Csonttolvaj jár közöttünk

Rászolgált a rémisztő elnevezésre a csontritkulás, alig észlelhető tüneteivel minden tizedik embert ledönt a lábáról. Az oszteoporózis október 20-i világnapja arra figyelmeztet: a betegség ugyan visszafordíthatatlan, de sokat tehetünk a megelőzéséért és állapotunk javulásáért.

Családi körSzijjártó Gabriella2005. 10. 21. péntek2005. 10. 21.
Csonttolvaj jár közöttünk

Hazánkban a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek mellett a legtöbb panaszt okozó kór a csontritkulás. Ötven fölött minden harmadik nőt utolér a csonttömeg fogyása és testünk vázának károsodása, amitől a csontok törékennyé válnak. A férfiak kivételesen védettebbek a gyengébb nem képviselőinél, csak feleannyian betegednek meg oszteoporózisban. Leggyakoribbak a csigolya-, csípő táji és alkartörések. Sokszor "csupán" a töréssel fordul orvoshoz a beteg, és a vizsgálatok során derül fény a sorozatos, gyakori esetek valódi okára (innen a néma járvány kifejezés).
A csontritkulásnak számos kiváltó oka lehet. Van, aki örökletesen hajlamos a betegségre, de elősegítheti a betegség kialakulását a hormonháztartás zavara, bizonyos gyógyszerek, a testmozgás hiánya, a gyakori fogyókúra, valamint kalcium- és D-vitaminban szegény táplálkozás is. A táplálkozás a nélkülözhetetlen hatóanyagok legfőbb beviteli forrása, így a csontképzést biztosító kalciumé is, amelynek felszívódását segíti a D-vitamin.
A néma járvány nem gyógyítható; ha már kialakult, a gyógyszeres kezelés elsődleges célja a további állapotromlás megakadályozása és a csonttörések kockázatának csökkentése. Az elvesztett csonttömeg nem vagy csak nagyon korlátozott mértékben építhető vissza, tehát mindennap tennünk kell valamit azért, hogy minél nagyobb csonttömeget érhessünk el, és azt minél hosszabb ideig megőrizzük.
{p}
A csontritkulás kezelésére számos - receptköteles - készítmény kapható, a szakemberek betegeik számára nagy biztonsággal alkalmazhatják őket. A kalcium csontba történő beépülését segítik elő. Azt azonban kevesen tudják, hogy az egyébként kitűnő vényes készítmények alkalmazása kevésbé hatékony, ha a beteg a csontképzéshez alapvetően szükséges kalciumból keveset fogyaszt! Mivel szervezetünk saját maga nem tud kalciumot előállítani, gondoskodnunk kell rendszeres, kielégítő mennyiségű beviteléről.  Az oszteoporózis kezelésének három alappillére: a vényes készítmények, a kalcium és a D-vitamin. A kezelés során leggyakrabban felírt gyógyszerek az úgynevezett biszfoszfonátok, amelyek a kalcium csontozatunkba épüléséért felelősek. A kezelésnek elengedhetetlen kiegészítője a kalcium és a D-vitamin. Kevésbé hatékony bármely készítmény alkalmazása akkor, ha a beteg a csontképzéshez alapvetően szükséges kalciumból keveset fogyaszt. Ugyanez lesz a következménye annak, ha a beteg D-vitamin-hiányban szenved, mert ez a vitamin segíti a kalcium felszívódását a bélből a véráramba, csökkenti a szervezet kalciumürítését, a vázrendszerben elősegíti a csontképzést. A 60-65 év felettiek különösen figyeljenek oda a D-vitamin-hiányra!
A kalcium csontjaink fő alkotóeleme, de nélkülözhetetlen más életfunkciókhoz is: kalcium nélkül nem működne a szívizomzat, az immunrendszer, nem alvadna meg a vérünk egy-egy sérülés után. Amennyiben nincs elegendő kalcium a vérben, a szervezet a csontokból vonja el, ez pedig a csontok meggyengüléséhez, szilárdságuk elvesztéséhez vezethet. A hazai táplálkozási szokások alapján számolt átlagos kalciumbevitel Magyarországon nem haladja meg a napi öt-hatszáz milligrammot, jóval elmarad tehát a napi ajánlott beviteltől (800-1500 mg).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek