Fagyott ujjra körömvirágot

Érezték már, hogy a csontjukig hatol a hideg, a testük egyszerre fáj és viszket, miközben vöröses-lilás dudorokkal lesz tele kéz- meg lábfejük a fagyos levegőtől? A kihűlés enyhébb tünetei sokféle módon enyhíthetők otthon is.

Családi körSzijjártó Gabriella2006. 02. 03. péntek2006. 02. 03.
Fagyott ujjra körömvirágot

Hideg időben leghamarabb a kéz- és lábfej fázik, az ujjakat ellátó verőerek ugyanis összehúzódnak azért, hogy a test ne veszítsen meleget. Ilyenkor az ujjak vérellátása romlik, nem kapnak elég meleg vért, s így nem jutnak hozzá a szükséges oxigénhez meg tápanyaghoz. Dermedten tapasztaljuk, hogy sem fogni, sem lépni nem bírunk pillanatok alatt lemerevedő, hideg végtagjainkkal, szó szerint mintha megfagytak volna.
Megfigyelések szerint ez az állapot gyakoribb a dohányosok körében, illetve akkor, ha gyengének, fáradtnak, stresszesnek érezzük magunkat. Hamarabb hűlnek ki az ujjaik a szigorúan diétázóknak, valamint a felszívódási betegségben és táplálkozási zavarban szenvedőknek.
A megelőzés alfája és ómegája a réteges öltözködés: a többrétegű, vékonyabb anyagú ruha hatékonyabban tartja a hőt, mintha csak egyetlen vastag darabot vennénk magunkra. Zárjunk el rajta minden nyílást, ahol a hideg levegő behatolhat, különösen a nyak, a csukló és a boka tájékán. Vastag talpú csizmát viseljünk, hőszigetelő bundabéléssel. Nagyon fontos a meleg kesztyű!
Még mielőtt kilépnénk a farkasordító hidegbe, máris védekezhetünk ellene - az étkezésünkkel. Ha rendszeresen tápláló ételeket (sok zöldséget, tengeri halat) eszünk, javítjuk szervezetünk anyagcseréjét és ezzel a hőtermelés hatásfokát. A zsíros, nehéz étkek elfogyasztása után ugyanis a vér órákon át a végtagok helyett a gyomor és belek felé irányul. Egyes fűszerek is fokozzák a véráramlást, télvíz idején ne hagyjuk ki főzéskor a gyömbért, a mustárt, a cayenne-i borsot. Régi népi módszer a keringés javítására naponta három gerezd fokhagyma fogyasztása. Naponta igyunk meg egy csésze galagonyateát magában vagy gyömbérrel, fahéjjal ízesítve.
Ha minden óvintézkedésünk ellenére átfáztak ujjaink, a következő terápiával segíthetünk magunkon. Tegyünk meleg borogatást a kéz- és lábfejre három percig, majd hideg borogatást egy percig. Váltogassuk sokszor egymás után, de hideggel fejezzük be, majd erőteljes mozdulatokkal törülközzünk meg.
Csodát tesz a forró lábfürdő is: a lavórnyi vízhez adjunk egy evőkanál szárított vagy két evőkanál friss kakukkfüvet, majoránnát rozmaringot, esetleg két teáskanál őrölt gyömbért vagy feketeborsot vagy pedig egy evőkanál mustárport. A fényes, vöröses-lilás fagydaganatokat körömvirágot vagy cayenne-i borsot tartalmazó kenőccsel dörzsöljük be (ha a bőr kisebesedett, az utóbbit ne használjuk!).
A meleg fürdő közben - a vérkeringés élénkítésére - erősen dörzsöljük végig testünket mosdószivaccsal. Aztán jöhet a serkentő hatású illóolajokkal végrehajtott masszázs. Egy evőkanál felmelegített mandula- vagy olívaolajhoz adjunk három-három csepp rozmaring- és feketeborsolajat, ezzel kenjük be kezünket, karunkat, lábfejünket és lábszárunkat. (A terhesség első húsz hetében a rozmaringolaj használata kerülendő.) A felfelé irányuló mozdulatok legyenek határozottak, erőteljesek, a kéz- és lábfej felé irányulók enyhébbek.
Ha a végtagok gyakran és hirtelen hűlnek ki, ha az otthoni kezelések hatására sem enyhülnek a tünetek, nem szűnik a viszketés és a fájdalom, feltétlenül forduljunk orvoshoz. A vérellátási zavarok ugyanis érelmeszesedésre vagy gyulladásra utalhatnak, ami szakszerű segítséget igényel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek