Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az ékszerek végigkísérik életünk fontos pillanatait, személyes történeteket őriznek. Máté Anna különleges világába is velük pillanthatunk be.
Személyes Narratív Tér címen nemzetközi kortársékszer-pályázatot írt ki az Inflow Ékszerkiállítás és Konferencia, amelyre 29 országból 386 alkotás érkezett. Közülük 165 ékszert, Annáét is kiválasztotta a nemzetközi zsűri. A kiállítást augusztus végén Szentendrén, a Művészet Malomban rendezték meg, majd innen indult tovább a Szentendrei Régi Művésztelepre, hogy októberre Budapestre, a Hybridart Space Galériába érkezzen.
A különleges kezdeményezés középpontjába az ékszerek mélyebb jelentéseit és az egyéni történeteket állították, amely arra ösztönzi a jelenlévőket, hogy ők maguk is tekintsék át a mindennapi tárgyak mögött rejlő mélyebb tartalmakat, és ismerjék meg azokat az élményeket, érzéseket, amelyek az alkotásokban megtestesülnek. Anna az anyaságot ábrázolta, és a Repülj madár! című gyűrűjével nevezett.
– A madármotívum, mint a szabadság jelképe, nagyon közel áll hozzám – magyarázza. – Szeretem, ha az ékszer túlmutat a díszítő funkcióján, ezért megannyi darabomban megjelenik a játékosság, a humor, vonzanak a mozgó alkatrészek is. A benevezett ékszer elkészítésénél például egy régi gyerekjátékból, a zoetrópból indultam ki, abból a berendezésből, ami a mozgás illúzióját kelti állóképek gyors következéséből. A gyűrű fején található egy külső héj ébenfából és kalapált-antikolt ezüstből. A belső magra madarakat véstem a repülés különböző fázisaiban, ennek mozgatásával a madár mintha repülne. A gyűrű sínje is ébenfából készült.
A munkám egésze a családomat szimbolizálja: a gyűrű sínje a férjemet, aki a család alapja, támasza. A belső mag a forgatható madarakkal engem ábrázol, míg a külső héj, ami három karommal kapaszkodik a magba körbeölelve azt, a fiaimat testesíti meg. Ennek egy kis szeletén látható az alkotó nő, az anya.
Ahogy Anna meséli, bár már kiskorában is sokat kézműveskedett, mégsem volt egyértelmű, hogy ebbe az irányba tanul majd tovább. Érettségi után tanácstalan volt, nem tudta, mit is szeretne igazán, hol folytassa.
– Amíg gondolkoztam, elvégeztem egy iskolát, hogy ne otthon üljek – meséli. – Az egyik bolhapiacon szereztem egy medált, nagyon érdekelt, hogyan is lehetne elkészíteni. Utána egy baráti összejövetelen mesélte valaki, hogy ötvösnek tanul a „Práterben", vagyis a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum Kézművesipari Technikumban. Utánajártam, és elvégeztem az aranyműves, valamint az ékszerbecsüsképzést is. Az első munkám egy összefonódó gyűrű volt, ez ma már csak egy kis ujjgyakorlatnak számít. Miután évek alatt beszereztem a műhelybe való szerszámokat, elkezdtem bedolgozni üzleteknek. A férjemet is így ismertem meg, ő drágakőfoglaló.
Annáéknak azóta három kisfia született, akkor kezdett el újra dolgozni, amikor a legkisebb is megérkezett, mert úgy érezte, hogy a gyermeknevelés mellett ő maga, mint önálló személy, teljesen kezd megszűnni. Hiányzott az alkotás, az önkifejezés.
– Magamra kötöttem a kicsit, úgy fűrészeltem. Ekkor álltam neki a saját tervek alapján is ékszereket készíteni, eleinte csak a saját örömömre. Lehet, hogy a kicsikkel való lét, vagy a saját gyermeki világom ihlette, de nagyon szeretem a meseszerű ékszereket, ha valami vicces, kedves, ötletes, felemás. Emellett sokszor használok mozgó alkatrészeket is, ahogy a Repülj madár! gyűrűnél is tettem. Általában ezüsttel, ébenfával és különleges csiszolású kövekkel dolgozom, esetenként arannyal. Az ihlet bárhonnan jöhet, akár egy lámpabúra, egy szép illusztráció vagy egy falevél is elindíthat egy jó ötletet. Amikor megvan az alapgondolat, akkor kell kitalálni, hogy lehet azt ékszerben kifejezni.
– Az anyag előkészítése, vagyis a hengerlés és dróthúzás után fűrészelek, kalapálok, hajlítok, forrasztok, reszelek, smirglizek, polírozok. Elég hosszú az út, amíg a lemezből vagy huzalból hordható ékszer válik. Vannak egyszerűbb és összetettebb munkáim. Az egyszerű kis motívumok a népszerűbbek, a madár, szitakötő, tulipán.
Anna nagy álma vált valóra, amikor 2022-ben megnyitotta kis ékszerboltját Piliscsabán, ahol a családjával él, itt rendezte be műhelyét is. Olyan a bolt, mint egy igazi mesevilág, ahol jó lenni, jó alkotni.
– Idén belekóstoltam, hogy milyen magasabb szinten űzni ezt a mesterséget, ekkor született meg a madaras gyűrű, és ekkor neveztem be az Inflow-ra is. Sokat tanultam, tapasztaltam, pillanatnyilag azon gondolkodom, merre tovább. Tartok ötvöstáborokat, de többet szeretnék foglalkozni a Mate pajtás webshopommal is, ezek mellett pedig ékszerjavítást és egyedi elképzelések elkészítését is vállalom. Legjobban az emberi történetek fognak meg, amiket megosztanak velem a megrendelők egy-egy ékszer megalkotása során. Ezért a bolt és a vásározás továbbra is elsődleges marad, mert az emberi kapcsolatoknál nincs semmi fontosabb.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu