Megárthat a mérgelődés

Saját magunkon is tapasztalhattuk, hogy az elfojtott mérgelődés, harag vagy indulat feszültté tesz bennünket, ami árt a lelki harmóniánknak, az egészségünkről nem is szólva. Régi igazság, hogy indulatainkat sokkal jobb azonnal kiengedni és tisztázni, mint sokáig magunkba fojtani és rendezetlenül hagyni. Vagyis a megfelelő időben és helyzetben alkalmat kell találnunk arra, hogy párunkkal, kollégánkkal, főnökünkkel, gyermekünkkel vagy épp barátunkkal tisztázzuk a bántó, dühítő kérdéseket.

Családi körBalogh Mária2006. 10. 27. péntek2006. 10. 27.
Megárthat a mérgelődés

Meg kell persze találni annak is a módját, ahogyan kiadjuk a mérgünket, hiszen ha túlságosan elragadtatjuk magunkat, s kellő önuralom nélkül zúdítjuk a másikra észrevételeinket, sérelmeinket, rosszul járhatunk. Nemcsak azért, mert alaposan megsérthetjük a másikat, de a saját vérnyomásunkat is oly mértékben feltornázhatjuk, ami infarktus, netán agyvérzés kialakulásához vezethet. Az alábbi jó tippek segíthetnek abban, hogyan ügyeljünk saját egészségünkre, miközben szeretnénk lelki terheinktől megszabadulni.
Mielőtt kiabálni vagy csapkodni kezdenénk, számoljunk el legalább tízig. (Háromig kevés!) Ha ezután is úgy érezzük, hogy képtelen vagyunk uralkodni önmagunkon, inkább menjünk át egy másik helyiségbe, lélegezzünk mélyeket, majd igyunk egy pohár frissítő italt. (Ne alkoholt és ne is kávét!)
Még mielőtt túlfeszítenénk a húrt, tisztázzuk magunkban, hogy az adott helyzetnek milyen jelentősége van a jövő szempontjából. Megéri-e a hatalmas vita, hangoskodás azt, hogy utána szaporábban verjen a szívünk, felmenjen a vérnyomásunk, megfájduljon a fejünk, s elrontsuk napunk hátralévő óráit, ne tudjunk jól aludni éjszaka. Vagyis nem mindig kell a bolhából elefántot csinálni.
Aki felidegesedik, jól teszi, ha megpróbálja magát a másik helyzetébe képzelni. Tegye fel a kérdést magában: problémái vannak, beteg, esetleg kialvatlan, netán őt is megsértették? Igyekezzen elegánsan engedni, nem cinikusan, de mosolyogni, s humorérzékét megőrizni. Majd aztán, ha lehiggadtak a kedélyek, akkor térjenek vissza a kényes kérdések tisztázására. Forró fejjel semmilyen konfliktust nem érdemes tovább szítani, mert abból csak újabb bonyodalom származik.
A harag, a düh, meg persze a stresszes helyzet egyik legjobb ellenszere az is, ha a napi kihívások, terhek közepette megőrizzük az életörömre való képességünket. Úgy, ahogyan nagyanyáink tették hajdanában. Ha a túlterhelt idegrendszerünk kedélyállapotunkat napról napra beárnyékolja, az már komoly figyelmeztető jel. Ha csak tehetjük, őrizzük meg a hidegvérünket, legyünk jókedvűek és bizakodóak, mert ezek az életérzések serkentik a boldogsághormonok termelődését, ami segít abban, hogy könnyedén megbirkózzunk a mindennapok kényelmetlenségeivel. Sokat segíthet a válságos napokban, ha esténként citromfű-, golgotavirág-, komló-, orbáncfű- vagy narancsvirágteát kortyolgatunk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek