Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gondolták volna, hogy a hatályos törvények alapján bűncselekményt követ el az, aki újszülött gyermekét az egyik-másik kórház elé kitett inkubátorban hagyja? Tényleg büntetést érdemel-e az a nő, aki nyomorult helyzetében nem öl, hanem lemond gyermekéről?
Fázósan ácsorgom Debrecenben a Reménysugár Otthon előtt. Az Ibolya utca 22. alatt található Hajdú-Bihar megye egyetlen babamentő inkubátora. Az otthon elfüggönyözött előterében áll a készülék. Tetején szembeötlő a használati utasítás a követendő eljáráshoz a névtelenségben maradó anyáknak. Az útmutatáshoz igazodva valóban könnyedén ki tudom nyitni az inkubátor ajtaját. Bent kellemes meleg, puha babapléd meg hófehér pelenka a kis jövevény feje alá. Csupán néhány mozdulatra lenne szükség a nem kívánt újszülött biztonságba helyezéséhez...
A törvény szerint az a nő, aki ilyen módon mond le gyermekéről - bűncselekményt követ el, az ügyészségnek hivatalból nyomozást kell elrendelnie. Nem kevésbé ellentmondásos, hogy az inkubátorban talált baba életének mentésében és ellátásában közreműködő egészségügyi dolgozók, illetve a befogadó intézmény vezetői bűnsegédként ugyancsak felelősségre vonhatók. A szigorú paragrafusok ellenére ilyen ügyben még egyszer sem folytattak büntetőeljárást hazánkban. E jogi helyzet rendezését kezdeményezte nemrég Vidorné Szabó Györgyi országgyűlési képviselő azt remélve, hogy a büntetlenség tudatában kevesebb lehet a titokban szült, és azután kukákban, udvari vécékben, szeméttelepeken talált halott újszülött.
- Soha meg sem fordult a fejünkben, hogy felkutassuk, ki és milyen okból tette az újszülöttet az inkubátorba, a saját büntethetőségünkkel sem foglalkoztunk - mondja Stefán Györgyné, az otthon igazgatója. - Mindig az volt a legfontosabb, hogy a baba érkezését követően, amire a portásfülkében elhelyezett csengő hívja fel a figyelmet, azonnal mentsük az újszülött életét. Miután a gyermekorvosunk elvégzi a szükséges vizsgálatokat, értesítjük a mentőket, és tőlünk a debreceni klinika újszülött intenzív osztályára szállítják a babát.
Mi lesz az inkubátorokban talált gyermekek sorsa? Az a cél, hogy a kórházból ne csecsemőotthonba, hanem családi környezetbe, örökbefogadó szülőkhöz kerüljenek. Ez a gyámhatóság közreműködésével, a törvényi szabályozás betartása mellett történik - magyarázza az igazgatónő. Amennyiben hat héten belül mégis jelentkezik az anya, az örökbefogadó szülőnek vissza kell adnia a gyermeket. (Ilyenkor genetikai vizsgálattal lehet megállapítani a szülő azonosságát.) Hat hét elteltével azonban ez a jog már nem illeti meg a vér szerinti anyát.
Az elmúlt hét év alatt három apróságot helyeztek el a Reménysugár inkubátorában. Az újszülöttek mindenkor fantázianevet kaptak (volt már Karácsony Ádámjuk, Péntek Laurájuk és Gyönyörű Timótjuk), amit az örökbefogadó szülők természetesen megváltoztathatnak. Az intézményvezető tapasztalata szerint kevesen tudják, hogy a gyermeküket vállalni nem akaró anyák, gondos orvosi ellátás mellett, bármely kórházban megszülhetik babájukat. Ezt követően pedig még ott, az egészségügyi intézményben büntetlenül lemondhatnak az újszülöttről - ennek a lehetősége napjainkban jogilag tiszta, járható út.
{p}
Titkolózás
A nem kívánt terhességet viselő nők legfőbb jellemzője a takargatás. Gyakorta még a közvetlen környezetben élők sem veszik észre a titkolt várandósságot. Így okkal remélheti a terhes nő, hogy ha senkinek nem beszél másállapotáról, akkor a baba sem létezik, akár gond nélkül meg is szabadulhat a titokban szült jövevénytől, mintha mi sem történt volna... A nem tervezett babát "váró" leendő anya a terhesség kilenc hónapja alatt komoly lelki terhet cipel, magyarázza Kálmánczehy Albert pszichiáter főorvos. A beszűkült tudat reakciójával magyarázható, ha a szülést követően az anya megöli gyermekét. Legtöbben ilyenkor fel sem fogják tettük súlyát, cselekedetük következményét. Mire rádöbbennek a tragikus tényre, az újszülött rendszerint már halott. Érettebb viselkedést tanúsít a szülő nő, leányanya, ha a babát ehelyett inkább az életmentő inkubátorba helyezi.
Ők, harmincan
Hazánkban tizennyolc helyen működik babamentő inkubátor, az elsőt 1996-ban helyezték ki a fővárosi Schöpf-Merei Kórház elé. A készülékek jóvoltából eddig harminc újszülött maradhatott életben. Majdnem mindegyik örökbefogadó szülőkhöz került. Számos alapítvány, segélyszervezet és családvédelmi szolgálat karolja fel azokat a lányokat, asszonyokat, akik teherbe estek, de nincsenek felkészülve a szülésre, s nem tudják vállalni a gyermek nevelését.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu