Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Senki sem jön lúdtalpasként a világra. Minden kisbaba telitalpasnak születik, a láb boltozatai csak a felállás és a járás során, a lábra ható izmok munkája eredményeként alakulnak ki.
A lábon kétfajta boltozat található. Minden egyes ujjnak megfelelően van egy-egy hosszboltozatunk, amelyek különböző magasságú íveket képeznek. A harántboltozat alkotói a lábközépcsontok végei, ahol az ujjak csatlakoznak a lábhoz. Ez úgy alakult ki, hogy a nagyláb- és a kisujjunk töve mögötti lábközépcsont érintkezik a talajjal. Ezek a felületek jól tűrik a test súlyát és az erőbehatásokat, míg a többi lábközépcsont a talajt éppen hogy csak eléri, alig jut rá teher.
A lúdtalp és a bokasüllyedés egyike a láb leggyakrabban előforduló elváltozásainak, civilizációs ártalomnak számít. Minden életkorban előfordulhat, kialakulásában nagy szerepet játszik a láb túlzott megterhelése és a lábizomzat kifáradása. Ha a hosszboltozat süllyed le, akkor elsősorban a láb belső éle kerül közelebb a talajhoz, azaz bokasüllyedés alakul ki. Következményeként fájhat a bokánk, a térdünk, a derekunk. A lábujjak hajlításáért felelős izmok megrövidülnek, az ujjak hajlított helyzetbe kerülnek, kialakul a kalapácsujj.
A harántboltozat lesüllyedése miatt a lábközépcsontok is terhelés alá kerülnek, túlterhelődik a lábujjak mögötti terület. Először csak furcsa, kellemetlen, kissé égő érzés keletkezik, majd egyre erősebb lábközépi fájdalom alakul ki. Amikor a láb boltozatai lelapulnak, a boka bedől, süllyed, az izmok elégtelen munkája miatt a test súlyát majdnem teljesen a többi lágyrészek és a láb csontjai viselik. Ennek következménye a csontokat összekötő ízületek kopása, valamint a lábközépcsontok szétterülése, a láb kiszélesedése is. A túlterhelt helyeken bőrkeményedések, tyúkszemek, bütykök jelentkeznek.
Lúdtalpbetéttel a hossz- és harántboltozat helyreállítható. A megfelelő betét mindig egyedi méretre készül. A hosszboltozatot úgy emeli meg a belső és a külső talpélnél, hogy a boka alatti ízület egyik irányba se térjen ki. A harántboltozat megemelését úgy éri el, hogy a középső lábközépcsontok végei mögött a talpon lencse alakú kiemelkedést találunk, amely nem engedi, hogy a talajhoz nyomódjanak a fájdalmas talpközépi részek. Nem ajánlott a lúdtalpbetét viselése gyermekkorban, ha egyéb torzító betegség nincs. Ekkor inkább a láb tornáztatásával, az izmok erősítésével érdemes törődni. Ha gyermekkorban betéttel megtámasztjuk a talpat, éppen azokat az izmokat sorvasztjuk el, amelyek egyébként a boltozatos szerkezet kialakításáért felelősek. Felnőttkorban is csak akkor kezdjük el a betétviselést, ha már valamilyen panasz jelentkezett. Persze rendszeres sportolás vagy álló munka esetén megelőzésképpen célszerű speciális talpbetétet viselni.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu