Kutyatej vágja el a fájást

Új fájdalomcsillapítási elvet dolgozott ki Oláh Zoltán vezetésével egy amerikai-magyar kutatócsoport. Az RTX nevű új szer egy marokkói, kutyatejféle növény váladékából készül, hamarosan embereken is kipróbálhatják.

Családi körTanács Gábor2006. 11. 24. péntek2006. 11. 24.
Kutyatej vágja el a fájást

- Honnan vették az ötletet, hogy éppen marokkói kaktuszból készítsenek gyógyszert?
- Nem a növény volt a lényeg, hanem az elv. Eddig a fájdalomcsillapításnak, leegyszerűsítve, két fő útja-módja volt. Az aszpirin, melynek a prototípus vegyülete a fűzfából származik, gátolja a fájdalomkeltő anyagok termelődését. A mákból kinyert morfium akadályozza a sejtek közötti kommunikációt, csakhogy a hozzászokás miatt fokozatosan gyengül a hatása.
- Mit tud az önök találmánya?
- Más elven alapszik. A gyulladásos fájdalom sztrádái a gerincvelő mentén, érződúcokban ülő idegsejtek korbácsszerű nyúlványai, amelyek szétágaznak a testben. Ezekben a hajszálnál is vékonyabb, de akár egy méter hosszú szíjakban ioncsatornák vannak. Éppen olyan ez, mint a Szuezi-csatorna, csak víz helyett kalcium áramlik benne: ha kinyílik a zsilip, átmegy a kalcium, és az fáj. Ha az RTX-et helyileg bejuttatjuk valahová, akkor ez a drót, amely a fájdalmat szállítja, rövidzárlatot kap és leég.
- Nem veszélyes ez?
- Nem, mert ezek az idegvégződések nagyon hamar, egy hónap alatt regenerálódnak, újra felépülnek. Ilyen módszerrel mondjuk egy rákos, a végső stádiumba jutott beteg teljesen mentesülhet a gyulladásos fájdalomtól. Az ő esetében nem egy gyulladt területre, hanem a gerincvelői folyadékba kell adni az RTX-et. A módszer precizitására jellemző, hogy megkíméli a hideg, a meleg vagy a mechanikus behatás keltette "jó fájdalom"-érzeteket, amelyek tudósítanak bennünket a környezetünkből származó, nemkívánatos ingerekről.
- Ha jól tudom, az ilyen irányú kutatások a paprika csípéséért felelős anyaggal, a kapszaicinnel kezdődtek.
- A kapszaicinnel már a múlt század negyvenes éveiben is foglalkoztak Szegeden. Nem tudták részleteiben megmagyarázni, hogyan csillapíthatja a fájdalmat, mert csak 1997 után vált molekuláris biológiai eszközökkel ismertté az érzékelőmolekulát kódoló gén. Azóta lehetünk biztosak abban, hogy a csípős fűszerek, mint amilyen a bors vagy a gyömbér, mind erre a molekulára hatnak.
- Akkor hogyan lyukadtak ki végül az RTX-nél, illetve a nevezett kutyatejnél?
- Mert ez tízezerszer hatékonyabb a kapszaicinnél, ez a receptor ismeretében pontosan meghatározhatóvá vált. Nem véletlen, hogy abból nem is készülhetett olyasféle gyógyszer, mint most az RTX-ből.
- Ebből készül-e, és ha igen, mikor?
- A forgatókönyv készen áll, a RTX magyarországi kipróbálásához mindösszesen egymilliárd forint kellene. Az USA-ban a pénz már részben összejött; azért csak részben, mert ott az eljárás sokkal többe kerül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek