Mindig alulról felfelé

A speciális gyógytorna mellett a masszírozás az az ősi gyógymód, amellyel meg lehet szüntetni az izomfájdalommal járó kellemetlen tüneteket, mivel oldja, lazítja a görcsöket, javítja a vérkeringést.

Családi körBalogh Mária2005. 12. 02. péntek2005. 12. 02.
Mindig alulról felfelé

Nincs olyan nap, hogy ne kerülnénk feszültséget okozó, nyugtalanító helyzetbe. A stressz, a szorongás, a félelem, a düh mind-mind rossz érzéseket vált ki belőlünk, amelyek aztán testi tüneteket is produkálhatnak. Ha idegesek vagyunk, gyakorta felhúzzuk a vállunkat - ilyenkor az izmok vérellátása romlik, feszül a nyak és a vállöv, ami akadályozza az agy normális oxigénellátását, s visszatérő fejfájást okozhat. Az ellazult izomzat viszont - az idegi kapcsolatok révén - lelki és szellemi frissességgel társulhat, s ez lehet a terhelt állapot száműzésének alappillére.
A masszírozás lényege, hogy egy-egy testrész gyúró, simogató, nyomkodó kezelésével a szervezetben olyan ingereket váltsunk ki, amelyek a betegségeket, a fájdalmakat képesek enyhíteni vagy megszüntetni. A terápiás hatás nem feltétlenül ott jön létre, ahol kezelnek, hanem gyakran attól távolabbi szervekben.
Az egyszerű masszírozás jótékony hatását otthon is kipróbálhatjuk, ehhez ajánlunk néhány gyakorlatot. Használjunk hozzá izomlazító gélt vagy - ha az nincs - hagyományos testápolót. Ha bármilyen betegségben szenvedünk, tanácsos előtte kikérni háziorvosunk véleményét. Általában nem javasolt a masszírozás keringési, daganatos és bőrbetegség, helyi gyulladások és nagyfokú csontritkulás esetén.

Alapfogások
1. Naponta masszírozzuk végig az ujjainkat tízszer-tízszer - ez a módszer javítja a keringést, jótékonyan hat gyomorfájás, fáradtság és emésztési zavarok esetén is. A kezelés mindig alulról felfelé haladjon.
2. Fájdalommal küzdő partnerünk üljön háttal nekünk, kezünkkel előbb a hátát, majd felfelé haladva a két vállát masszírozzuk könnyedén, arra törekedve, hogy minél nagyobb felületen érintkezzen a tenyerünk a testtel. Ezt követően előbb a jobb, majd a bal oldalt masszírozzuk át kicsi mozdulatokkal. Ha kell, begörbített ujjainkkal fokozzuk a hatást.
3. A két váll alapos masszírozása után a tarkó felé haladunk felfelé, enyhe pumpáló fogásokkal, egészen a hajig. A fejbőrt és a koponyát begörbített ujjakkal, apró köröket írva finoman dörzsöljük át lentről felfelé haladva, majd vissza.
4. Zárt ujjakkal, körkörös mozdulattal, enyhe nyomással a két halántékot, majd a homlokot masszírozzuk át körkörösen, majd vízszintesen, ellentétes irányba húzogatva összezárt ujjainkat.
5. Helyezzük mindkét karunkat a mellkasunk közepére. Vegyünk mély lélegzetet, s közben a tenyerünket simítsuk a mellkason kifelé haladva. Kilégzéskor újra középre haladjon a tenyér, mintha össze akarnánk nyomni a mellkast.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek