Újraéled a fehér pestis

Már nálunk is fertőz a tbc új baktériumtörzse. Veszélyes, mert minden antibiotikumnak és kezelési módnak ellenáll, és gyorsabban öl "elődjénél". Remélhetőleg nem okoz járványt Európában, de az orvosok a tüdőszűrés fontosságára hívják fel a figyelmet.

Családi körSzijjártó Gabriella2006. 11. 17. péntek2006. 11. 17.
Újraéled a fehér pestis

Paganini, Chopin és a Brontë nővérek is a tuberkulózis áldozatai lettek. Az antibiotikumok felfedezése előtt milliók életét követelte a fehér pestis néven emlegetett, gyógyíthatatlan betegség. A XX. század elején hazánkban még évente hatvanezer áldozatot szedett, vagyis naponta százötvenen haltak bele.
Sokáig úgy tűnt, az orvostudomány legyőzte a halálos gümőkórt - az újszülötteknek kötelezően adott BCG-oltások, a hatásos gyógyszerek és a tüdőszűrési rendszer kiépítése jóvoltából. Még így is napjainkban évente kétezer új esetet fedeznek fel idehaza. Előfordulása a hajléktalanok körében tizenkétszer gyakoribb, mint a lakosság átlagában. Általában a legyengült immunrendszerű (cukor-, alkoholbeteg, HIV-pozitív), magányos vagy éppen szoros közösségben, nyomorúságos körülmények között élő emberek vannak kitéve a fertőzésnek. A tüdőben rögöket képező baktériumok cseppfertőzés útján terjednek, a tbc-t mégsem olyan könnyű elkapni; fertőzőképessége sokkal gyengébb például a nátháénál, és az egészséges immunrendszer gyorsan leszámol a kórokozóval. Rosszabb esetben viszont "karanténba" zárja, a baktériumok akár 10-15 évig is lappanghatnak. Így szinte becsülni sem lehet, hogy hány emberben lehetnek jelen. Akit mégis megtámad a "régi" tbc-baktérium, hosszas kezeléssel ugyan, de gyógyítható.
A megváltozott tulajdonságú új, XDR-nek nevezett kórokozó most egy lépéssel a tudomány előtt jár. Az egészségügyi világszervezet körülbelül egy hónapja figyelmeztette Európát, hogy a tbc új, gyógyíthatatlan változata szedi áldozatait Dél-Afrikában. A betegség terjedése nem állt meg a fekete kontinensen: a kelet-európai és nyugat-ázsiai országok gümőkórosainak mintegy 15 százaléka fertőzött a gyógyszereknek ellenálló XDR-rel. Nálunk a napokban három beteget regisztráltak.
Hozzánk a baktériumot elsősorban Romániából és Ukrajnából hurcolhatják be, ezekben az országokban ugyanis hétszer gyakoribb a fehér pestis, mint idehaza. Január óta, ha valaki letelepedési vagy munkavállalási engedélyt kér Magyarországra, már nem kell hivatalosan igazolnia, hogy nincs fertőző betegsége - így azt sem ellenőrzi senki, hogy a külföldi tuberkulózisos-e. A tüdőgyógyászok szerint - tekintettel a jelen veszélyhelyzetre - a szabályozáson változtatni kellene, hogy az ország biztosan elkerülje a járványt.
Idehaza Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében találják a legtöbb tbc-st: itt százezer lakosra 38 új beteg jut évente, míg Nyugat-Magyarországon 15. Ezért is kötelező Szabolcsban - akárcsak Budapesten és Szolnok megyében - a harminc éven felülieknek évente elmenni tüdőszűrésre. Azonban hiába nyomtatják a behívókat, az érintettek fele nem veszi a fáradságot. Pedig a törvény lehetőséget ad arra, hogy ha valaki veszélyezteti a környezetét, százezer forint bírsággal sújtsák. De még soha senkit nem büntettek meg.

Tbc-adattár
- A tbc nyomait sikerült kimutatni ötezer éves egyiptomi múmiákban, de jelen volt a Kolumbusz előtti Amerikában is.
- A XVII. században Spanyolországban rendeletet hoztak a kór terjedésének megfékezésére. Az ipari forradalom idején az összezárt munkások között tarolt a fehér pestis.
- A világon évente mintegy kétmillióan halnak meg a kórban.
- A világnépesség harmada hordozza magában a tbc kórokozóját.
- Magyarországon ott teszik kötelezővé a tüdőszűrést, ahol százezer lakosból több mint huszonöt gümőkóros.
- A hazai 160 állomáson működő berendezések átlagéletkora 15-20 év.
- Míg idehaza 1990-ben 4,8 milliónyian mentek el tüdőszűrésre, addig tavaly csupán 3,5 millió honfitársunk tartotta fontosnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek