Inkább add örökbe!

A hajdú-bihari Pocsajból erős vérzéssel érkezett egy húszéves nő az egyik debreceni kórházba. Vizsgálatakor kiderült, hogy nem sokkal korábban szült, bár a nő ezt váltig tagadta. A többgyermekes asszony másnap, kihallgatása során a rendőröknek végül bevallotta, hogy valóban világra hozott egy kisbabát, s megnevezte azt a helyet is, ahol az újszülöttet sorsára hagyta. A rendőrök megtalálták a gyermek holttestét. Szakértők bevonásával vizsgálják a halál pontos okát.

Családi körBalogh Mária2006. 12. 01. péntek2006. 12. 01.
Inkább add örökbe!

Hazánkban majdhogynem mindennaposak az ilyen esetek, s nemritkán a válságterhességbe került nők önkezűleg oltják ki nem kívánt csecsemőjük életét. A terhességtől a bűncselekmény elkövetéséig többnyire ugyanazt az utat járják be az asszonyok. Az állapotos nő, aki akarata ellenére esett teherbe, s magzatát - hogy miért, az minden esetben érthetetlen - elvetetni már nem tudta, környezete előtt végig leplezi terhességét, majd titokban szül. A szülést követő bonyodalmak miatt az asszonyok egy része orvoshoz fordul, így az egészségügyi dolgozók előtt már nem lehet leplezni a szülés tényét. Rendszerint a nőgyógyász vagy valamelyik közeli családtag tesz feljelentést a rendőrségen. Szakemberek úgy vélik, nem minden szüléshez szükséges szakorvos, könnyen elképzelhető tehát, hogy az újszülött-gyilkosságok többsége Magyarországon sem tudódik ki.
Megdöbbentő a szám: az emberölések 10-15 százalékában újszülött az áldozat. A csecsemőgyilkosságok büntetési tétele 5-15 évig terjedő szabadságvesztés lehet.
Minden ehhez hasonló bűncselekményt el lehetne kerülni, ha a bajba jutott nő segítséget kérne háziorvosától vagy nőgyógyászától, védőnőjétől, esetleg a gyermekjóléti szolgálat munkatársától. Ma már titokban el lehet helyezni a nem kívánatos babákat a legtöbb nagyváros szülészeti osztályának portája mellé kihelyezett inkubátorba. Arra is mód van, hogy a várandós nő kórházi körülmények között szülje meg gyermekét, s ott - minden következmény nélkül - végleg lemondjon róla.
A várandósok már a terhesség alatt is felvehetik a kapcsolatot a Gólyahír Egyesület munkatársaival, s ők folyamatos segítséget nyújtanak a kilenc hónap alatt, majd a kórházi szülés során, valamint abban is, hogy a baba rögtön a születése után örökbefogadó szülőkhöz kerüljön. Ilyen esetben a későbbiekben a szülőanyát soha, semmilyen kötelezettség nem terheli. A Gólyahír Egyesület (telefonja: 06-30/251-7108) az idén eddig ötvennégy babát adott örökbe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek