Egy kijevi magyar szerint a történelem szemétdombjára való Orbán Viktor
magyarnemzet.hu
Amióta a gyermekvédelmi támogatást beolvasztották a családi pótlékba, egyre több az éhes gyerek - legalábbis Észak-Borsodban. Az egyébként megemelt juttatásból tényleg nem futja a gyermek étkeztetésére?
Rendszeresen éhesen érkezik a napközis gyerekek jó része reggelente az iskolába, mert a szülők azt mondják, hogy úgyis kapnak tízórait. A felső tagozatos tanulók hatvan forintért ebédelhetnek az oktatási intézményben, ám otthon sokan nem kapják meg az ehhez szükséges havi ezerötszáz forintot. Január elsejéig nem volt ilyen gond, mert a gyermekvédelmi támogatásból mindezt levonhatta az iskola vezetése. Csakhogy ezt a támogatást beolvasztották a családi pótlékba, és azóta egyre több az éhező gyerek - legalábbis Észak-Borsodban.
Egyes politikusok ismerik a mondást, miszerint a rászorulónak nem halat kell adni, hanem hálót, hogy saját maga fogjon halat. Nos, az utóbbi években a magyarországi rászorulók inkább halat kaptak, kis túlzással azt is szálkamentesen. Az eredmény igazán látványos.
A korábbi törvényalkotók átlátták, hogy vannak családok, amelyeket csak pénzzel lehet kötelességeik teljesítésére kényszeríteni. Ezért vezették be az iskoláztatási és a gyermekvédelmi támogatást. Előbbire akkor volt jogosult a szülő, ha rendszeresen járatta iskolába a gyermekét. Sok családnál ez a kérdés így fel sem merül, ám ahol igen, ott társadalmi érdek az ilyen szigorítás alkalmazása. Amikor 2003-ban az oktatási tárca kezdeményezésére ezt a pénzt beolvasztották a családi pótlékba, az említett térségben hetek alatt húsz százalékkal megnőtt az iskolai hiányzások száma...
A gyermekvédelmi támogatásnak ugyancsak komoly szerepe volt. Ebből le lehetett vonni az étkeztetés árát, pótolni lehetett az eltűnt vagy megrongálódott iskolaszereket, sőt volt olyan iskola, ahol a "szülők" helyett új ruhákat vásároltak belőle a rászoruló gyerekeknek. A kiadásokat igazoltatták a szülőkkel, akik a támogatás fennmaradó részét kapták kézhez. Bár mindez jelentős terhet rótt a pedagógusokra, tanulóik érdekében örömmel teljesítették.
Ózdon - ahol az önkormányzat nagyon erős szociális intézményrendszert hozott létre és üzemeltet, az iskolatej-akcióban a kezdetektől részt vesznek, sőt egész napos iskolai osztályokat is működtetnek - korábban közel ötszáz felső tagozatos tanuló volt jogosult a gyermekvédelmi támogatásra, az iskolák pedig levonták a támogatásból az ebéd térítési összegét. Januártól viszont 155 gyerek kimaradt a menzákról, mivel a szülők nem voltak hajlandók befizetni az étkezési térítést - ismertette a tényeket Malinkó János, az oktatási ügyosztály vezetője.
Hova vándorol így az a pénz, ami tulajdonképpen a gyerekeknek járna? A felnőttek zsebébe, akik közül egyre többen tekinthetők megélhetési szülőnek. A gyerek viszont éhezik.
Edelényben kisebb a támogatásra szorulók száma, ezért az önkormányzat rászorultsági alapon biztosít ebédet a tanulóknak. Ez éves szinten 2,2 millió forintjába kerül a Bódva-parti városnak.
- Putnokon ugyancsak az önkormányzat nyúlt a zsebébe, így legalább naponta egyszer meleg ételhez jutnak a gyerekek - mondta Balázs Istvánné, a Serényi Általános Iskola igazgatója.
A megye leghátrányosabb térségében található Rakacán befejezéséhez közeledik a 46 millió forint értékű iskolabővítés. Talán szeptembertől nyílik lehetőség az iskolai étkeztetésre, bár annak Szabados Jánosné igazgató szerint az a feltétele, hogy legyen rá igény. Az eddigi tapasztalatok azt sugallják, erre elég kevés az esély.
Tehát a családi pótlék jár a gyermekes családoknak, de hogy annak mi lesz a sorsa, arra már senki nem kíváncsi. A megemelt juttatásból tényleg nem futja a gyermek étkeztetésére? Pedig mindössze egy fél üveg olcsó sör árába kerülne egy ebéd.
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
kemma.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
borsonline.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu