Óvatosan a bizsukkal!

A nők előszeretettel egészítik ki az öltözéküket divatékszerekkel, sokszor nem gondolva arra, hogy egyikük-másikuk olyan fémeket is tartalmaz, melyek az arra érzékenyeknél allergiás tüneteket okozhatnak.

Család-otthonHabik Erzsébet2022. 01. 27. csütörtök2022. 01. 27.

Kép: Low-quality metal. Young lady looking sore and unwell while holding on to her low-quality necklace causing her skin have allergic response, Fotó: Shutterstock

Low-quality,Metal.,Young,Lady,Looking,Sore,And,Unwell,While,Holding
Low-quality metal. Young lady looking sore and unwell while holding on to her low-quality necklace causing her skin have allergic response
Fotó: Shutterstock

Pirosodás, égő érzés, gyulladás, kiütések a bőrön – ezek a fémallergia tünetei. Egy nyaklánc vagy fülbevaló is okozhat gondot az érintett területeken, de egy gyűrű viselésétől is keletkezhet a kézfejen ekcémás folt, hámló, kiszáradt bőr – tájékoztat dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.

A fémallergia – csakúgy, mint az allergiák általában – bármely életkorban megjelenhet. Előfordulhat, hogy korábban gond nélkül viselhettünk bizsukat – esetleg enyhébb panaszaink voltak, amikre rá se hederítettünk –, de egyszer csak feltűnnek a fémallergiás tünetek, melyek általában gyorsan elmúlnak, amint a bőr nem érintkezik a problémát kiváltó ékszerrel. Ám ha a panaszok nem szűnnek, netán erősödnek, érdemes al­ler­gológushoz fordulni, aki gyógyszereket, krémeket rendelhet a viszketés, gyulladás ellen.

Allergia bármilyen fémre kialakulhat, a legtöbb panaszt azonban a nikkel okozza. Esetében gyakran megfigyelhető keresztallergia a krómmal, kobalttal, platinával, palládiummal, rézzel vagy más fémekkel. Noha a bizsuk viselése okozza a legtöbb panaszt, a tünetek jelentkezhetnek ezüst ékszerektől is, mert ezeket más fémekkel szokták ötvözni.

Kobalt- vagy nikkelallergia esetén a mobiltelefonunk vagy szemüvegkeretünk is előidézheti a bőrpanaszokat. A fémallergiásoknak a ruhaválasztást is alaposan át kell gondolniuk: a fémgombok, a szegecsek és cipzárak, a melltartó csatja szintén okozhatnak prob­lémát.

Hogy kiderítsük, pontosan melyik fémre vagyunk érzékenyek, allergiateszten kell részt vennünk. Erre a téli időszak a legalkalmasabb, ilyenkor ugyanis kevésbé kellemetlen az egy héten át a hátunkra ragasztott tapaszokkal zajló vizsgálat, mely közben csak korlátozott tisztálkodásra nyílik lehetőség, mert a tapaszokat nem érheti víz. Cserébe viszont kiderül, ha valamelyik fém bőrtüneteket okoz.

A vizsgálat eredményének köszönhetően nemcsak az ékszerválasztásnál, hanem a fogászati kezelések, az implantátumok – tehát nagyobb és költségesebb beavatkozások – esetén is információnk lesz arról, hogy melyik fémre vagyunk allergiásak, de az epicutan­teszttel a kozmetikumok, hajfestékek és ételadalékok által okozott allergiás reakció szintén kimutatható – magyarázza dr. Moric Krisztina.

Az allergia nem múlik el: akiről egyszer már kiderült, hogy fémallergiás, ne kísérletezzen, mert a hajlama csak erősödik. Sokszori provokálással elérhető, hogy később már a fémtárgyakkal való egészen minimális érintkezés is előidézi a panaszokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek