Élet a romok között

Irak messze van! - történelmünket és áldozatainkat ismerve legyinthet-e közömbösen bárki Magyarországon a híradások láttán? Ma már semmi sincs távol. S az ősi Mezopotámia földjén ma is lőnek, robbantanak, járőröznek, rettegnek. De az emberek élni akarnak. Dévényi Veronika, egy fiatal magyar fotográfuslány felkerekedett, hogy megörökítse mindennapjaikat. Férfiakét és nőkét, idősekét, fiatalokét, gyermekekét.

Családi körSzijjártó Gabriella2004. 12. 24. péntek2004. 12. 24.
Élet a romok között


Dévényi Veronikát nem küldte ki hivatalosan senki. Újságíró kollégájával először három hetet, majd egy hónapot töltött a háború sújtotta Irakban. Nem a sajtómunkásoknak fenntartott luxushotelben laktak, hanem egy hatgyermekes bagdadi családnál. S Vera nem azt fotózta, amit a tévében naponta láthatunk. Európai szemmel hajlamosak vagyunk elviselhetetlennek és embertelennek képzelni az életet az arab országokban, különösen a nők számára.
Vera szerint nem szabad a saját szabályainkból kiindulni. Igaz, hogy a nők például nem állhatnak közös sorba a férfiakkal, de nem alá-fölérendeltségi okból, hanem a két nem közötti távolság miatt. (Miként régen nálunk is külön padban ültek a templomban.)A helyiek barátságosak, udvariasak és - érthető módon - kicsit bizalmatlanok. Többségük örül a Szaddám-rezsim megdöntésének, de a mostani kaotikus helyzetben, az állandó terrortámadások és lövöldözések fenyegetettségében félnek. Mindenütt amerikai katonák, mindenért tőlük kell engedélyt kérni - mégsem tudnak rendet tartani. S közben a tetőtől talpig beöltözött idegen rendfenntartók is rettegnek, mikor robban fel mellettük egy autó... vagy egy ember.
{p}
A nyugati ember nehezen igazodik el az arabokon. Ha melletted üvölteni kezdenek, hirtelen nem lehet eldönteni, hogy most éppen örülnek vagy meg akarnak lincselni. Életükben fontos szerepet játszanak a fegyverek, szinte minden családnak van kalasnyikov géppisztolya. Nem csak a háború miatt! Örömükben a levegőbe lövöldöznek az iraki futballválogatott győzelmét ünnepelve, vagy rakétát lőnek fel a vallási ünnep kezdetekor.
Vera fotózott hívőket katolikus misén és iszlám imanapon. Út menti téglagyárban festett körmű lányokat és Hillahban magyar katonákat. Sötétkék kötényruhában, fehér blúzban iskolába igyekvő gyerekeket és a gázcseretelep előtt egész nap sorban álló, csadorba burkolózó asszonyokat.
Odakint nem érzékelte a veszélyt, tette a dolgát. Azt mondja, az ember idehaza eljátszhat a gondolattal, mit tenne vészhelyzetben, de csak akkor és ott derül ki, valójában hogyan viselkedik. A jordániai nagykövetségnél történt robbantásnál épp a közelben voltak, ők értek oda leggyorsabban. Tizenhat polgári áldozat, több mint ötven sérült. A katonák és a járókelők sokkos állapotban rohangáltak és üvöltöztek a füstölgő autók között. Vera nem gondolkodott, fényképezett - akkor és ott a mi szemünk helyett is látott. A fotók másnap a brit napilap, a Guardian címlapján jelentek meg, a CNN honlapja is közölte őket.
Határozottan válaszol: igen, visszamenne. Nem haditudósítónak, hanem hogy megörökítsen embereket és sorsokat. A csodát, ahogy az élet legyőzi a pusztulást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek