Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nincsenek könnyű helyzetben a gimnáziumok és szakközépiskolák végzős diákjai. Az új, kétszintű érettségi rendszer úttörőiként (ez esetben nagyon is helyénvalónak érzem a kifejezést) nekik kell kitaposniuk a változások útját a következő generációk előtt.
Február 15-éig nem csak azt kell kiválasztaniuk, hogy - majdani boldogulásuk reményében - melyik főiskolán vagy egyetemen szeretnének továbbtanulni. Döntést kell hozniuk a felvételit is jelentő érettségi vizsgáról is: közép-, avagy emelt szinten? Szabályok rendelkeznek ezentúl a dolgozatok javításáról és értékeléséről csakúgy, mint az államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványok idei utolsó elfogadásáról. A különböző iskolatípusokban ezentúl a tantárgyankénti érettségi követelmények szintenként egységesek és mindenki számára nyilvánosak. Az új rendszer célja többek között, hogy a lexikális ismeretek mindenhatósága felől fokozatosan mozduljon el az oktatás a képességek fejlesztése felé. Az úgynevezett PISA-felmérés szerint ugyanis a nemzetközi összehasonlításokban hazánk továbbra is az alsó harmadban szerepel a tizenöt évesek szövegértési képességeit illetően, míg a természettudományos ismeretek és a problémamegoldó képesség terén már a középmezőnybe verekedtük magunkat. Igaz, a mostani reformok jótékony hatása lassan, csupán az évtized végére válik érzékelhetővé, mégis létfontosságú ez a jövő nemzedékének álláskeresése, egyszersmind életképessége szempontjából.
Macera macera hátán - legyinthetnénk bosszúsan vagy szánakozva az első fecskéken. Holott valójában irigyelnünk kéne őket, akik néhány hónap múlva - mint egy "friss" uniós ország érettségizett polgárai - Európa majd' minden szegletében egyenrangú félként döngethetik az egyetemek kapuit...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu