Szűréshatáron kívül

Hiába ingyenes a tüdőszűrés, mégsem kell. A lakosság egyre kisebb hányada megy el szűrésre. Folyamatosan nő a tüdőbetegek száma, holott az időben felfedezett betegség életet menthet.

Családi kör2005. 05. 20. péntek2005. 05. 20.
Szűréshatáron kívül

Százhetvenegy tüdőgondozó működött az országban 1980-ban, 1999-ben már csak 162. Számuk azóta is csökken, jóllehet a tüdőszűrés valójában ma is kötelező. A jogszabályban az áll, hogy ahol a tébécés megbetegedések száma százezer lakosonként meghaladja a huszonötöt, ott a harminc év feletti lakosság számára kötelező az évenkénti szűrés - mondta el Gagyi Emma tüdőgyógyász főorvos. A tüdőszűrő vizsgálatot telepített és mozgó röntgenernyő-szűrőgépekkel biztosítják. A mozgó egységek, a tüdőszűrő autóbuszok a kisebb településeken, a falvakban végzik a szűrést. Az elmúlt két évtizedben fokozatosan mind kevesebben tesznek eleget a felhívásnak, pedig tébécés és nem tébécés eredetű tüdőbetegségben (asztmában, idült hörghurutban, tüdődaganatokban) nem kevesen szenvednek.
Míg a hetvenes-nyolcvanas évekre visszaszorult a tébécé, az utóbbi tíz évben, ha nem is számottevően, de emelkedett a megbetegedések száma. Az okok között nyilván szerepet játszik az életkörülmények romlása és az elégtelen táplálkozás. Ugyanakkor az elmúlt években oly sokszor hallott vélemény, amely szerint ez a betegség elsősorban a szociálisan halmozottan hátrányos helyzetű polgárokat veszélyezteti, már nem helytálló: gümőkóros betegek akadnak minden társadalmi rétegben. Mindenütt adottak a szűrés feltételei. A vizsgálat ingyenes, a társadalombiztosító az útiköltséget is megtéríti. A lakosság nagy része így sem jelenik meg az évenkénti szűrésen.
A tuberkulózis egyébként ma már gyógyítható betegség, noha a kórokozók időközben ellenállóvá váltak a legtöbb antibiotikummal szemben. A hosszan tartó kezelés, beleértve a gyógyszereket is, térítésmentes.
Különösen a rák esetében életmentő lehet az idejében elvégzett vizsgálat. Annál is inkább, mert míg a tébécé előfordulási gyakorisága a kilencvenes évekig folyamatosan csökkent, ezalatt majdnem pontosan ugyanolyan arányban folyamatosan nőtt az egyéb tüdőbetegségben szenvedők száma.

Tébécés tünetek
A tuberkulózis cseppfertőzéssel terjedő megbetegedés. Tünetei: köhécselés, hőemelkedés, éjszakai izzadás, étvágytalanság, de kezdetben teljesen tünetszegény is lehet, így csak a rendszeres szűréssel lehet felfedezni. Az új betegek kivizsgálása a tüdőgondozóban kezdődik, majd a tüdőosztályon folytatódik. Kombinált gyógyszeres kezelés mellett a fertőzőképesség hamar csökken, a beteg általános állapota javul. A betegség - a páciens megfelelő együttműködése esetén - gyógyítható, a visszaesés lehetősége csekély. Aki ezt az együttműködést nem veszi komolyan, vagy félbehagyja a kúrát, nagy veszélynek teszi ki magát és környezetét. A kórokozó ugyanis ellenállóvá válhat a gyógyszerekkel szemben, s ezután a beteget már nehezen lehet meggyógyítani.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek