Javítható beszédhiba a dadogás

Kékre festett kavicsarcon sárgán virító száj, benne vicsorgó fogak. Így érzem magam, amikor dadogok - magyarázta a "műalkotás" készítője, egy beszédhibával küzdő kisfiú a vele foglalkozó logopédusnak.

Családi körLovass Ildikó2005. 01. 07. péntek2005. 01. 07.
Javítható beszédhiba a dadogás


Balás Eszter több mint húsz éve gyógyítja a gyermek és felnőtt dadogókat.
- Sokrétű, összetett jelenség a dadogás. Bár hátterében szervi okok is állnak, nem betegség - magyarázza a Közhasznú Alapítvány a Dadogókért referense, a Seneca Beszéd Stúdió ügyvezető igazgatója. - Olyan kommunikációs probléma, a lelki életben bekövetkezett zavar, amely neurotikus tünetekkel jár: gyógyítása logopédus, pszichológus és orvos együttműködésével lehetséges. Számtalan oka lehet. A hajlam öröklődhet, de adódhat szülési sérülésből is, ezért gyakori olyan gyerekeknél, akik hosszan tartó vajúdás, császármetszés után jöttek a világra.
Világszerte a gyerekek négy, a felnőttek egy százaléka dadog, tehát az esetek túlnyomó többségében felnőttkorra elmúlik. Ám hogy ez a beszédhiba milyen súlyos lelki teherként nehezedik arra, akit sújt, bizonyítja, hogy az Egészségügyi Világszervezet betegségnek és fogyatékosságnak egyaránt elismeri, és már ötödik alkalommal rendezték meg a dadogás világnapját.
Sajnos a társadalom egyáltalán nem megértő és elfogadó semmilyen fogyatékosság, így a dadogás terén sem. Ki ne ismerne erre a beszédhibára épülő, bugyuta kabaréjeleneteket, vicceket? Téves előítélet, hogy a dadogók szellemileg csökkent értékűek. Ellenkezőleg, az a tapasztalat, hogy magasabb intelligenciahányadossal rendelkeznek, mint az átlag.
- A dadogás a gyerek két-három éves korában, a folyamatos beszéd kialakulása után jelentkezhet - avat be a részletekbe Balás Eszter. - Ezért is esnek kétségbe a szülők, hiszen a kicsi a szavakat már jól kimondta. Sokszor nem is dadogásról, hanem akadozó, nem folyékony beszédről van szó. Az pedig felnőttel is előfordul, hogy elakad a szava. Minden terhelés, stresszhelyzet kiváltó ok lehet. Krízisállapot, ha új szituációba kerül, ha eltávolodik az anyjától, ezért gyakran jelentkezik az óvodás- vagy iskoláskor kezdetén. Minden új helyzet megterhelés a léleknek, ilyenkor sérülékenyebbek vagyunk. Talán meglepő, ám a legtöbb gyerek nem tudja, hogy dadog, vagy ha tudja, nem ez zavarja. Attól rémül meg, hogy szülei túlzottan kétségbeesnek a beszédétől. Érheti a kicsit olyan elszakadási élmény, amelyhez ijedtség, magára hagyatottsági érzés, félelem társul. Ilyenkor jelentkezhet a dadogás mint tünet. Persze sok esetben el is múlik, ha a környezet jól reagál minderre. Nem szabad megijedni! Nyugodtan, türelemmel ki kell várni, amíg kimondja a gyerek, amit akar.
{p}
Ha a mama nem elég érett személyiség, a dadogást hallva saját anyai szerepét kérdőjelezi meg. Az önmarcangolás is rögzíti a dadogást a gyerekben, aki megérzi, hogy valami zavar van körülötte. Amikor a szülő megijed, forduljon szakemberhez. Előfordul, hogy a pszichológus, a logopédus először nem a gyerekkel, hanem a szülővel beszélget.
A dadogásterápia hosszadalmas folyamat, átlagosan egy-két évig is tarthat. A valódi dadogás "ragaszkodó", nehéz tőle megszabadulni. A logopédusnak együtt kell működnie a szülőkkel is, sokszor az egész családnak meg kell kicsit változnia. Külön csoportos foglalkozásokat tartanak a szülőknek és a gyerekeknek, akiknél a komplex művészeti terápia - éneklés, versmondás, tánc, rajzolás, festés, gyurmázás - alkalmazása révén jelentős eredményeket érünk el. Segítség nélkül a dadogó gyakran bezáródik, némaságba, magányba menekül, önértékelési zavarral küzd, kapcsolatteremtési nehézségek gátolják az életét - hangsúlyozza a terapeuta. Mindettől iszonyatosan szenvedhetnek a beszédfogyatékosok, miközben erről mit sem tud a külvilág.

Híres dadogók
Már a Bibliában is akad utalás a dadogásra: az Ótestamentumban Mózes nehéz beszédűnek, akadályoztatott nyelvűnek nevezi magát az Úrral folytatott párbeszéde során; lehet, hogy dadogott. Démoszthenész, az ékesszólás görög mestere kavicsot tett a nyelve alá, hogy beszédhibáját leküzdje. A nagy angol államférfi, Winston Churchill éppúgy közismert dadogó, mint Marilyn Monroe. Kortársaink közül a filmsztár Bruce Willisnek is el-elakad a nyelve.

Könyvajánlatunk
Olvasóink figyelmébe ajánljuk Schmidtné Balás Eszter Képes könyv a dadogásról című kötetét. A Közhasznú Alapítvány a Dadogókért és a Seneca Beszéd Stúdió címe: 2040 Budaörs, Fodros u. 25. Tel.: 06-20/588-6929. Honlap: www.seneca.hu

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek