Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem megfelelő időben és helytelen adagokban szedik be a betegek az orvos által felírt gyógyszereket - derül ki az Egészségügyi Világszervezet legfrissebb jelentéséből. Az ilyen, rossz adagolásból adódó kockázatokról, balesetekről Magyarországon nem készült felmérés, a szakértők a külföldi kutatások alapján évi nyolcvanezerre becsülik az orvosságok káros hatása miatt kórházi ellátásra szorulók számát. Feltételezések szerint évente hét-nyolcszáz eset tragédiával végződik.
A legveszélyeztetettebb korcsoport a gyerekeké és az ötvenöt év fölöttieké. A kicsik többnyire a túlzott antibiotikum-fogyasztás miatti mellékhatásokkal kerülnek újra orvoshoz, az idősek pedig azért, mert túl sok gyógyszert szednek be egyszerre. Az átlagos magyar beteg magas vérnyomással, érelmeszesedéssel és szívproblémákkal keresi fel háziorvosát, aki általában négy-hétféle patikaszert ír fel, holott a szakirodalom már öt orvosság egyidejű szedését is kockázatosnak tartja. A pirulák ugyanis hol erősítik, hol gyengítik egymás hatását (bizonyos fájdalomcsillapítók és keringésre ható szerek sem adhatók mindig egyszerre). Minél többet nyelünk le belőlük, annál kiszámíthatatlanabbak a következmények.
A háziorvosok informatikai rendszere jelzi, ha egymással nem adható szer kerülne a terápiába - ám gyakran mi magunk sodorjuk veszélybe magunkat. Például ha betegtársunktól fogadunk el nála bevált pirulákat, vagy ha egyszerre több orvossal (a másik tudta nélkül) íratunk receptet.
Drágább a láz
Január 1-jétől emelkedik a népszerűbb láz- és fájdalomcsillapítók, a köhögés elleni szerek, az orrcseppek, a hashajtók, az altatók, valamint a vitaminkészítmények ára. Vagyis többnyire azok a patikaszerek drágulnak néhány tíz forinttal, amelyek a téli megfázásos időben úgyszólván nélkülözhetetlenek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu