Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nincs bizsergetőbb érzés, mint tiszta lappal kezdeni az új esztendőt. Nem kell hozzá más, csak némi ígéret meg jó adag kitartás. Vége az esti sörözéseknek, nem veszek több felesleges cipőt, és miért ne lehetne nekem is darázsderekam?! Az újévi fogadalmakról szólunk.
Ha új év, akkor új élet! De miért éppen január 1-jétől? Miért nem a nyári napforduló idején vagy augusztus huszadikán fogadkozunk? Nos, az emberek általában szeretik valami nagy-nagy eseményhez kötni az elhatározásaikat - abban bíznak, hogy az majd segíti őket. Nem is tévednek nagyot. Hiszen az, hogy a keltezésbe attól a naptól kezdve más számot írunk, megfoghatóbb változás, mint egy csillagászatilag talán megalapozott, de egyébként nemigen észrevehető dolog.
Szilveszter éjjelétől, amikor elhangzik a Himnusz és pukkannak a pezsgősüvegek, kőkeményen tartjuk magunkat ígéreteinkhez. Ideig-óráig mindenképp. Vagy még addig sem. Ahogy az alábbiakban láthatjuk: embere válogatja.
Komoly fogadalom. Tulajdonképpen mindegyik ennek indul. Nagyon komolyan gondoljuk, hogy még két perc, és már nem dohányzunk többet, egészségesebb életet élünk vagy kedvesebbek leszünk a szomszéddal. Annyira komolyak vagyunk ilyenkor, hogy magunk is meghatódunk saját emberi nagyszerűségünk láttán-hallatán. A komolyság foka a múló idővel - olykor másodpercekben mérhető ez az idő - csökkenni szokott. Ez persze nem jelenti, hogy nincsenek betartott, komoly ígéretek, csak hát a nagy számok törvénye...
Komolytalan. Nos, azért a szívünk mélyén magunk is tudjuk, hiába fogadkozunk, hogy másnaptól naponta kétszer lefutjuk a maratoni távot, vagy olyan szorgalmasak leszünk, mint három kisangyal együttesen - az ilyen típusú fogadalmakat még magunk sem vesszük komolyan. Betartásuk is általában ezzel egyenesen arányos.
Alapos. Ilyen az élet több területére kiterjedő, sok mindent felölelő fogadkozás, amikor például nem azt fogadjuk meg, hogy igyekszünk ellenállni a fagyi látványának is, hanem azt, hogy minden édességet feketelistára teszünk, plusz kenyérből csakis a nagyon ronda fekete színűeket esszük, magokkal, mint a madarak. Bár általánosságban igaz, hogy kicsit nem érdemes változtatni az életünkön, azért óvatosan az ilyen nagy ívű ígérgetésekkel. Huszonnégy óra elteltével ugyanis utálni fogjuk magunkat, hogy egyfelől nem tartottuk be túl hosszan a magunknak tett ígéretet, másrészt hiába tartottuk be akár tíz óra hosszat is, mégse hasonlítunk Claudia Schifferre - és máris oda az önbecsülésünk.
{p}
Hirtelen felindulásból jött. Általában társaságban szokott elhangzani, főleg azért, mert már mindenki ígért fűt-fát, és olyannyira kínos, hogy ott állunk sután - így hát gyorsan mi is megfogadunk valamit. Ezeket már abban a pillanatban mi magunk sem vesszük komolyan.
Magunkra vonatkozó. Milyen, ugye, az ember, elsősorban magára gondol. Hogy szeretne kövérebb, soványabb, sportosabb, okosabb lenni - és az erre való törekvését fogalmazza meg fogadalmakban. Hátránya, hogy elszámolni is saját magunkkal kell majd.
Nyilvános. Ezeknek az a funkciójuk, hogy szinte felszólítsuk a körülöttünk levőket: tessenek odafigyelni ránk, legyenek kedvesek segíteni, és ha kell, szemrehányásokkal illetni. Ez utóbbi egyébként rettenetesen kellemetlen tud lenni.
csendes. Előnye, hogy soha senki más nem kéri rajtunk számon.
Gerendás Péter előadóművész:
- A nagy elhatározások korábban elsősorban a magánéletemhez kapcsolódtak. Olyanok például, hogy megmondom a másiknak, szakítani akarok, és nem hitegetem tovább. De ha velem szakítottak, akkor azt határoztam el, nem ámítom magam azzal, hogy egyszer még visszajön hozzám a szeretett lány. Azért kapcsoltam éppen a szilveszterhez, mert az új év az új élet kezdetét, a változások időszakát jelentette az életemben. Tíz-tizenöt évre visszamenőleg viszont nem volt fogadalmam, azt kivéve, hogy kevesebbet fogok enni a súlyom csökkentése érdekében. Ezt azonban nemcsak szilveszter éjjelén határozom el, hanem az év bármelyik napján, ha változtatni akarok. Nem vagyok rabja a különböző ünnepeknek, nem hiszem, hogy attól kellene másként viselkednünk, hogy beköszöntött az új év. Számomra az a leglényegesebb, hogy abba az irányba tudjuk vezetni az életünket, amelyikbe kell. Ez persze nem is mindig olyan egyszerű.
Czeglédiné Éles Zsuzsa debreceni tanárnő:
- Fiatalabb koromban az egyik legkomolyabb elhatározásom az volt, hogy betartom a szigorú fogyókúrát. Ez egyszer sikerült is. Januártól márciusig húsz kilót adtam le, ez erősítette az önbizalmamat. Ugyanilyen emlékezetes fogadalom volt, hogy leszokom a dohányzásról. Sikerült betartanom. Az évekkel inkább a vágyak kerülnek előtérbe szilveszter éjjelén. Egészséget, boldogságot és anyagi jólétet szoktam kívánni a családomnak. És szeretnék végre boldog párkapcsolatban élni.
A dohányzás ifjú rabjai
Egy felmérés szerint a tizenhét éves fiúk 30, a lányok 27 százaléka naponta dohányzik. A 13-16 év közöttiek kétharmada már kipróbálta a cigarettát, egyötöd részük tízévesnél is fiatalabban gyújtott rá először. A gyerekek évről évre egyre korábban válnak dohányosokká. Nem elég visszatartó erő számukra, hogy Magyarországon minden ötödik ember a dohányzásra visszavezethető betegségben hal meg. A dohányosok átlagosan tizenöt évvel kevesebbet élnek, mint azok, akik nem cigarettáznak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu