Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Dicséretes a keménység, ám nem minden helyzetben. Kifejezetten árthatunk magunknak, ha családtagjaink és az orvos előtt eltitkoljuk fájdalmunkat. Az ugyanis sokat elárul a betegségről és a kezelés hatásáról.
Egy hazai vizsgálat szerint a betegek 34 százaléka a fájdalma miatt jelentkezik a rendelőkben, s minden második szenvedő a háziorvosát keresi fel először. Fájdalom és fájdalom között persze nagy a különbség. A fog- vagy a migrénes fejfájás éles, gyors lefolyású (orvosi kifejezéssel: akut) fájdalom. A kezelése nyilvánvaló, hiszen az odvas fogat be kell tömni, a migrén pedig gyógyszer hatására jó esetben egy-két órán belül elmúlik.
A krónikus, vagyis hosszan tartó fájdalom ezzel szemben világszerte komoly gond, és a népesség 10-55 százalékát érinti. Mit jelent ez? Az ilyenfajta fájdalom több mint három hónapon keresztül fennáll. Általában hosszan tartó betegség tünete, statisztikai adatok szerint nagy részét az alsó hátfájdalom, az ízületi gyulladás vagy elfajulásos ízületi elváltozás okozza. A krónikus fájdalomhoz gyakran társulnak egyéb tünetek is, például alvászavar, anorexia, letargia.
A fájdalomkezelés lehetősége az utóbbi pár évben lényegesen javult, sőt, a nem daganatos eredetűek enyhítésére az Egészségügyi Világszerzet (WHO) elkészített egy javasolt fájdalomcsillapítási létrát. Valamennyi fokán álló készítmények biztonságosan és jól alkalmazhatók, indokolt esetben támogatással is rendelhetők.
A krónikus fájdalom csillapítása során elsősorban az alapbetegség kezelésére törekszik az orvos. A fájdalmat akkor is csillapítani kell, ha a diagnózis még nem ismert, a megbetegedés nem gyógyítható vagy ha a műtétig a betegnek hosszú időn keresztül kell várakoznia. A kezelőorvoson és a betegen együttesen múlik az, hogy mindig a szükséges erősségű és kombinációjú szerek kerüljenek alkalmazásra. Ehhez pontosan meg kell fogalmaznunk, hol érezzük a fájdalmat, mikor kezdődött, milyen hosszan tart, mitől enyhül, s hogyan befolyásolja a mindennapi életünket.
A feladat mégsem ilyen egyszerű. A fájdalomküszöb (vagyis az az inger, ami már fájdalmas) mindenkinél egyforma, a fájdalomtűrés mértéke azonban egyénenként változó. Ráadásul az azonos fájásokat többféleképpen éljük meg: az éjszaka elviselhetetlen fogfájásra másnap, amikor a tévében épp kedvenc futballcsapatunknak szurkolunk, jóformán fel sem figyelünk. Ez részben azért van, mert más köti le a figyelmünket, részben pedig azért, mert az izgalom hatására a szervezet növeli a boldogsághormon endorfin termelését. Nemritkán az autóbaleset áldozata nem érzi a fájdalmat azonnal, hanem csak később, amikor már elszállították a helyszínről - az agy ugyanis elnyomja a fájdalomérzetet, amíg a krízishelyzet el nem múlik. Van tudományos magyarázat arra is, miért múlik el a gyermekek kisebb fájdalma gyorsabban, ha a mama megdörzsöli a sérülést: a simogatás hatására fellépő ingerek gátolják a sérült területről érkező fájdalomjelzéseket.
Fájdalomra réti legyezőfű
A réti legyezőfű az aszpirinéhoz hasonló (bár kisebb mértékű) fájdalomcsillapító tulajdonsággal rendelkezik - ám amíg az aszpirinnak határozott bélrendszeri mellékhatása van, a réti legyezőfűnek nincs.
Aszerint, hogy milyen tüneteink vannak, igyunk egy-két csészével az alábbi teákból: réti legyezőfű, orbáncfű, ha a fájdalmat izomfeszülés okozza; kamilla lazítónak a feszültség miatti fájdalom enyhítésére; borsmenta, ha izomgörcs okozza a fájdalmat; cickafark gyulladástól fellépő fájdalomra.
Izom, ínszalag sérülése, húzódás esetén jót tesz a hideg borogatás, mert csökkenti a gyulladást, enyhíti a fájdalmat. A menstruációs görcsök meleg pakolás hatására javulnak.
Fájdalommal kapcsolatos kérdésekkel hívható a Magyar Rákellenes Liga ingyenes segélyvonala, ahol önkéntes segítők várják hívásaikat: 06-80/505-675.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu