Mentsvár a gyerekeknek

A szegedi gyermekklinikán új, speciális kórtermekben ápolják a leukémiás és daganatos gyermekeket. A szülők elhelyezését is lehetővé tevő megoldás, az otthonosan berendezett, kicsinyke apartmanok egyedülállóak Magyarországon.

Családi körTanács Gábor2005. 07. 22. péntek2005. 07. 22.
Mentsvár a gyerekeknek

Bár az utóbbi időben egyre jobb esélyük van a gyógyulásra a leukémiás, illetve daganatos gyerekeknek, gyógyításuk hosszadalmas és fájdalmas folyamat. Az általában egy év tartamú kezelésből a beteg legalább fél évet tölt a kórházban, ahol eddig öt-tíz ágyas kórtermekben zsúfolódtak össze gyerekek és szülők. A szülő ilyenkor minden idejét a kórházban tölti. Mindeddig egy kis sámlin ücsöröghetett éjjel és nappal.
- Volt olyan is, hogy az anyuka elfáradt, és befeküdt a kicsi mellé - meséli Bartyik Katalin, a hematológiai osztály főorvosa. - A nővérnek kellett felkeltenie, mert nem fért hozzá a gyerekhez.
- Nemcsak a szülők komfortja miatt volt szükség új megoldásra - indokolja a százmillió forint feletti beruházást a Gyermekklinika igazgatója, Túri Sándor. - Ezek a betegek a kezelés egyik fázisában olyan, a sejtszaporodást gátló anyagokat kapnak, amelyek az ép vérsejteket is károsítják. Ebben az átmeneti periódusban nagyon érzékenyek a fertőzésekre, ezért fontos az alapos elkülönítés. Az alapbetegség tüneteit, a fájdalmat, a rossz közérzetet, a hányást sem jó, ha egymáson látják a kicsik, illetve a szülők.
Az új kórtermek tulajdonképpen kicsinyke apartmanok: mindegyikben két ágy van, az egyik a gyereknek, a másik az anyukának-apukának. Mindegyikhez van egy pici fürdőszoba, tévé és videó unaloműzésre. Kezelőszobák és orvosi szobák mellett egy játékszoba is, ahol polcokon játékautók, babák, építőkockák sorakoznak. Az egész otthonosságot áraszt, az ablakokon például egyedi kézműves függönyök lógnak.
Ahogy Bartyik Katalinnal végigmegyünk a központi folyosón, minden szobába bekukucskál. Itt egy anyuka kanalazza kicsijének az ebédet: ma megint nyűgös a fiú, haza akar menni. A túloldali kislánynál épp senki nincsen. A fürdőszobából szól ki: mikor mehetek haza? Mert persze bármilyen otthonos hely ez, mindenki elkívánkozik.
Miből futotta minderre? Javarészt adakozásból. A SZOTE Gyermekklinika Oktatásért, Kutatásért, Gyógyításért Alapítványa, a Rákellenes Liga és a szegedi Reménysugár Alapítvány adták össze a legnagyobb tételeket, ehhez jött az egyetem, a minisztérium meg a város támogatása.
- Pénzt gyűjteni még ilyen egyértelműen jó célra sem egyszerű - mondja Bartyik Katalin, aki a Reménysugár Alapítvány kuratóriumának elnöke. - Főleg az egy százalékokból gyűjtöttük azt az összeget, amit hozzá tudtunk tenni az új osztály kialakításához. Próbálkoztunk jótékony célú koncertszervezéssel, de Szeged érdektelen maradt. Neves előadók léptek fel, mégis százan, ha voltunk a Sportcsarnokban. Talán mert rossz volt az időpont, akkor az emberek éppen a Való Világ döntőjére szavaztak. Csongrád megyei lett a nyertes, ha emlékszik rá - jegyzi meg szomorúan.
- Ezeknek a gyerekeknek mi vagyunk a mentsvár - summázza a helyzetet Túri Sándor. - Három megyében ez itt az egyetlen hely, ahol daganatos és leukémiás gyerekeket szakszerűen el tudunk látni. Kell a hely, az eszközök, de ha ezeket a mindenkori gazdasági helyzettől tennénk függővé, soha nem lenne semmi.
- Ma az ide kerülő gyermekek hetven százalékát meg tudjuk gyógyítani - vonja meg a mérleget Bartyik Katalin. - Amikor idekerültem, még ugyanennyiüket vesztettük el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek