Az éj leple alatt...

Mit csinálunk éjjelente? Ideális esetben alszunk, mélyen és pihentetőn. Csöndben. Nem veri fel a házat fülsiketítő horkolás és velőtrázó gyereksírás? És ha mégis? Amerikai kutatók szerint a nők várható életkora - többek között - azért magasabb, mint a férfiaké, mert jobban viselik az álmatlanságot. Kísérletek során kiderült, hogy átlag hetven percet töltenek mély álomban az éjszaka folyamán, míg a férfiak csak negyvenet. Az alváshiány nagyobb egészségi kockázat a férfiakra, mint a nőkre. Ez bizonyára a természet gondoskodása a nőkről: hasznát veszik az anyai virrasztások, éjjeli felébredések és korai kelések alkalmával.

Családi körLovass Ildikó2004. 12. 10. péntek2004. 12. 10.
Az éj leple alatt...


Ha húzzuk a lóbőrt
Párkapcsolatok romlása, családi perpatvarok állandósulása kísérheti a horkolást, amely mindkét fél tűrőképességét alaposan próbára teszi: a feleség nem tud aludni az egyre hangosabb és egyre idegesítőbb éjszakai zajtól, a férj pedig a szemrehányásoktól és a saját nyugtalan, meg-megszakadó alvásától kimerült.
A jelenség a férfiak körében jóval gyakoribb, mint a nőknél. A becslések szerint a hazai férfi lakosság fele, a nők húsz-harminc százaléka húzza a lóbőrt. Az életkor előrehaladtával, nagyobb súlygyarapodás esetében, a klimaxos életkor beköszöntével erősödik és válik állandóvá ez a kellemetlen állapot. A horkolás hátterében gyakran egy súlyos, több szervünkre kiható, ám gyógyítható betegség áll: az átmeneti légzésmegállás, azaz az alvási apnoé.
A horkoló emberek többnyire szűk garattal rendelkeznek (ez gyakran az elhízás következtében alakul ki). Kényelmetlen párna, lapos fekvés, nem megfelelő fekvőhely vagy testhelyzet, háton fekvés is okozhatja, ilyesmire persze hamar rájön az érintett, és könnyű rajta segíteni. Kóros a horkolás akkor, ha a felsorolt tünetek többsége jelentkezik. Noha a hangosan horkolókat gyakran ugratják és korholják, a tünetet nem szabad félvállról venni, mert az esetek egy részében súlyos rendellenesség forog fenn.
{p}
Baktay Zelka pszichológus és férje, Baktay Miklós több szakemberrel - alvásszakértőkkel és pszichológusokkal - egy éve alapította meg a Magyar Horkolásterápiás Társaságot. Fehér holló a gyógyítás terén a horkolás pszichoterápiás, párkapcsolati és fogyókúrás tréning általi kezelésével foglalkozó csoport Európában vagy talán a világon is.
- Csak az elmúlt tíz-tizenöt évben terelődött a figyelem a horkolásban rejlő veszélyekre. Nem csupán zavaró zajforrás a horkolás, hanem árulkodó tünet, amely arra utal, hogy a garattal, a légzéssel és az oxigénellátással baj van. A fellépő légszomj, az elakadó lélegzet hosszú másodpercekig eltarthat. Az oxigénhiányos állapotban, amikor mintha lenyomnák az embert a víz alá, vészreakció indul el. Fölpörög a szív, kétszázas lesz a pulzus. Megemelkedik az inzulintermelés, kialakulhat a cukorbetegség. Nem működik rendesen a hormonháztartás. Az agyat is fárasztja a légszomj, és nappali alváshoz, kifáradáshoz, emlékezetzavarhoz vezethet. A kifejlődő tüneteket "horkolási karriernek" nevezik, amely végső esetben akár halált is okozhat. A kimerültség, a stressz, a hízás, a kelleténél kevesebb folyadék fogyasztása fokozza a tüneteket - magyarázza a folyamatot  Baktay Miklós.
Az alvási apnoéban szenvedő betegeket a neurológusok az alváscentrumokban műszeresen vizsgálják. A társadalombiztosítás csak az úgynevezett rosszindulatú horkolás kezelését finanszírozza. A horkolásterápiás társaság - természetesen óradíj ellenében - a jóindulatú horkoló és párja speciális kezelését nyújtja. A passzív fél, azaz a "csendes társ" éppúgy segítségre szorul, hiszen mindketten megszenvedik az éjjeli nyugalom rendszeres megzavarását. Módszerük lényege a mélyalvásban is működő átprogramozás. Megtanítják a horkolót arra, hogyan lehet a garatizmokat úgy szabályozni, hogy mélyálomban se tapadjanak össze, ne alakuljon ki légzéshiány. A csendes társat pedig konfliktuskezelő megoldással arra készítik fel, hogyan tudja elviselni a másik felet. Tisztában kell lenni azzal, hogy horkolás ellen gyógyszer nem létezik, és műtéttel sem oldható meg. Noha tüneti kezelésként léteznek légzéskönnyítő orrtapaszok, spray-k, a leghatékonyabb megoldás megkeresni a páciensnél mindazokat a problémákat, amelyeken segíteni lehet. Az alkohol, dohányzás, az altatószerek mellőzése, fogyás, oldalt fekvés, a stresszhelyzetek oldása, több folyadék ivása és a tudatos figyelem együttesen sokat enyhíthet a panaszokon.(Érdeklődő olvasóinknak ajánljuk dr. Baktay Zelka és dr. Szakács Zoltán A horkolás című kötetét, amely az esetleírások révén segít eligazodni a témában.)
{p}
Kóros horkolásra utaló jelek
Nemcsak háton fekve, hanem minden testhelyzetben előfordul. A hangjelenség egyenlőtlen, horkantásokkal jár együtt. A horkantásokat hosszabb szünet előzi meg. Szájszárazság. Fáradt, levert ébredés, aluszékonyság napközben, figyelemzavar. Magas vérnyomás. Magas vércukorszint. Éjszakai izzadás a fej és a nyak tájékán. Gyakori éjszakai vizelési inger.

Tente, baba, tente!
Éhesvagyokpisilnikellszomjasvagyokvizetakajsz! - rázza a kiságy rácsát este tízkor, s te, aki valaha olyan megható képekről álmodoztál, hogy szelíden gyermeked fölé hajolsz, és lágy altatódalt dúdolsz neki, most agyoncsapnád a büdös kölyköt! Némileg vicsorítva mégiscsak rászánod magad az altatódal dúdolására, egy-két gyengéd simításra, s reménykedve figyeled a szempillák lassú lecsukódását. Óvatosan, óránként két centiméteres sebességgel húzod el a kezed és teszel egy nesztelen lépést az ágyad felé. Ámde újra: éhesvagyokpisilnikellszomjasvagyok...
Éjjel tizenegykor már nem érted, tulajdonképpen miért kellett neked férjhez menned; s mire éjfélt üt az óra, már azt sem, hogy minek kellett egyáltalán megszületned. Egy órakor feladod minden elved, amúgy is gyenge jellemed végképp megtörik, s az óbégató csomagot átpakolod a saját ágyadba, tudván tudva, hogy ezzel feltartóztathatatlan lavinát indítottál el. Mégis, döntésedet igazolandó, abban a pillanatban el is némul a szentem, s a "sakál vokál" szólistája szerény, csendes, édesen szuszogó leánykává változik. Boldogan alszol végre te is, hiszen - szerencsédre - nem sejted, hogy ezek után a következő öt-hat évben mindig így lesz: már iskolás nagylányként is, hóna alatt kispárnájával, paplanját maga után húzva, keresztülbotorkálva a lakáson minden éjjel a te ágyadban köt ki. Mivel egyre nagyobb, meg aztán szeret keresztben aludni, a te anyai szigorod pedig semmivel sem lesz hatékonyabb, kénytelen vagy dupla ágyra cserélni fekvőhelyedet. - Ha majd férjhez mész, akkor is minden éjjel átjössz? És mit fog szólni ehhez a férjed? - motyogod félálomban. De már jön is a biztatás: - Nyugi, anya, a férjem is jön majd velem, te alhatsz középen!
{p}
Jó tanácsok a nyugodt éjszakához
- Legyünk következetesek minden alvás körüli dologban az esti mesétől kezdve addig, hogy nem vesszük ki a gyereket a kiságyból, ha már egyszer lefektettük. Minden este ismétlődjön a lefekvési szertartás: játszás, fürdés, fogmosás, babák, macik lefektetése, mese, puszi - a kisgyermekek szeretik, ha az események rendre a jól ismert mederben haladnak.
- Legyünk türelmesek és nyugodtak, s ne legyen lelkiismeret-furdalásunk amiatt, ha magunknak és párunknak szeretnénk esténként egy-két órás nyugodt magánidőt.
- Készítsük fel a gyermeket az önálló alvásra, de számítsunk tiltakozására. A szoktatás elején ne hagyjuk azonnal egyedül, maradjunk mellette, majd lassan csökkentsük az ágya mellett töltött időt. Ha sír, mindig menjünk vissza hozzá néhány percre.
- Ne legyen vaksötét, csak olyan félhomály, amelyben ki tudja venni a tárgyak körvonalait. Ha kell, égjen egy nagyon gyenge fényű lámpa. Tévé hangját ne hallhassa, de a halk beszélgetés moraja nem zavarja.

Derűt adó dió
Álmatlanság, szorongás, fejfájás, légszomj, depresszió esetén talán nem is gondolunk rá, hogy mindezt a magnéziumhiány okozhatja. Nagyfokú szellemi és fizikai igénybevétel, stressz esetén, fogyókúra alatt, betegségek után különösen fontos, hogy elegendő magnézium legyen a szervezetben. Az átlagos táplálkozási szokások mellett a magnéziumbevitel nem fedezi a test napi igényét, amely felnőtteknél 300-350 milligramm. Jó magnéziumforrás a gyümölcs és a zöldség, a dió, a teljes őrlésű gabonamagvak, amelyekből naponta fogyasszunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek