Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A vesebetegséget főként a cukorbaj, a magas vérnyomástól származó és egyéb eredetű érelmeszesedés okozza. A felsorolt bajok megelőzése és kezelése a legjobb útja-módja a betegség elkerülésének - magyarázza Mátyus János, a Debreceni Orvostudományi Egyetem I. számú Belgyógyászati Klinikájának docense, aki a vesebetegekért végzett munkájáért nemrég vehette át az Ádám Edit-emlékérmet.
A debreceni klinikán a dializáltak mintegy tíz százalékánál a fájdalomcsillapítók rendszeres, többéves szedése következtében lép fel veseelégtelenség. Az ilyen készítmények receptkötelessé tételével ez a kórkép mára Svédországban például csaknem teljesen eltűnt. Hazánkban a veszélyes fájdalomcsillapítók - elsősorban az összetett, több hatóanyagot és a hozzászokást biztosító koffeint is tartalmazó tabletták - sajnos mindennap feltűnnek a televízió képernyőjén a reklámokban, ráadásul most már patikán kívül is kaphatóak. Szedésükkel tehát ajánlatos csínján bánni!
Mire kell figyelnünk, ha felmerül a vesebetegség gyanúja? Előfordulhat, hogy kicsivel több folyadékot fogyasztunk, csakhogy ez nem tűnik fel, vagy épp a háttérben lévő cukorbetegségnek tulajdonítjuk a gyakori vizelést. Intő jel lehet a vérnyomás emelkedése vagy a vérszegénység kialakulása, ami sokáig nem okoz panaszt. A só- és vízvisszatartás miatti vizenyő már a betegség súlyos szakaszában jelentkezik. Mindezek miatt a szívizom megvastagodik, szívelégtelenség alakul ki, ami visszahatva tovább rontja a képet és fokozza a vérszegénységet is. Szerencsére ezt hatékonyan lehet kezelni speciális injekcióval, ami (eddig) térítésmentesen elérhető volt a dialízisre még nem szorulók számára is.
Mátyus János a háziorvosok felelősségét hangsúlyozza. Elengedhetetlen ugyanis, hogy a különféle rizikócsoportba tartozókat családi orvosuk olyan szűrésre küldje, ahol megvizsgálják a vesefunkciót és a vizeletet. A kiszűrt betegeknek nephrológiai szakrendelésre kell menniük, mivel ha idejében jó kezekbe kerülnek, nemcsak hogy lassítható a vesebetegség előrehaladása, de a szövődmények is kezelhetők és mérsékelhetők. Ezáltal a betegek túlélési esélye jelentősen javul.
Múltidéző
Magyarországon a Debreceni Orvostudományi Egyetemen Petrányi Gyula professzor végezte az első hazai vesebiopsziát, 1956-ban, alig öt évvel a világon elsőként végrehajtott efféle beavatkozás után. Ez az eljárás - a veséből kimetszett pici szövetdarab vizsgálata - tette lehetővé a baj pontos megállapítását. A cívisváros klinikája ugyancsak élen járt a vesepótló kezelések elterjesztésében, az országban harmadikként itt indult művesekezelés Kakuk György professzor vezetésével. Ma az országban csaknem hatvan helyen végeznek korszerű dialíziskezelést. Elsősorban ezekhez a központokhoz tartoznak a szakambulanciák és fekvőbeteg-ellátó helyek, amelyeken a dialízisre még nem szoruló pácienseket ellátják. A vesetranszplantáció (átültetés) programja a budapesti orvosegyetemen indult a hetvenes években, amihez később az ország három másik orvosegyeteme is csatlakozott.
A számok nyelvén
- Tavaly 1400 új páciens szorult itthon dialízisre, jelenleg hatezer beteget kezelnek így. Emellett háromezren élnek átültetett vesével.
- Hazánkban mintegy háromszáz veseátültetést hajtanak végre évente, ezzel Európában a középmezőnyben foglalunk helyet.
- Jelenleg itthon ezren várnak új vesére (a dializáltak többsége nem alkalmas veseátültetésre).
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu