Utazás és táplálkozás

Családi kör2007. 07. 06. péntek2007. 07. 06.
Utazás és táplálkozás

Az "utazási hasmenés" sokaknak teszi gyötrelmessé a nyaralást. A megbetegedés oka az élelmiszerekben, italokban megtalálható, szabad szemmel nem látható baktériumok, vírusok, egyéb mikrobák sokasága, melyek gyomor-bélrendszeri fertőzést okoznak. Gyakran találhatók kórokozók a vízben, a belőle készült jégkockában, pasztőrözetlen tejben, zöldségeken, gyümölcsökön, salátákon, süteményekben, fagylaltban, továbbá a legyek is terjeszthetik.

Mit tegyen?
Különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, a várandós édesanyák, az idősek és betegek. Számukra rendkívül fontos - de egészséges utazók számára is ajánlott - a következő tanácsok betartása:
- Utazás előtt tájékozódjon az adott ország és a leendő szálláshely higiénés viszonyairól, és arról, hogy a csapvíz iható-e.
- Ha a csapvíz nem biztonságos, vigyen magával vízforralót, vagy vízfertőtlenítésre alkalmas szert.
- Ha életkora vagy állapota miatt különösen érzékeny (idős, gyermek, terhes, beteg), vigyen magával szükség esetére nem romlandó, biztonságos hazai élelmiszert.
- Vigyen magával szappant, vagy kéztörlő, kézfertőtlenítő kendőt.
- Amilyen gyakran csak tud, mosson kezet szappannal. Csak tiszta kézzel nyúljon ételhez, vagy szalvétával fogja azt meg.
- Rossz higiénés körülmények között, az evőeszközt is törölje át, az étel tányérral érintkező alsó rétegét ne fogyassza el.

Mit egyen, mit ne egyen?
- Fogyasszon frissen készült, forrón tálalt ételt. Ez gyakorlatilag biztonságos, még utcai árusnál is.
- A több órán át langyosan tárolt, előre elkészített ételek veszélyesek lehetnek. A legyek által látogatott, nem tiszta edényben tálalt ételt ne fogadja el.
- A gyümölcsöt tiszta késsel hámozza meg. Ha nem lehet meghámozni, ne fogyassza el. A zöldségekre, gyümölcsökre vonatkozó alapszabály: "Hámozd meg, főzd meg, vagy hagyd ott"!
- A saláták, előre szeletelt gyümölcsök, utcán árult gyümölcslevek veszélyesek lehetnek.
- Ne fogyasszon nyers, vagy kevéssé hőkezelt tojást tartalmazó ételt. (majonézes termékek, egyes mártások, desszertek). A főtt tojás biztonságos, de a tojásrántotta fogyasztása kockázatos lehet.
- Nyers kagylót ne egyen. Egyes halak, kagylók még sülve is mérgezőek lehetnek. A hal- és kagylófajták fogyaszthatóságát illetően tájékozódjon helyi lakosoktól.
- Ne fogyasszon ismeretlen eredetű jégkrémet, fagylaltot.
- Ne fogyasszon pasztőrözetlen tejet, tejterméket.
- Ne kérjen, ne fogadjon el jeget az italába.
- Ha a csapvíz nem biztonságos, ne igyon csapvizet, még fogmosásra se használja. Soha ne igyon utcai csapból, szökőkút vizéből.
- A palackozott italok, ha Ön előtt nyitják fel, továbbá a sör, bor, tea, kávé általában biztonságosak. Gondoljon azonban arra is, hogy a dobozos italok szájunkhoz érintett fedele szennyezett, fertőzött lehet.

Mit tegyen megbetegedés esetén?
- Már előzetesen tájékozódjon arról, hogy az adott országba beutazáshoz szükséges-e, javasolt-e védőoltás, vagy betegségmegelőző célzattal gyógyszer szedése.
- Készüljön fel egy esetleges bélfertőzésre, kérjen orvosától erre vonatkozóan tanácsot, esetleg vigye magával a javasolt gyógyszert. A gyógyszertárban olyan só-keveréket is vásárolhat, mely hasmenés esetén vízben feloldva segíti a víz- és ásványi anyag utánpótlást.
- Az élelmiszer-, víz-eredetű megbetegedések általában hasmenéssel, ritkábban hányással, lázzal járnak. A tünetek néhány nap alatt csaknem mindig maguktól rendeződnek, gyógyszert szedni nem szükséges, hasmenés elleni tüneti szerek- és antibiotikum szedése nem indokolt, sőt késleltethetik a gyógyulást. Amennyiben azonban a tünetek két-három nap alatt sem múlnak el, a hasmenés gyakori, vagy véres, valamint hányás és/vagy láz kíséri, orvoshoz kell fordulni. Amennyiben ez nem lehetséges, az otthonról hozott, orvos által javasolt gyógyszer szedését meg kell kezdeni.
- A legfontosabb - már az első tünetek megjelenésétől kezdve - a folyamatos folyadék- és só-pótlás. Hasmenéskor a felerősödött bélmozgások miatt a szervezet víz-kiválasztása fokozódik, és a bél víz-visszatartó zavara révén az ásványi anyagok a híg széklettel kiürülnek a szervezetből. Az elektrolit-háztartás egyensúlyának visszaállítása érdekében pótolni kell a folyadékot és az ásványi anyagokat egyaránt.
- A tiszta víz fogyasztásánál hatékonyabb, jobban felszívódik, egyben az elvesztett anyagokat is pótolja szükség esetén a következő recept alapján könnyen elkészíthető oldat: egy kávéskanál sót és hat kávéskanál cukrot tegyen egy liter csapvízbe, majd minden hasmenés, hányás után fogyasszon 1-2 dl-t (két év alatti gyermek fél-1 dl-t.).
- Ha az utazás során vagy hazatérés után bármilyen szokatlan tünetet észlel, forduljon orvoshoz. Ne felejtse el megemlíteni, hogy merre járt, ez ugyanis segíti az esetleges megbetegedés időben történő felismerését, a kezelés hatékonyságát.
- Egyéni és meghatározott úti-célra vonatkozó részletes tájékoztatást a háziorvosától, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat regionális intézeteitől, a Trópusi és Utazási Betegségek Intézetétől (Budapest IX., Páva u. 27.), a Szent László Kórház Trópusi betegségek Ambulanciájától (Budapest IX., Gyáli út. 5-7.) és az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontjától (Budapest IX., Gyáli út 2-4.) kérhet.

Élményekben gazdag, kellemes utazást kíván a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek