Az orvos válaszol

Úti patika jeligére

Családi körDr. Szirmák Eszter2005. 06. 17. péntek2005. 06. 17.
Az orvos válaszol

Olvasónk azt kéri, segítsünk összeállítani családja számára a külföldi nyaraláshoz elengedhetetlen úti patikát. A tengerhez mennek, s nem szeretné, ha kisebb panaszok miatt orvosnál kellene tölteniük a drága időt.
Mivel nyár van, és hétágra süt majd a nap, gondoljunk a bőr védelmére. Manapság célszerű nagyobb fényvédőfaktor-számú napozókrémet tenni a táskába. Emellett aloe vera tartalmú, napozás utáni bőrvédő, nyugtató testápolót is pakoljunk be. Hasznos lehet, ha van nálunk panthenoltartalmú spray, amely komolyabb leégéskor segíthet. Ha bőrünk a napvédő krémek használata ellenére mégis pirosodik, viseljünk inkább pólót, és vonuljunk árnyékba, mert ellenkező esetben a szabadságunk nagy részét kínzó fájdalmak kíséretében tölthetjük.
Legyen nálunk fájdalom- és lázcsillapító, valamint hasmenés elleni szer, széntabletta (mely segít a fertőzéskor termelődött toxinok megkötésében). Tegyünk be csípéskor használatos, allergia elleni krémet is. Vigyünk magunkkal olyan baktériumölő zselét, amelynek segítségével megtisztíthatjuk a kezünket akkor is, ha az utazás alatt nem áll rendelkezésre folyó víz (ez főleg kisgyermekkel utazók részére lehet hasznos). Az allergiások ne felejtsék otthon a tengervizes orrspray-t az orrnyílások tisztítására és a dugulást csökkentő cseppet, spray-t.
Sérülések esetére tegyünk be jódtartalmú oldatot és sebtapaszt. Vihetünk magunkkal feketenadálytő-krémet vagy egyéb, gyulladáscsökkentőt tartalmazó kenőcsöt kisebb ficam esetére, a megrándult ízület rögzítésére használható rugalmas pólyát, fáslit, illetve görcsoldó tablettát. Akik rendszerint székrekedéssel küszködnek idegen helyen, ne feledjék betenni a hashajtót.
Miközben összeállítjuk úti patikánkat, ügyelnünk kell a családban előforduló gyógyszerallergiákra is. Elsők között csomagoljuk be a családtagok rendszeresen szedett gyógyszereit, de ne feledjük: a tartósan szedett gyógyszerek között lehet olyan, amely fényérzékenységet okoz; ezek hatására könnyen kaphatunk súlyos égési sérüléseket a napozáskor. Ha tartósan szedünk valamilyen gyógyszert, nem árt az orvostól, gyógyszerésztől tájékozódni, igazodnunk kell-e hozzá nyári napozási szokásainkkal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek