Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyetlen napon annyi Algopyrin fogyott az egri Székfű Patikában, mint máskor egy hónap alatt. Az országos felvásárlási láz akkor tört ki, amikor bejelentették: ezentúl csak receptre kapható majd a legnépszerűbb fájdalomcsillapító, amelyből tavaly kétszázmillió pirula fogyott. Emellett a Quarelin, a Germicid és a fogfájáskor bekapkodott Demalgon is vényköteles lesz. Csak akkor juthatunk hozzá tehát ezekhez a megszokott tablettákhoz, ha leszurkoljuk a háromszáz forintos vizitdíjat. Vagy még akkor sem, hiszen a közeljövőben az orvos az azonos hatóanyagú legolcsóbb medicinát írja majd fel, s ez valószínűleg nem az Algopyrin vagy a január 1-jétől megdrágult Quarelin lesz.
Kétszáznyolcvan szert viszont a patikán kívül is beszerezhetünk - várhatóan tavasztól. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet a napokban közzétette a világhálón azon medicinák listáját, amelyek a benzinkutaknál és a nagyáruházakban is megvehetők lesznek. A megfázásos szezonban elég lesz betérni a benzinkútra a szopogatós torokfertőtlenítőért, az orrcseppért, a kalcium-pezsgőtablettáért, sőt kérhetünk Aspirint, Panadolt meg Rubophen szirupot. A fejfájósok az Advil Ultrával csillapíthatják kínjaikat. Emellett vitaminok, gombásodás elleni szerek, jódos fertőtlenítők, ízületi és izomfájdalmakra való krémek, illetve hagyományos növényi medicinák, szemölcs és tyúkszem elleni krémek lesznek kaphatók a nagyobb üzletláncoknál.
Hogy mit hoz a január közepe, azaz a gyógyszer-támogatási rendszer teljes átalakítása, azt még csak sejtik a patikusok. Az egri Székfű Patika tulajdonosa, Cseh Istvánné lapzártakor épp csak belepillantott a számítógépén abba a 145 oldalas listába, amely azt sorolja hosszasan, milyen mértékben csökken az egyes gyógyszerek társadalombiztosítási támogatása. Annyi bizonyos: az a csontritkulás elleni gyógyszer például, amelyből csak havi egyetlen pirulát kell bevenni, eddig 840 forintjába került a törékeny csontozatúaknak, ezután viszont kétezer forintnál is többet kell érte leszurkolniuk. A koleszterincsökkentők és az antibiotikumok is jóval többe kerülnek majd. Egyelőre nem sejtik a gyógyszerészek, melyik medicina marad a nyakukon a hirtelen drágulás miatt. Korábban a támogatás változásait harminc nappal előbb kellett meghirdetni, most mindössze nyolc nap maradt az átállásra. Azt sem tudják, milyen kedvezményre számíthat a betegségük miatt támogatottak köre.
Azokért a gyógyszerekért, amelyeket teljes egészében támogat a társadalombiztosítás (tehát elméletileg ingyenesek), háromszáz forint úgynevezett dobozdíjat - más néven térítési díjat - kell fizetni. Kivételek azonban lesznek. A hírek szerint az egészségügyi tárca úgy döntött, hogy 12 betegségcsoportban továbbra sem kell fizetni a medicinákért. Így például az AIDS-betegek, a vérzékenységben, illetve veseelégtelenségben szenvedők térítésmentesen kapják majd a szükséges szert. Mentesülnek a dobozdíjtól a közgyógyellátottak. Az inzulinért azonban már térítési díjat kell fizetni.
Kóstoló a változásokból
Félszáz nem támogatott szer ára már január 1-jétől változott. E körbe tartozik például a Quarelin, 670 forint helyett 694 forintos áron vásárolják föl a hiányától tartó fejfájósok. Eltörölték az allergiásoknak szánt Claritin eddigi kiemelt támogatását, így az 900 forintról 1686 forintra drágult. A vérnyomáscsökkentők közt is némelyik jóval többe kerül, bár ugyanolyan hatóanyagú olcsóbbat is ajánlhat az orvos. A hónap eleji árváltozás csökkenést is hozott: a Mucoangin torokfertőtlenítőt például olcsóbban szopogathatjuk.
Mellékhatások
Hirtelen kiderült, hogy az Algopyrin hatóanyaga, a metamizol súlyos mellékhatásokal járhat. Legfőképpen az vele a baj, hogy csökkentheti a vérben a fehérvérsejtek számát. Emiatt az USA-ban már csak állatgyógyászati célokra használják, s Európa számos államában csupán orvosi vényre kapható. A patikusok ugyan ellene vetik, csak hosszú időn keresztül viszonylag sok Algopyrin bekapkodása ronthat a vérképen. Az ember mégis spekulál: nyeljen le inkább egy Aspirint, ha hasogat a feje? Szedjen esetleg a paracetamoltartalmú szerekből, hiszen tavasztól azokat a benzinkutastól is megveheti? Elég böngészgetni a gyógyszeresdobozt, hogy rádöbbenjünk: az acetil-szalicilsav a gyomor- és bélrendszert veszélyezteti, a felkapott paracetamol a májat és a vesét károsíthatja. Erre Amerikában figyeltek fel, ahol egyre többen kerülnek kórházba a nyakló nélküli szedett pirulák és forró italporok mellékhatásai miatt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu