Derült égből légmell

Családi körBalogh Mária2007. 02. 02. péntek2007. 02. 02.
Derült égből légmell

A doktor légmellre gyanakodott, amit később a röntgenfelvételek is igazoltak. A fiú tüdeje kilyukadt, a mellkas megtelt levegővel, ami összenyomta a bal tüdőfelet, s az rövid idő alatt elsorvadt. Azonnali életmentő beavatkozásra volt szükség.
A bordák között a mellkasba, a mellhártyák közé vezetett cső négy és fél napig segítette a tüdő szabályos működésének visszaállítását, a levegő vákuumos kiszívását. Két nap múlva lassan kezdett javulni a fiú állapota, s egy hét után hazaengedték a lábadozót.
Derült égből légmell - a család így emlegeti az esetet. Ugyanis a történtek előtt két héttel az évenkénti tüdőszűrésen is megjelent a fiatalember, és a lelete akkor még negatív volt, jele sem mutatkozott a légmellnek. Azóta már tudják: a baj egyik pillanatról a másikra jön. A fiú esetében a kóros tünet valószínűleg egy magzatkori enzim hiányára vezethető vissza, aminek következtében a tüdő bizonyos része nem tudott megerősödni.
A légmell kialakulásának előzménye, hogy levegőgyülem keletkezik a tüdőt borító és a mellkasfalat belülről bélelő mellhártya két lemeze között; ennek következtében az érintett oldali tüdő részlegesen vagy teljesen "összeesik" - magyarázza Szilasi Mária egyetemi docens, a debreceni Tüdőklinika igazgatója. Megtörténhet, hogy áthatoló mellkasi sérülés következtében alakul ki a levegőgyülem, balesetben pedig az elmozdulásos bordatörések szúrják ki a tüdőt.
Előfordulása néha fejlődési rendellenességgel magyarázható, de létezik örökletes, veleszületett formája is, mely, mint említettük, enzimhiányra vezethető vissza. Az utóbbi változatára jellemző, hogy a tüdőben hólyagszerű üregek alakulnak ki. Ha itt a nyomás erős köhögés vagy nagy súly emelésekor hirtelen megemelkedik, a hólyagok megrepedhetnek, a kis légutak megnyílhatnak, és a belélegzett levegő a mellhártyák közé kerül. A tüdőből így kiáramló levegő kilégzéskor már vissza nem fordul, ezért alakulhat ki a légmell.
Előfordulása férfiak körében háromszor-ötször gyakoribb, mint a nőkében. A betegség bármely életkorban felléphet, leggyakoribb húsz-harminc év között és hatvanéves kor körül. Leginkább a sovány, magas vagy hirtelen megnyúlt férfiakat, illetve az erős dohányosokat veszélyezteti.
A beteg a következő tüneteket észleli: hirtelen, főként nyugalomban fellépő mellkasi fájdalom, köhögés, fulladás, nehéz légzés, ami időnként rossz mozdulathoz, ütéshez is köthető. Amennyiben a légmell a keringést, így az életet veszélyezteti, azonnali szakszerű orvosi beavatkozásra van szükség. A kezelés módja a betegség súlyosságától függ. A gyógyítás kórházi körülmények között jó esetben néhány napig tart. A légmell a megfelelő gyógykezelés és a legalább hathetes pihenés mellett általában szövődmények nélkül gyógyul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek