Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hamarosan vége a tanévnek, a vakációval együtt beköszönt a diákmunkák időszaka is. Milyen lehetőségeket kínál a Nyári Diákmunka Program? Milyen szabályok vonatkoznak a munkavégzésre? Összeállításunkból az is kiderül, hogy mely munkakörökre keresnek leginkább diákokat a cégek, és milyen kereseti lehetőségeket kínálnak.
Fotó: Németh András Péter
Június 17-től lehet regisztrálni a Nyári Diákmunka Programra, mely július 1-jén indul és augusztus 31-ig tart, s amelyre a 16–25 év közötti, munkaviszonyban nem álló nappali tagozaton tanulók jelentkezhetnek – tájékoztatott Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán. Idén 3,8 milliárd forinttal támogatja a kormány a programot, ezzel mintegy 20 ezer diák foglalkoztatását segítve. Az állam az önkormányzati szférában maximum 2 hónapra teljes egészében megtéríti a legfeljebb napi 6 órás foglalkoztatás után fizetett bért. A versenyszférában a Nyári Diákmunka Programban maximum napi 8 órás foglalkoztatás támogatható, a munkabér 75 százalékát az állam adja, a többit a vállalatok fizetik.
Tudta? A 18 év alatti diákoknak szülői beleegyező nyilatkozat kell ahhoz, hogy munkát vállaljanak, és ők nem dolgozhatnak éjszaka (22 és 6 óra között), valamint nem is túlórázhatnak. Azonban 18 év felett ezek a korlátok már nem vonatkoznak a diákokra.
A cégek többsége már felismerte, hogy az adózást tekintve az iskolaszövetkezeteken keresztül történő foglalkoztatás jár a legelőnyösebb feltételekkel: a szociális hozzájárulásiadó-mentesség mellett – ha a diák nem dolgozik, mert például beteg vagy nyaral –, nincs a munkaadónak fizetett szabadság vagy betegszabadság miatti bérjellegű költsége sem, ellentétben a klasszikus munkaviszonnyal. „Azt pedig sokan nem tudják, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásnál (efo) is kedvezőbb a diákfoglalkoztatás, ugyanis az efo esetén fizetendő közteherjegy mértékét a munkáltatóknak akkor is meg kell fizetniük, ha a fiatalokat csak napi 4 vagy 6 órában alkalmazzák. Ezzel szemben az iskolaszövetkezeten keresztül alkalmazott diákok után csak a ledolgozott órákat kell kifizetniük, minden HR-adminisztrációt, bérszámfejtést és bejelentést a Mind-Diák Szövetkezet lát el" – hívja fel a figyelmet Göbl Róbert, a cég vezetője a Piac&Profit cikkében.
A nyári diákmunkák terén slágerterületnek számít a kereskedelem, a turizmus és a vendéglátás, ahol a diákok akár előképzettség vagy tapasztalat nélkül is könnyen elláthatnak egyszerű, szezonális munkákat. Népszerűek a fiatalok körében a balatoni strandok és büfék, ahol pénztárosként vagy árufeltöltőként, de akár fagyi- és bárpultosként vagy gyorséttermi kisegítőként is dolgozhatnak. Felkapottak még a különböző rendezvények, fesztiválok is, hiszen amellett, hogy ingyen vehetnek részt egy-egy ilyen rendezvényen, még pénzt is kereshetnek. Adminisztratív és ügyviteli feladatokra is keresnek diákmunkaerőt, de a mezőgazdasági, élelmiszeripari szektorokban, valamint a termelőüzemek, logisztikai központok is szívesen fogadják őket nyáron – áll a Mind-Diák közleményében. A jelentkezés során komoly előnyt jelent, ha valaki – a jellemzően heti 20-25 órára vállalt – munkaidejének beosztásával rugalmasan tud alkalmazkodni a foglalkoztató cég igényeihez.
A nyári munka haszna nem csupán a fizetés, sokan ilyenkor találkoznak először a munka világával, szereznek gyakorlati tapasztalatot. Beleláthatnak egy adott szakterület feladataiba, élményszerű tapasztalatokat szerezhetnek, melyek később segíthetnek eligazodni a különböző pályák, szakmák között. A munkáltatók pedig pozitív üzenetként értékelik, és gyakran előnyben részesítik azokat a pályakezdőket, akik a tanulmányaik ideje alatt dolgoztak, hiszen a diákévek alatt szerzett tapasztalat, a munkahelyi kultúra elsajátítása, képességek fejlesztése a saját, illetve később a cégek javát is szolgálhatja.
Mennyi lesz a kereset?
A diákmunkaprogramban a kereset alakulásának lényeges szempontja, hogy igényel-e szakképzettséget az adott munkakör. Az önkormányzati szférában szakképzettség esetén havi 200 ezer forint, szakképzettség nélküli munkakörben havi 160 ezer forint felett lehet a nettó bér. Ilyen szempontok alapján a versenyszférában 265 ezer és 210 ezer forint körül alakulhat a fizetés – részletezte Czomba Sándor.
Az MTI-nek nyilatkozó iskolaszövetkezetek közlése szerint idén nyáron az átlag diákmunka-órabérek bruttó 1600–2500 forint között mozognak, az IT-területen azonban elérhetik akár a 4000 forintot is. Ha a diák jogosítvánnyal, speciális szaktudással vagy nyelvtudással rendelkezik, az órabér arányosan nőhet. A könnyű fizikai, egyszerű betanított vagy adminisztratív munkáknál átlagban 1600–1900 forint körüli órabérekre lehet számítani, így ha a diák a szünidő felét – 6 hetet – munkával tölti, akkor 1800 forintos órabérrel számolva 432 000 forintot kereshet. Fontos azonban tudni, hogy a 25 év alattiaknak járó szja-mentesség 576 601 forint havi bruttó jövedelemig érvényes.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu