Lejárt a pelyhek ideje

Az elmúlt évtizedben - vagy talán még kicsivel korábban is - amerikai mintára rászoktunk a gabonapelyhekre. Egészséges, egyszerűen és gyorsan elkészíthető, nem kell mellé külön innivalóról gondoskodni és jól variálható, mert sokféle kapható belőle. Mára azonban kiderült, hogy a gabonapelyhek sem tökéletesek - olvasható a Diéta és Fitnesz magazinban.

Családi kör2006. 10. 20. péntek2006. 10. 20.
Lejárt a pelyhek ideje

Miért? Túl sok kenyér- és gabonafélét tartalmaznak. Legtöbbjük finomított alapanyagokból áll. A gabonapehely, banán, narancsdzsúsz és pohár tej túl sok cukrot rejt magában, miközben kevés fehérjét, rostot és hasznos zsírt tartalmaz. Egy ilyen, alacsony zsírtartalmú, magas szénhidráttartalmú reggeli hirtelen emeli meg a vércukorszintet, növelve az étvágyat, gyorsan éhesek leszünk utána. Vagyis feltehetjük magunknak a kérdést: mit együnk reggelire? A válasz: jóformán bármit, csak jól kombináljunk! Íme, néhány ajánlat az életmódmagazin novemberi számából.
- Mandulakrémbe mártogatott zellerszárak és egy alma.
- Tojás fonnyasztott spenótlevéllel és feta sajttal. Meglepően jól harmonizálnak az ízek, és biztos, hogy a meleg reggelit előnyben részesítők egyik kedvence lesz.
- Tojás zabpehellyel felverve és "rántottaként" kisütve. A lényeg: ez nem főétkezés, tehát mindegyik alkotóelemből aránylag keveset ajánlott felhasználni.
- Áfonya, paradicsom és feta sajt extra szűz olívaolajjal összerázva.
- Fehérjegazdag turmix: választott gyümölcscsel, ízléstől és éhségtől függően adagolt 1-2 kávéskanálnyi mogyorókémmel, maroknyi áfonyával vagy eperrel és 1-2 kávéskanál zabpehellyel. Az extra adag rost kedvéért belecsorgathatunk egy kanálnyi lenmagkrémet vagy lenolajat.
- Joghurt mandulával (kesudióval vagy más diófélével) és kevés gyümölccsel. Ne nullaszázalékos joghurtot válasszunk, azokat ugyanis néha cukrozzák, és nem lehet velük jóllakni. Viszont kipróbálhatjuk birkatejből készült joghurttal vagy juhkefirrel is, ha találunk ilyet. Még egy tipp: ebbe is belekeverhető két teáskanálnyi nyers zab.
- Ha nem szeretnénk lemondani a szokásos zsemlénkről, akkor a hagyományos szendvicsünkön is változtathatunk: leválthatjuk egészségesebb rozsos, búzacsírás vagy teljes kiőrlésű zsemlére. A belsejét vájjuk ki (eltehető zsemlegombóchoz vagy zsemlemorzsához), a mélyedésbe pedig kenhetünk organikus mogyoróvajat pár szelet almával. Banánpürével és tonhallal is megtölthetjük a szendvicsünket - a lényeg az, hogy tegyük félre a pelyhesdobozt, szakítsunk a vajjal, a felvágottal, a lekvárral. A jelszó: egészséges és változatos reggelit mindennapra!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek