Szóbelin innen, írásbelin túl

Családi körBalogh Mária2007. 02. 02. péntek2007. 02. 02.
Szóbelin innen, írásbelin túl

Emlékszem, eleinte valóságos roham indult az újdonságnak számító hat- és nyolcosztályos gimnáziumi helyekért. Mára a kezdeti fellángolás alábbhagyott. A pedagógusok szerint sok szülő belátta, hogy zsenge korú csemetéjét felesleges idő előtt beszuszakolni a 15-18 évesek közösségébe.
Akik mégis ezt az iskolatípust választották, hatvanezer nyolcadikos társukkal a napokban túlestek a közös írásbeli vizsgán matematikából és magyar nyelvből. Ki-ki az életkorának megfelelő követelmény szerint. Akik most megírták a felvételi anyagát, azoknak könnyebb lesz a dolguk: ha több helyre is jelentkeznek, nem kell mindenhol más-más dolgozatot írniuk, mert elfogadják az egységes írásbeli eredményét.
Azoknak viszont, akik más, például alapítványi középiskolában kívánnak tovább tanulni, most nem feltétlenül kellett beszámolniuk tudásukról. Csakhogy akik lemaradtak a közös írásbeliről, és valami okból - mondjuk, mert a szülők rájönnek, hogy képtelenek havi 40-60 ezer forintot fizetni az önköltséges képzésért - mégsem jutnak be a kiszemelt iskolába, nagyot csalódhatnak. Ők ugyanis, épp az írásbeli híján, valószínűleg kimaradnak a megszokott felvételi rendszeren alapuló képzésből. Tanácsért, útmutatóért érdemes felkeresni a helyi önkormányzat oktatási osztályát.
Ha a szülők tudtak áldozni mintegy tízezer forintot, és a nyolcadikos gyermekben is kellő elszántság mutatkozott, ősszel jelentkezhetett a kiszemelt középiskola négy hónapos előkészítő tanfolyamára. Itt a gyermek a kiválasztott tantárgyakból heti két alkalommal, két-két órában felkészítést, egyszersmind a felvételire némi "szamárvezetőt" kapott a szakközépiskola szaktanáraitól. Mindenképp érdemes efféle előkészítő tanfolyamra "beiskolázni" a jelentkező nyolcadikos gyermeket.
Mi a teendő az elkövetkező hetekben? A nyolcadikosoknak február közepéig kell beadniuk a felvételi jelentkezési lapokat a kiszemelt középiskolákba. Mindenki annyi intézményt jelöl meg, amennyit szeretne. Eredményt csak onnan lehet várni, ahová felvételizni is elmegy a diák (már megírta a központit és/vagy részt vesz a helyi vizsgán). Az általános iskolából hozott pontokat összevetik az írásbeli és a szóbeli vizsga eredményeivel, Győrben összesítik, s a végeredményről onnan kap tájékoztatást az ország összes középfokú intézménye. Áprilisban a középiskola levélben értesíti a diákokat szereplésük eredményéről. Minden olyan intézményből kapnak értesítést, ahol részt vettek a szóbeli felvételin. A végső döntés a tanuló kezében van. Ha egyszerre több helyre is felvételt nyert, maga választhat, hol kívánja kezdeni az új tanévet.
A következő fontos hónap a május: fellebbezést lehet benyújtani az illetékes önkormányzathoz, ha a gyerek sehol nem felelt meg vagy ha nem abba a középiskolába jutott be, amelyik a szíve vágya volt. Abban persze ne legyünk biztosak, hogy a kérelmünket minden esetben kedvezően bírálják el. A gyengébben szereplőket általában oda veszik fel, ahova kevesen jelentkeztek.

Nehéz választás
Az idén azért nehéz előre tervezni, mert például Budapesten csak február végén döntenek arról, hogy melyik szakközépiskolákat zárják be. A listán több mint húsz iskola szerepel. Így könnyen megtörténhet, hogy a diákok oda is felvételiznek, ahol szeptemberben már ki sem nyitják az iskola kapuját.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek