Ha reszketni kezd a fej

Mi a közös II. János Pál, Muhammad Ali, Michael J. Fox, Katherine Hepburn és Fidel Castro sorsában? Mindannyiukat utolérte a napjainkban még gyógyíthatatlan Parkinson-kór.

Családi körUjlaki Ágnes2006. 04. 14. péntek2006. 04. 14.
Ha reszketni kezd a fej

Legelőször a keze mozgását nem tudja uralni. Feje remegésére már környezete is felfigyel. Aztán megváltozik a külseje. Mivel arcizmai nem működnek jól, az arc mimikája elveszik, érzelmi tompaság tükröződik rajta, olyannyira, hogy a tájékozatlanok azt hiszik, elbutult. Beszéde vontatottá, nehezen érthetővé, kásássá válik. Mozgása lelassul, lépései aprók és csoszogók, egy küszöb átlépése is nagy gond. Erősen előregörnyed, karjai lelógnak. Gyakran elszédül, könnyen elesik. Hangulatán eluralkodik a depresszió, sokszor (bár nem feltétlenül) bekövetkezik a szellemi leépülés.
A Parkinson-kór hatmillió embert érint a világon. Hazánkban húszezer körüli a számuk, s évente kétezren betegednek meg. Részben öröklődő, részben mindmáig tisztázatlan eredetű idegrendszeri betegség. Elsősorban az idősek - s közülük is nagyobb arányban a férfiak - betegsége, a 65 évnél idősebb lakosság körében akár tízszeresére nőhet az aránya. A fejlett országokban az átlagéletkor növekedésével nő a betegek aránya és száma is. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint a Parkinson-kór nem gyógyítható, de a folyamat jelentősen lassítható. Az időben elkezdett és szakszerű kezelés megfelelő életminőséget biztosíthat a betegek számára. Forradalmasíthatja a gyógyítást, hogy néhány évvel ezelőtt sikerült azonosítani a betegségért felelős gént. Az őssejtek felhasználásától sokat remélnek, de sajnos nem a közeljövőben. Betegek és hozzátartozók addig is lesik a gyógyszerkutatási eredményeket.
A baj nemcsak a betegeket sújtja, hanem a családtagokat is nagy megpróbáltatásnak teszi ki. Jó, ha a hozzátartozók az első gyanús jelekre felfigyelnek, már csak azért is, mert az érintettnek kezdetben nemigen van betegségtudata.
Megrázó erővel írja le könyvében a folyamatot Michael J. Fox, az amerikai filmsztár, aki nagyon fiatalon betegedett meg. Ez a könyv sokat segített abban, hogy a kívülállók is megértsék és elfogadják az ilyen betegeket. Fox emellett horribilis összegeket adományozott gyógyszerkutatásra. S mintha a sors jutalmazni akarná a színészt erőfeszítéseiért, most, tizenöt év után, mintha jobban lenne...
Évtizedek óta él együtt a kórral az ökölvívó Muhammad Ali is. A gazdag és híres emberek persze minden lehetőséghez hozzájutnak, ami lassíthatja állapotuk romlását. Tegyük hozzá azért, hogy ők mindketten fiatalon betegedtek meg, valószínűleg ezért is jobbak az esélyeik. Jogos a remény, hogy a Parkinson-kór előbb-utóbb a gyógyítható betegségek közé tartozik majd.

Támogatók
A Parkinson-kórban szenvedők és családtagjaik számos országban alakítottak önsegítő csoportokat, betegszervezeteket. A betegek és hozzátartozóik Magyarországon sincsenek egyedül. A Delta Parkinson Egyesület 1998-ban Budapesten, a Szent István Kórházban alakult meg. A betegséggel, a tünetekkel és a tennivalókkal kapcsolatos információk megtalálhatók a www.parkinsonpoly.hu honlapon. Háziorvosoknál, szakorvosoknál, civil szervezeteknél hozzá lehet jutni azokhoz a laikusok számára is érthető kiadványokhoz, amelyekből számos gyakorlati tanács, segítség meríthető.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek