Ha idejében felismerjük...

A tizenöt éves kutatómunka eredményeként elkészült országos ráktérképről ez évi 2. számunkban már részletesen írtunk, ám a daganatos megbetegedések szomorú statisztikája újabb kérdéseket szül. A miértekre prof. dr. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa válaszol.

Családi körSzijjártó Gabriella2005. 01. 28. péntek2005. 01. 28.
Ha idejében felismerjük...

- Főként a városok zsúfolt kerületeire koncentrálódnak a rákos megbetegedések és halálozások. Sőt mintha nem is egy városról beszélnénk, akkora a különbség Budapest V. és II. kerülete között - elemzi a térképet Kásler professzor. Ugyanakkor a ráktérkép rendkívül változatos és sokszínű.
- A városlakók ugyanakkor könynyebben eljuthatnak a szűrővizsgálatokra, a vidékiekkel ellentétben elérhetőbb számukra a szakorvosi ellátás. Mégis miért a városokban magas a rákhalálozási arány?
- Az elkeserítően magas arány oka összetett, főleg az ipar, a környezetszennyezés és a stressz okozza. Ha a városokban többen betegednek meg, értelemszerűen több beteget veszítünk el. Két útját látom a megelőzésnek. Először is szigorú környezetvédelmi törvénykezéssel, a rákkeltő tényezők kiiktatásával lehetne gyors javulást elérni. Ezenkívül a rákszűréseken tünet- és panaszmenetes embereken már korai stádiumban ki kellene mutatni a tumort, mikor a gyógyítás esélye rendkívül jó. Például egy idejében felismert gégerák jobban gyógyítható, mint egy perforált vakbél.
{p}
- A meghirdetett lakossági emlőszűrésen a behívottak hatvan százaléka jelent meg, míg a folyamatban lévő méhnyakrákszűrés részvételi aránya csupán háromszázalékos...
- Nem tudom a távolmaradás pontos okát, a szervezőknek ezt érdemes elemezniük.
- Talán ennyire nem érzünk felelősséget az egészségünkért, miközben a magyarok valamennyi daganatos megbetegedésben dobogósok Európában?
- Az összevetésekkel kapcsolatban él bennem a kétely, hogy ezek menynyire reálisak. Elgondolkodtató, hogy a régióban valóban listavezető-e hazánk és Csehország, miközben a közelünkben másutt köztudottan magasabb a levegőszennyezés és rosszabb az egészségügyi ellátórendszer. A statisztikai módszerekben is vannak különbségek. A mi adataink naprakészek és pontosak, míg néhány ország korábban szinte államtitokként kezelte a rákhalálozási számokat.
- Miről árulkodnak egy ország rákhalálozási adatai?
- A daganatok az iparosodott országokat jellemzik, a természeti népeknél kicsi az arány.
- Ezek szerint egyúttal korunk betegségéről van szó?
- Kimutattak már tumort egyiptomi múmiában is, de a régi idők emberére nem volt jellemző: nem érték meg az idős kort, mikor a daganatos megbetegedések általában kialakulnak, korábban meghaltak más kórban.
- Egyes elméletek a magyarok genetikai torzulásával indokolják a sok megbetegedést, mintha belénk lenne kódolva a rák...
- Ez teljes zavar! Minden sejtünk többször megújul életünk során -  daganatos betegségek kialakulásakor a sejtciklusok genetikájában jön létre torzulás. A betegség maga nem öröklődik, csak a hajlam.
- Hiba-e általánosítani, összemosni a rákbetegségeket?
- A rák gyűjtőnév, legalább kétszázféle különböző természetű betegség tartozik ide. Mások a tumorbiológiai tulajdonságok, a kórfolyamat gyorsasága, az áttétképzési hajlam. Akár egy szerven belül is: például a pajzsmirigyrák egyik típusa ritkán képez áttétet, míg egy másik fajtájából nem lehet meggyógyulni.
- Még mindig a nagy áttörésre, "csodagyógyszerre" várunk a rákgyógyításban?
- Ma már olyan szerek léteznek, amelyek csak a daganatra hatnak, és nem általános sejtmérgek, mint a régiek. A kutatások célja, hogy a mind hatékonyabb gyógyulási eredmények mellett a készítmények még kevesebb mellékhatással bírjanak. Napjainkban a daganatos betegségek csaknem fele véglegesen gyógyítható, és a többi beteg jelentős hányadának élete is megfelelő minőségben tíz-tizenöt évvel meghosszabbítható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek