Bálint gazda kertjében

Három éve annak, hogy az ország kertésze itt hagyott bennünket. Bálint György száz év emberi kedvességét, tudását és növényszeretetét hagyományozta ránk, amely a halála után sem megy veszendőbe. A családja gondozza gazdag örökségét, élteti szellemiségét.

Családi körB. Pintér Dalma2023. 08. 24. csütörtök2023. 08. 24.

Fotó: Németh András Péter

Fotó: Németh András Péter

Emléke benne él a fűben, a fában, a virágokban. Az egész kertben, amelyet egykor annyi alázattal, szaktudással ápolt. Özvegye, Récsey Antónia törődő szeretettel viseli gondját.

A házaspár 1999-ben költözött Budapest kertvárosi részén található otthonába. A házon nem sokat alakítottak, a kerten igen. Gyuri bácsi elképzelése ugyanis az volt, hogy abban a kertészet minden ága kapjon egy kis helyet. Az előkertben begónia, margaréta, levendula és számos más virág egymást váltva, tavasztól őszig bontják szirmaikat. A cseresznyefa árnyékában pihenőkert húzódik, melyet terebélyes zöld cserjék ölelnek körül diszkréten. Arrébb a gyümölcsös. Az aprócska részen tizenhat törpefa (lapos barack, szilva, som) ága roskadozik a termés súlyától. Antónia és Gyurka kertje – olvasható a magaságyás (amit Bálint György a legremekebb kertészeti megoldásnak tartott) fatábláján. Abban elegendő retek, saláta, paradicsom, paprika terem. Köztük pár eperpalánta is megbújik, két szőlőtőről buja ág kapaszkodik a garázsra. Mellette szerelemvirág, inkaliliom nyílik. S a terasz előtt a csüngő japánakác, Gyuri bácsi kedvenc fája. Antónia ugyanezt ültette a sírja mellé a Fiume úti temetőben.

Álomfogó
Fotó:  Csarnai-Török Nikolett 

– Június 21-én kerek három esztendő telt el a halála óta. De tudom, hogy fentről mosolyog rám, amikor látja, hogy igyekszem úgy gondozni a kertet, ahogyan ő tenné. Nagy felelősség és egyben szívbéli kötelességünk ápolni a hagyatékát. Milliókat tanított földet és kertet művelni évtizedeken át, alázattal és szeretettel. Vele együtt a mindennapi életből merített gazdag tudás és tapasztalat is távozott. Sok-sok év kertészeti tanácsai, kerti ötletei, növényvédelmi útmutatói kaptak helyet a honlapján és a Facebook-oldalán. Fia, János és unokája, András, akik szintén kertészek, folyamatosan frissítik és építik ezeket tovább – mesél Récsey Antónia hajdani férje örökségéről, és „az ő Gyurkájáról”, akit a munkája során ismert meg. 

Fotó: Nemeth Andras Peter 

Harmincöt évig dolgozott a Mezőgazda Kiadónál, először korrektorként, majd szerkesztőként. Bálint György könyveinek a javarészét ő rendezte nyomda alá. Minden egyes kötet olyan volt számukra, mintha a gyermekük lenne – ebben nagyon hasonlítottak egymásra.

Bálint gazda 79, Antónia 53 éves volt, amikor 2001-ben összeházasodtak. Békés, boldog éveket töltöttek együtt. A feleség mindig arra törekedett, hogy a kertésznek semmire se legyen gondja, és csak a munkájával, a kerttel, a könyvírással törődhessen. Nyugdíjas évei aktív alkotással teltek. A Magyar Televízió Ablak című műsorának állandó munkatársa volt, előadásokat tartott, és járta az országot, hogy személyesen is találkozhasson azokkal, akik a tanácsát kérik.

– Sosem állt ki az emberek elé felkészülés nélkül. Egész köteg papír tornyosul a polcon az előre megírt tartalmi vázlatokból – részletezi Antónia. Egy félbeszakadt munkája azonban a fióké maradt. A Kossuth Kiadó gondozásában 2020-ban látott napvilágot a Háziállatok a kertben című könyve, ezt még a nyomdába kerülése előtt jóváhagyta, de a megjelenését már nem érte meg. Közben készült a sorozat következő kötete, a Fűszerek és gyógynövények a kertben, amit már nem tudott befejezni. A szakmabeliek biztatták Antóniát, hogy folytassa a könyvet. De szerinte nem lehetne töretlenül tovább vinni az ő gondolatait, írását.

Antónia szervezett kertlátogatások alkalmával (is) örömmel mesél Bálint gazdáról, és a kapuja nyitva áll mindenki előtt, aki kíváncsi a kertjére. Nehéz szívvel, de férje eredeti bútorai, használati tárgyai javarészét elajándékozta. A dolgozóasztalát, a fotelét, a díjait és a könyveit a gyöngyösi Vachott Sándor Városi Könyvtárnak adta, ahol berendezték az egykori szobáját. A kertész a végrendeletében meghagyta, hogy a százhúsz darabos éremgyűjteménye szintén a szülővárosa, Gyöngyös tulajdonába kerüljön. Ugyanitt a százéves születésnapja alkalmából berkenyefát ültettek, és mellé emlékkövet helyeztek el egy tőle származó idézettel: „A növényeknek lelke van”.

Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Örült a Prima Primissima-díjnak, az Év Embere kitüntetésnek. De mindnél nagyobb megbecsülést jelentett számára a Gyöngyös város díszpolgára cím, valamint a Bálint gazda név, mert azt azoktól kapta, akik örömmel hallgatták őt és megszívlelték a tanácsait. Szakmai munkásságnak állít emléket a róla elnevezett díj, melyet a felesége 2022-ben alapított. Az elismerést a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem végzős diákjai pályázhatják meg, s évente a diplomaosztó ünnepségen adják át.

Életéről szól Bánó András Bálint gazda, a százéves kertész című könyve. Kertész Edina A fiú, aki kertész akart lenni kötetében szintén róla, a munkásságáról mesél a kicsiknek, gyermeknyelven. Segítségével a következő generáció megismerheti, hogy ki volt Bálint György, az ország kertésze, akinek az emléke ma is a szívünkben él, szellemiségét a kertjeinkben őrizzük tovább. Minden fában, virágban, a megművelt földben…

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek