Doktor úr, fizetek!

Családi körSzijjártó Gabriella2007. 02. 16. péntek2007. 02. 16.
Doktor úr, fizetek!

Ezentúl majdnem minden, háziorvosnál vagy rendelőintézetben tett látogatáskor, valamint kórházi ápolás esetén a pénztárcánkba kell nyúlnunk. A vizitdíjat a vizsgálat vagy a kezelés megkezdése előtt, a kórházi napidíjat pedig távozáskor kell fizetni, és erről nyugtát vagy számlát kap a beteg. A befizetés módjáról maguk a háziorvosok és az intézmény vezetői döntöttek, s erről jól láthatóan ki kell függeszteniük szabályzatukat. Néhol a beteg csak bedobja a pénzt az automatába, majd kap egy sorszámot, ami egyúttal a vizitdíj befizetését is igazolja. Másutt a kartonozónál fizethetünk vagy maga az orvos, a nővér szedi be az összeget. Néhol használhatunk bankkártyát, valamint az egészség- és önsegélyező pénztárak által kibocsátott kártyákat is. A rendelőintézetek határozhatnak úgy is, hogy vizitbérletet árulnak betegeik részére - aki sokat jár ugyanoda, annak az egyszerűség kedvéért érdemes ezt megváltania.
Az is fizet vizitdíjat, aki csak a rendszeresen szedett gyógyszerét akarja felíratni háziorvosánál. Mivel az orvos három hónapra elegendő gyógyszert felírhat egyszerre, csak negyedévente kell külön pénzt kiadni a receptíratásért, tehát ez évente 1200 forintba kerül.
A kontrollvizsgálatok is költséggel járnak. Nem számít azonban külön alkalomnak, tehát nem kell fizetni az orvos által rendelt ellátásért, ha azt nem maga végzi: például az injekciós és infúziós kúráért, a kötözésért, a gyógytornáért, a fizikoterápiáért. Aki egy nap egy rendelőintézetben több szakellátást vesz igénybe, csak egyszer téríti meg a vizitdíjat.
Az életveszély elhárításakor mentesülünk a vizitdíj és a kórházi napidíj alól, de minden további vizsgálatért és ellátásért fizetni kell. Jogszabály rögzíti, hogy milyen esetek számítanak életmentő beavatkozásnak: ide tartozik a szívinfarktus, a stroke, a nyílt törés (a zárt törés nem!).
Befizetéseinkről őrizzük meg a nyugtát, ugyanis egy naptári évben legfeljebb hússzor kell fizetnünk vizitdíjat és legfeljebb hússzor kórházi napidíjat. Nem számít, hogy a beteg több kórházban, más-más osztályokon feküdt, illetve a különféle szakrendelések is együttesen számolandók.
A huszonegyedik alkalomtól lerótt díj utólag visszaigényelhető a lakóhely szerint illetékes önkormányzat jegyzőjénél. Ez alanyi jogon jár mindenkinek, tehát nem kell hozzá más, csak a befizetéseket igazoló nyugták. Azt azonban ne felejtsük el, hogy január 1-jétől újrakezdődik a nyugtagyűjtés és a számolgatás.

Díjak
A vizitdíj alapösszege: 300 Ft

Ha nem a saját háziorvosunkat keressük fel: 600 Ft

Ha beutaló nélkül megyünk a szakrendelésre: 600 Ft

Ha nem abba a rendelőintézetbe megyünk, ahová a beutaló szól: 600 Ft

Ha otthonra kihívjuk a háziorvost, de nem áll fenn életveszély: 600 Ft

Ha nem a saját háziorvosunkat hívjuk ki: 600 Ft

Ha indokolatlanul vesszük igénybe az ügyeleti ellátást: 1000 Ft

Ingyenesek maradnak
- Szűrővizsgálatok

- Sürgősségi esetek ellátása

- Tizennyolc éven aluliak kezelése

- Kötelező védőoltások beadása

- Terhesgondozás, szülészeti és gyermekágyas ellátás

- Véradás és a velejáró vizsgálatok

- Katasztrófahelyzetben, járvány idején nyújtott orvosi segítség

- Hajléktalanok orvosi ellátása

- Rosszindulatú daganatos megbetegedésben szenvedők gyógyítása

- Veleszületett vérzékenységben szenvedők ellátása

- Szerv- és szövetátültetés, valamint utógondozás

- Vesebetegek dialíziskezelése és a kapcsolódó vizsgálatok

- Cukorbetegség kezelése

- Súlyos pszichózis, depresszió, skizofrénia stb. gyógykezelése

- HIV-fertőzés és AIDS-betegség kezelése

Támogatás a rászorulóknak
Évente tizenkét vizitre jutó kedvezményt kapnak a szociálisan rászorulók: akik saját jogú vagy hozzátartozói nyugellátásban, rendszeres vagy átmeneti szociális járadékban, egészségkárosodási vagy rokkantsági járadékban, házassági pótlékban vagy ahhoz járó kiegészítésben, házastárs után járó jövedelempótlékban vagy központi szociális segélyben részesülnek. Akinek nem jár a felsorolt juttatások valamelyike, az nem részesülhet ebben a kedvezményben. A kompenzáció feltétele, hogy a szociális ellátások együttes havi összege ne haladja meg az 54 260 forintot. A vizitdíjkedvezményt úgy kapják az érintettek, hogy az állam megemeli a folyósított szociális ellátás összegét. Ha a havonta kapott ellátások összege nem éri el a 27 130 forintot, akkor havi 300 forinttal (tehát havi egy vizitdíjjal) emelkedik az eddigi juttatás. Ha meghaladja, de nem lépi túl az 54 260 forintot, csak havi 200 forint kompenzációban részesülnek a rászorulók. Az addig utalt összegek automatikusan nőnek azoknál, akik megfelelnek a feltételeknek, nem kell külön igényelni a pótlást. Ennek keretében február 15-étől a vakok személyi járadéka is több lett 300 forinttal.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek