Ráktérítő amazonok

Családi körCsászár Jenő2007. 02. 02. péntek2007. 02. 02.
Ráktérítő amazonok

Amazon Klub - így hívják azt az önsegítő csoportot, amely már tizenöt éve működik Egerben. A mitológia szerint a harcias amazonok fél mellüket levágták, hogy jobban megfeszíthessék az íjat. Nem nehéz kitalálni tehát, hogy elsősorban mellműtött asszonyok gyűlnek össze a klubban minden hónapban egyszer.
Emma zuhanyozás közben maga fedezte fel a hónaljában növekvő csomót. Rögtön orvoshoz fordult, s már az gyanús volt neki, milyen hosszasan nézegetik a leletét. Egy péntek délután közölték vele a riasztó diagnózist, amit ő dührohammal fogadott. Sírt, ordítozott a rendelő folyosóján, csépelte a falat. Azonnal tennie kell valamit, dobolt benne az akarat, mivel azonban hétvégén nem kereshetett újabb doktort, jobb híján kiszaladt a kertjükbe.
- Csak bámult rám a férjem, hogy vajon megbolondultam?! Esőben-sárban hajlongtam odakinn, s bár semmi szükség nem volt rá, kiszedegettem a zöldhagymákat - meséli az asszony. Mindez tíz éve történt, ötvenkilenc éves volt ekkor. Egy héten belül megműtötték. Mivel leoperálták a fél mellét, rátört a veszteség érzete. A fekete hajú, mutatós asszony, akit azelőtt megcsodáltak a férfiak, hirtelen kisebbrendűnek érezte magát, elvesztette női önbizalmát. Szerencsére nem járt úgy, ahogy egyik sorstársa, akinek férje rögvest a bőröndért nyúlt, amikor felesége bejelentette, hogy leveszik az egyik mellét. Emma párja beletörődött a változtathatatlanba, ám az asszonynak három évébe telt, mire meg tudott barátkozni a testével. Azt a bizonyos, a hiányra emlékeztető testrészét eleinte megérinteni se merte, ma viszont már dédelgeti. Később arra is volt ereje, hogy évekig emelgesse, fürössze, ápolja magatehetetlen férjét. Hogy mindez sikerült, abban nagy szerepe volt a klubnak.
- Nem kell ám azt hinni, hogy itt csak a betegség körül forog a szó. Nem is jó, ha valaki túl sokat panaszkodik. Igaz, gyakran orvos vendéget hívunk, akit alaposan kifaggatunk, ám inkább olyanok vagyunk, mint egy baráti kör. Kirándulgatunk, viccelünk, énekelünk - meséli Kovács Lajosné, a mintegy hatvantagú kör vezetője. Akadnak köztük, akik évtizede szembesültek a kórral, és meggyógyultak, de persze vannak olyanok is, akik elfásultak, feladták, majd legyőzte őket a betegség.
- Nem legenda, hanem tudományos tény, hogy a lelki alkatunk meghatározza, fogékonyak vagyunk-e a daganatos betegségre - magyarázza Ignácz Piroska klinikai pszichológus, aki évekig dolgozott az egri kórház onkológiáján. Tőle származik az Amazon Klub ötlete.
A lélekgyógyász több száz pácienst megvizsgált, s arra a következtetésre jutott, hogy a szorongó, veszteségélménnyel élő, lehangolt, búskomor emberek gyakrabban kapnak rákot, illetve nehezebben gyógyulnak ki a kórból. Már az ókori orvos, Hippokratész is észrevette, hogy a melankolikus, azaz könnyen csüggedő nők hajlamosabbak a mellrákra. Ellenben akik bátrabbak, vidámabbak, életigenlőbbek, ha kialakulna is náluk a daganat, könnyebben gyűrik le. Belőlük lesznek a túlélők. A rák gyógyulási aránya hazánkban is 40-50 százalék.
Külföldi vizsgálatok is igazolták, hogy a stressz, a gyász, a bánat, valamint az alkohol gyengíti az immunrendszert. Vérvétellel kimutatták, hogy az özvegyek, a magányosok és a szorongók ereiben kevesebb immunsejt kering. Egészséges fiataloknál megfigyelték, hogy a vizsgadrukk gyengítette az immunrendszert. Ellenben egy félórás vidám film és a vele járó nevetés úgy feldobta őket, hogy megsokasodtak a rákos sejtek eltakarításáért is felelős immunsejtek.
Hasonlóan áldásos lelki hatást tesznek az önsegítő betegklubok, ahol a mások előtt titkolt, szégyellt bajaikat megbeszélhetik egymással a tagok. Ignácz Piroska néha meglátogatja az amazonokat. A művelődési ház portása mindig így igazítja útba: arrafelé menjen, amerről a nevetést hallja.

Rendezvények
Február 4-ét hét éve nyilvánították a rákellenes küzdelem világnapjává. Ezen a napon Párizsban dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólít. Idén a Magyar Rákellenes Liga február 3­i rendezvényeire hívja a betegeket és az érdeklődőket. A fővárosi Béke Hotelben orvosok tartanak előadást a kórról. A másik találkozási pont a Nyugati téren, az óra alatt lesz, itt onkológiai szűrővizsgálatokra lehet jelentkezni, illetve felvilágosító kiadványokat osztanak. Ugyancsak a világnapra nyílik meg az a kiállítás, amelyet a daganatos betegek festményeiből rendeztek a budapesti Duna Plazában. A tárlat címe: Ecsettel a rák ellen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek