Stressz helyett baktérium

Csaknem fél évszázadon át tartotta magát az a felfogás, mely szerint a gyomorfekélyt és emésztőszervi gyulladásokat a stressz és a rossz táplálkozás okozza. Két ausztrál orvos teljesen más felismerésre jutott, s ezért idén megkapták az orvosi Nobel-díjat.

Családi körSzijjártó Gabriella2005. 10. 14. péntek2005. 10. 14.
Stressz helyett baktérium

Kávé, alkohol, dohányzás, feszültség és sok minden más civilizációs ártalom volt eddig a "bűnbak" a gyomorfekélyért meg a hasonló emésztőszervi problémákért. A betegeket hosszas, bonyolult gyógykezelésnek, esetenként műtétnek vetették alá, egy életen át - több-kevesebb sikerrel - szigorú diétára fogták, átalakították az életmódjukat, de így is gyakran munkaképtelenekké váltak a fájdalmaktól.
A 68 éves Robin Warren, az ausztráliai perthi Királyi Kórház patológusa és a kutatásokba később bekapcsolódó 54 esztendős Barry J. Marshall, a Nyugat-asztráliai Egyetem kutatója a nyolcvanas években figyelt fel arra, hogy egy dugóhúzó alakú baktérium jelen van csaknem minden olyan beteg szervezetében, aki gyomorfekélyben, gyomorhurutban vagy egyéb emésztőszervi betegségben szenved. Az 1982-es felfedezés nyomán mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy az efféle betegségek 80-90 százalékát a Helicobacter pylori (ezt a nevet kapta később az addig ismeretlen baktériumfajta) okozza, és antibiotikumokkal, speciális gyógyszerekkel viszonylag rövid idő alatt gyógyítható. Tehát elsősorban a gyomrot és a beleket kell megtisztítani a baktériumoktól, de azért a fekélybetegnek természetesen változtatnia kell rossz életmódbeli és étkezési szokásain is: kerülendő az alkohol, dohányzás, kávé, a diéta pedig fűszerszegény, könnyű ételekből, sok tejtermékből áll.
Az ausztrál orvospáros ezzel a felismeréssel nemcsak a gyomorfekéllyel kapcsolatos, évtizedeken át uralkodó orvosi nézetekkel vette fel a harcot, hanem utat nyitott további kutatások előtt is - indokolta döntését a Nobel-bizottság. Könnyen kiderülhet ugyanis, hogy másféle krónikus, például reumás betegségek hátterében is a Helicobacter pylori húzódik meg.
A baktérium csaknem minden második ember szervezetében jelen van; a gyomor és vékonybél nyálkahártyáján, erősen savas körülmények között él és szaporodik. Ha egyszer bejutott, kezelés hiányában akár végleg ott is maradhat. Közvetlen érintéssel, étellel, vízzel terjed, de a fertőzöttek többségénél egy életen át nincsenek tünetek. Valószínűleg az immunrendszer általános állapotától függ, hogy kifejtheti-e egyeseknél ártó hatását, minek nyomán gyomorbetegség alakul ki.
A jellemző panasz: egyre fokozódó gyomor- vagy gyomortáji fájdalom, amely gyakran éjszaka jelentkezik, s - jellegzetesen - pár falat étel elfogyasztása után enyhül. Tartós gyomorégés esetén ajánlatos azonnal szakorvoshoz fordulni, a kezeletlen gyomorfekély ugyanis rosszindulatú daganattá alakulhat át. A Helicobacter pylorit ma már gyomortükrözés nélkül, kilégzési teszt segítségével ki tudják mutatni, és rögtön elkezdődhet a néhány hetes, több gyógyszerből álló kombinált kezelés a teljes gyógyulásért.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek