Csúzosnak tilos a csoki

Régebben főként úri nyavalyának, a bőségesebben táplálkozókat sújtó büntetésnek is vélték a köszvényt. A nagy ókori lakomák résztvevőit - Hippokratésztől tudjuk - éppúgy meggyötörte, mint középkori királyainkat, Könyves Kálmánt vagy Mátyást.

Családi körLovass Ildikó2005. 10. 21. péntek2005. 10. 21.
Csúzosnak tilos a csoki

A váratlan rohamokban jelentkező, gyakran kiújuló ízületi gyulladás, azaz a köszvény vagy a csúz orvul, egyik pillanatról a másikra, főként éjjel vagy a hajnali órákban támad az emberre. Az egyre erősödő fájdalom mellett az ízületek duzzadttá válnak, a fölöttük lévő bőrfelület szinte lángol. A tünetek mellé láz, erős szívdobogás, rossz közérzet is társulhat. Leggyakrabban a láb nagyujján, az öregujjon duzzadnak meg az ízületek olyannyira, hogy a takaró érintése is fáj. A betegségre az ötven év alatti, középkorú férfiak hajlamosak, a nők jobbára a menopauza után szenvednek tőle. A lakosság mintegy fél százalékát érinti.
Az orvostudomány anyagcsere-betegségként határozza meg a köszvényt, mert az ízületekben és a szervezet más helyein kicsapódó húgysavkristályok okozzák. Olyan embereknél jelentkezik, akik szervezetében a táplálék lebontási láncolatában az egyik láncszemnél - a purinnál - hiba történik. Ha a húgysav, a szervezet természetes mellékterméke nem ürül ki megfelelően a vizelettel, vagy túl sok képződik belőle, felhalmozódik a vérben. Kristályok alakulnak ki, majd rakódnak le az ízületi porcban, a bőr alatt, a vesében. Mivel az alacsonyabb hőmérséklet kedvez a húgysav kristályosodásának, a lehűlésnek jobban kitett testrészek - a csukló, a könyök, a boka, a térd, a nagylábujj ízületei - a legveszélyeztetettebb területek. A roham jelentkezésében szerepet játszik a bőséges étkezés, a túlzott alkoholfogyasztás és egyes gyógyszerek is.
Köszvényes roham esetén mielőbb orvoshoz kell fordulni. A gyógyszeres kezelésen túl a szakember ágynyugalmat, jegelést, borogatást javasol. Legfontosabb az életmódi változtatások betartása: a napi két-három liter folyadék megivásán túl csökkenteni kell a hús- és az alkoholfogyasztást. Kerülendők a húgysav forrását képező, purinban gazdag ételek: a sok húson kívül a belsőségek, a máj, a vese, a velő, a szalonna, a szardínia, a csokoládé, a kakaó és a zsíros tejtermékek. Ajánlott a sok zöldség és gyümölcs, tej, kefir, joghurt, amely alig tartalmaz purint.
A túlsúlyos betegnek feltétlenül fogynia kell. Ám a fogyókúra nem járhat túl szigorú éhezéssel, mert ahogyan a bőséges evés-ivás, a drasztikus táplálékmegvonás is köszvényes rohamot idézhet elő. A betegség karbantartása rendszeres megfigyelést, a cukor- és a koleszterinszint követését, vérnyomásmérést, esetenként folyamatos gyógyszerszedést követel meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek