Szenvedni

Nyakló nélkül szedett pirulák vagy fölöslegesen tűrt kínok? Egyik véglet sem jó. Kell-e tartanunk a fájdalomcsillapítók mellékhatásaitól? - erre keresünk választ sorozatunk utolsó részében.

Családi körCsászár Jenő2005. 05. 13. péntek2005. 05. 13.
Szenvedni

A legtöbb félelem a főként a daganatos betegek fájdalmait enyhítő morfinszármazékokhoz fűződik. A páciensek attól tartanak, hogy ezekhez az erős gyógyszerekhez hozzászokhatnak, akár a kábítószerhez. Az a tévhit is tartja magát, hogy akinek morfint rendel az orvos, arról a páciensről már "lemondott".
- Ha alapos indokkal írjuk fel, és megfelelő dózisban használjuk a morfint, akkor nemhogy megrövidítenénk, de inkább meghosszabbítjuk a beteg életét. Akinek ugyanis elmúlik a fájdalma, annak megszűnik a depressziója, visszatér az étvágya, erősödik az immunrendszere, s nagyobb eséllyel veszi fel a harcot a daganattal - magyarázza Embey-Isztin Dezső főorvos, az Országos Onkológiai Intézet fájdalomspecialistája. Tapasztalatai szerint, ha fájdalomcsillapításra alkalmazzák a morfint, nem kell attól tartani, hogy pszichés függés alakulhat ki. Az erős gyógyszerhez azonban hozzászokhat a szervezet, ezért az adagot fokozatosan emelni kell.
Orvosi vélemények szerint sok beteg halálát nem is a daganat okozza, hanem a fájdalomcsillapításra használt úgynevezett nem szteroid típusú gyulladáscsökkentők mellékhatása. Ezek a szalicilsav-származékok főként a gyomrot támadják meg és károsítják annak nyálkahártyáját, így például gyormorvérzést vagy fekélyt okozhatnak. Akadnak e szerek közt olyanok, amelyek recept nélkül megvásárolhatók a patikában, sőt a reklámokból is visszaköszönnek. Embey-Isztin főorvos szerint igen veszélyes saját fejünk szerinti alkalmazásuk, ugyanis mellékhatásaik miatt e pirulák szedéséhez orvosi ellenőrzés szükséges. Arról nem is beszélve, hogy ezek a tabletták veszélyes kölcsönhatásba léphetnek az orvos által felírt, hasonló hatású szerekkel. Óvatosan kell bánni a gyerekeknek szánt, vény nélkül kapható, paracetamoltartalmú lázcsillapítókkal is, mert ez a hatóanyag túl nagy dózisban mérgezést okozhat.
Ahogy akadnak divatos pirulák a gyógyszerpiacon, úgy akadnak olyan szerek is, amelyekről sok orvos nem is tud. Egyes idegi eredetű - például az övsömört követő - fájdalmak olyan medicinák segítségével csökkenthetők, amelynek hatóanyaga a szervezet saját fájdalomgátló mechanizmusát erősíti. A gyógyszer két kémiai anyag, a szerotonin és a noradrenalin szintjét emeli az agyban, s így az agyból a gerincvelőbe leszálló, a fájdalom vezetését gátló pályát hozza működésbe.
Akad hát "csodaszer", amely a szervezet saját hormonjait mozgósítja a kínok megfékezésére. A szervezet nagy megrázkódtatások, erős stressz esetén fel tudja függeszteni a fájdalmat. Harctéren megsebesült katonáknál tapasztaltak olyat, hogy akár órákig sem éreztek semmilyen fájdalmat. Egészen addig, amíg kórházba nem kerültek...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek