér, a citromfű vagy a borsmenta, melyeket tea formájában is fogyaszthatunk.
Továbbá a patikákban vény nélkül is beszerezhetők olyan gyógyszerkészítmények, amik segítik a puffadással, görccsel, gyulladással járó tünetek, panaszok mérséklését, csökkentik az emésztési zavart.
Ha a panaszaink néhány napon belül nem javulnak, vagy gyakran, illetve súlyos formában jelentkeznek, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
kemma.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
borsonline.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu