Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokan nem tudják, hogy magas a vérnyomásuk, mert elhanyagolják az ellenőrzését. Vannak, akik csak akkor veszik komolyan az intő jeleket, ha már a szövődmények is kialakultak, s kezelésre szorul a betegségük.
Ez az alattomos, lappangó kór és a vele összefüggő betegség két és fél millió embert érint hazánkban, fiatalokat, középkorúakat, időseket egyaránt. Jó tudni, hogy minél hamarabb ismerik fel a bajt, annál jobbak a páciens gyógyulási esélyei. Nem véletlen, hogy a Magyar Hipertónia Társaság a közeljövőben egyhetes országos programsorozatával a magas vérnyomás tüneteire, a megelőzésre és a gyógyítás lehetőségeire irányítja a figyelmet. A hipertónia hetében a szakemberek mindennap más városban tartanak lakossági rendezvényt. A program része, hogy egy Guinness-rekord-felállítási kísérlet keretében az érdeklődök naponta SMS-ben elküldhetik a mért vérnyomásértéküket a 06-20/20-140-90-es, alapdíjas mobilszámra. Érdemes bekapcsolódni az akcióba: a szervezők a beküldők között vérnyomásmérőket sorsolnak ki.
A mostani figyelemfelhívó és tájékoztató jellegű kezdeményezés egyébként már tavaly, a Nemzeti Népegészségügyi Program keretében útjára indult. A szakemberek jelmondatává vált "Éljen 140/90 alatt!" felhívás nem véletlen, mivel Magyarországon minden második halálesetért a szív- és érrendszeri betegségek felelősek. Napjainkra már a gyógykezelések fele is ezeknek a betegeknek az ellátását szolgálja. Az ismert kockázati tényezők közül pedig épp a magas vérnyomás a leggyakoribb betegség, nem megfelelő kezelése esetén súlyos szövődmények alakulhatnak ki. Élen jár köztük a szívelégtelenség, a szívinfarktus, az agyvérzés, a vesebetegség. Tudományos kutatások igazolják, hogy a 140/90 higanymilliméter alatti vérnyomásérték elérésével lényegesen, akár felére vagy negyedére csökkenthető a szövődmények kialakulása és a halálozás. Megfigyelések igazolják, hogy a négy-öt évig helyesen kezelt pácienseknél nemcsak a vérnyomás, de a szív- és érrendszeri megbetegedések és az agyvérzés kockázata is csökken. Kevesen tudják, hogy akit egyszer utolér ez a kór, az egész élete folyamán "magas vérnyomásos" marad, ezért fontos a betegséget folyamatosan kezelni, a vérnyomást ellenőriztetni s rendszeresen bevenni az orvos által előírt gyógyszereket. Az öngyógyításnak, egymás kuruzslásának, a pirulák mellőzésének nagy veszélyei lehetnek.
A megelőzést érdemes már gyermekkorban elkezdeni, méghozzá a helyes táplálkozással és a rendszeres testmozgással. A betegség kialakulásának főbb kockázati tényezői: a dohányzás, a magas vérzsírszint, a cukorbetegség, a túlsúly, a túlzottan fűszeres, zsíros és sós ételek, valamint az alkohol mértéktelen fogyasztása. Sokat javíthatunk az egészségünkön a mediterrán konyha titkait ellesve: ha például olívaolajjal főzünk, és több fehér húst, tengeri halat, zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket fogyasztunk. A napi testedzés, úszás vagy a rendszeres séta pedig azért fontos, mert a mozgás során olyan anyagok szabadulnak fel szervezetünkben, melyek karbantartják lelki egészségünket is. Ez a napi stressz enyhítésében fejti ki áldásos hatását, ami ugyancsak javít az "egekbe szökő" vérnyomáson.
Jó tudni!
A fokhagyma rendszeres fogyasztása segít elhárítani a szív- és érrendszeri betegségeket. A kúra során rágcsáljunk el hat héten át napi három gerezd fokhagymát. (A kellemetlen szagot petrezselyemlevél fogyasztásával vehetjük el.) Jótékony a pár napos, gyümölcs- és zöldséglevekre alapozott tisztítókúra is. A böjt különösen hatásos, ha közben és utána vérnyomáscsökkentő gyógyteákat iszunk (galagonya, fagyöngy, pásztortáska). Vizsgálatok igazolják továbbá, hogy minél magasabb a C- és a B6-vitamin fogyasztása, annál alacsonyabb a vérnyomás. Nem árt tudni, hogy egyes betegségek esetén a böjt és bizonyos vitaminok szedése ellenjavallt, mindig meg kell tehát beszélni a kezelő orvossal.
Ingyenes programok
rvosi tanácsadással, vérnyomás-, koleszterin-, haskörfogat- és testsúlyméréssel
Október 16. (hétfő), Budapest, Almássy Téri Szabadidőközpont
Október 17. (kedd), Győr, ÁNTSZ megyei intézete
Október 18. (szerda), Debreceni Művelődési Központ
Október 19. (csütörtök), Szeged, ÁNTSZ megyei intézete
Október 20. péntek, Pécs, Főposta
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu