Egyetlen elhibázott pillanat

Családi körSzijjártó Gabriella2007. 01. 12. péntek2007. 01. 12.
Egyetlen elhibázott pillanat

Tiszabereken májusban egy tizenegy hónapos csecsemő kiesett az ágyából, és súlyos koponyasérüléseket szenvedett. Az alvó gyermeket 22 éves anyja este hagyta magára, s amikor hazaért, az ágy mellett holtan találta a kicsit.
Egy ötéves kisfiú vesztette életét augusztus elején Csongrádon, mikor egy családi ház felújítása közben ráborult egy szekrény.
Egy Pest megyei tanyán szeptember elején egy csecsemőt széttépett a házőrzőjük. Az apa a kertben, a babakocsiban hagyta aludni a nyolc hónapos kisfiút, a gazdasági épületek mellett kikötött rotweiler kiszabadult a nyakörvéből, és rátámadt az alvó gyerekre.
Egy hétéves fürgedi kislány november elején vesztette életét, amikor leesett nagyapja traktoráról és a jármű mögött vontatott szárzúzó gép alá került.
Két kiskorú gyermek égett meg Hencidán november végén. Édesanyjuk vizet rakott fel melegíteni a tűzhelyre, majd átment a szomszédba cukrot kérni. A két- és a hatéves kisfiú a kamrába ment, hogy megnézzék a nemrég született kiskutyákat. A tűzhelynél meggyújtottak egy papírt, hogy jobban lássanak. A helyiség kigyulladt, a gyerekek súlyosan megégtek, a kisebbik a kórházban belehalt sérüléseibe.
Járókelők hívták a rendőröket ezüstvasárnap, mikor észrevették, hogy egy fővárosi első emeleti lakás nyitott ablakában két háromévesforma kisgyermek játszik. A lakásba bezárt gyerekekhez létrán mentek fel a tűzoltók. Az anyuka csak másnap hajnalban került elő a munkából; abban a hitben volt, hogy a nagymama vigyáz a gyerekekre.
Patkánymérget evett egy négyéves kisfiú az egyik Bács-Kiskun megyei tanyán. A gyerek december 22-én lett rosszul, édesanyja másnap este hívott orvost, s az már nem tudott a gyereken segíteni. A helyszíni szemle során a ház több helyiségében rágcsálóirtó mérget találtak, amihez a kisfiú hozzáférhetett.
És a legutóbbi eset: néhány napja két gyerek életét vesztette abban az autóban, amely az újmohácsi révnél a Dunába csúszott. Késve érkeztek a révhez, ezért az édesapa elfutott jegyet váltani, az anya pedig a kocsi hátuljához ment, amikor a jármű gurulni kezdett. A szülők hiába igyekeztek megállítani, egy percen belül elsüllyedt. A búvárok órák múlva holtan emelték ki a három- és a hatéves kisfiút, nem tudták újraéleszteni őket. Szakértők vizsgálják, az apa behúzta-e a kéziféket.
Aki maga is szülő, tudja: nincs olyan nap, amikor ne érhetné kisebb-nagyobb baleset a gyermekünket, akármilyen körültekintően vigyázzon is rá az ember. Születésük pillanatától ezektől a veszélyhelyzetektől igyekszünk megóvni őket. Többnyire sikerrel.
És ha nem vigyázunk? Hány ezer, tízezer gyerek van fél napokra kulcsra zárva?! Lakótelepi lakásokban, szomszéd nélküli házakban, tanyákon. A XXI. század minden vívmánya önmagában véve veszélyforrás. Veszély a tévé, nemcsak sugárzó szerkezetével, a lelkeket is veszélyeztetve. Döbbenetes, hogy az iraki diktátor kivégzését három földrészen utánozták a gyerekek. Négyen meghaltak. Ki tudja, hány ezer olyan példa van, amit nem közvetlenül a vetítés után élnek újra, csak éppen beleivódik értékrendjükbe, cselekedeteikbe. S nem hősök, hanem agresszívek, nem védelmezők, hanem ön- és közveszélyes támadók lesznek belőlük. Nemcsak fizikailag lehet elhagyatott valaki, hanem lelkileg is, és a világ varázsai mind-mind gyermekeink életére leselkedő borzalmakká válhatnak. A gyermek csak mozdul, s próbálja kísérteni a környezetét. A már említett példák mutatják, mennyi veszélyt rejt ez.
Aztán jön egy pillanat, ami tragédiával végződik. A mi hibánkból. A szülői felelősség kérdésében mégis óriási különbségek vannak. Mert hogy is lehetne egy kalap alá venni azt az anyát, aki felelőtlenül órákra bezárva magukra hagyja kiskorú gyermekeit, azzal az apával, aki a révnél nagy sietségében talán nem húzta be eléggé a kéziféket?!
Minden, gyermekhalállal végződő vagy súlyos sérüléssel járó ügyben rendőrségi nyomozás indult a hozzátartozók ellen. Az újmohácsi esetnél például gondatlanságból elkövetett halálos közúti baleset okozásának gyanújával vádolják a szülőket. A traktort vezető nagypapával szemben halált okozó gondatlan veszélyeztetés a vád.
Így kívánja a törvény.
Pedig sokuknak éppen elég büntetés maga a pótolhatatlan veszteség. Saját vérük elvesztése.
Sokszor egyetlen elhibázott pillanat miatt.
Ami egy életen át kísért majd.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek