Különleges, apró könyvespolcbetét, ami azt az illúziót kelti, hogy egy másik világba nyíló szobácska vagy életkép rejtőzik a köteteink között. Ez a könyvkuckó, vagyis book nook.
A háromdimenziós dioráma elvileg a könyvek közötti rést tölti ki. Olyan aprólékosan kidolgozott miniatűr, ami az életnek egy kiragadott, érdekes momentumát mutatja be, lehet az egy utca, egy helység, de akár maga a vadon is. Ma már nem egy webshopban kapható, de ha nagyon akarjuk, akár saját kezűleg is elkészíthetjük a polc díszeként.
Maga az ötlet 2018-ban egy Monde nevű japán művész fejéből pattant ki, aki Tokió régi utcáit elevenítette meg az alkotásain. Különleges diorámájával először a Design Festa nemzetközi művészeti eseményen mutatkozott be, ahol a közönség elsöprő lelkesedéssel fogadta. Monde úgy méretezte fából készült modelljét, hogy az jól illeszkedjen két puha fedeles regény közé. Még lámpákat is szerelt bele, hogy a félhomályos sikátorok hangulatát tökéletesen megeleveníthesse. Az alkotást persze lefotózta, és később feltette a világhálóra is. A könyvkuckó ötlete villámgyorsan terjedt az interneten, és egyre több ügyes kezű művész igyekezett elkészíteni a saját világát, ami nem csak szép, de hangulatokat és érzelmeket is kifejez.
Ahogy Monde egy japán lapnak mesélte, évekig kísérletezett a megfelelő alapanyagokkal, színekkel, a berendezés méreteivel és a világítással. Minden lépés új kihívást jelentett, ám az ötletelést és az alkotás folyamatát ugyanúgy élvezte, mint a végeredményt.
Ma már ezrek követik az általa kitaposott utat. Mivel mindenkinek megvan a saját stílusa, az alkotók tanulhatnak egymástól, ötleteket és technikákat oszthatnak meg, így a könyvkuckós közösség minden alkalommal kíváncsian várja, mások milyen jelenetekkel és munkákkal tudnak előrukkolni. Ráadásul a book nook nagy előnye, hogy a legtöbb miniatűr modellel ellentétben – melyeknek helyet kell találni a lakásban – a könyvkuckónak már eleve megvan a rendeltetése, és szó szerint beépíthető a könyvespolcunkba.
A zalakomári Nagy Nóra maga is book nook-rajongó.
– Kicsi korom óta része az életemnek a művészet, később a tanulmányaimat is ehhez választottam, grafikusi végzettségem van – magyarázza. – Rengeteg technikát és anyagot próbáltam már ki az évek folyamán, a mai napig festek, rajzolok, hímezek, és persze olvasok a szabadidőmben. Nem csoda, hogy teljesen elvarázsoltak az első könyvkuckók, amiket egy közösségi platformon láttam évekkel ezelőtt. Ezek a minivilágok akár tematikusan is, valamilyen filmben vagy könyvben szereplő jelenetet ábrázolva elevenednek meg. De hétköznapi dolgokat, például könyvtárat, szobákat, növényházat és utcaképet is életre hívhatunk velük. Világítással vannak felszerelve, így éjszakai fénynek is kiválóak.
Miután Nóra megnézte a videót arról, hogyan is kell a book nookot elkészíteni, szinte már aznap tervezgetni kezdte, vajon miből tudná ő maga is megvalósítani azt. Az első kuckója végül egy könyvekkel telezsúfolt polcból, egy létrából és egy íróasztalból állt.
– Már az első alkalommal nagyon megtetszett ezeknek az egészen apró dolgoknak a készítése. Otthon talált pici tárgyakat, mindent, amiben fantáziát láttam, fel tudtam használni a kuckókhoz.
Nóra talán azért szereti leginkább ezt munkát, mert egy hétköznapi jelenetet is meg lehet úgy formázni, hogy az a polc legmutatósabb darabja legyen. A legnagyobb nehézség a book nook-készítés során, hogy az alapdoboz méreteihez – ami 19-20 centiméter magas, 14 centiméter mély és 8-9 centiméter széles – kell tervezni az összes részletet. Van, hogy többször is át kell rendeznie vagy újra meg kell csinálnia a bútorokat, mert pár milliméteren is múlhat, hogy befér-e a dobozba a végleges elrendezés.
– Minden alkotásom a szívemhez nő, mire elkészítem. A nagyon különleges és aprólékos munkák a kedvenceim. Persze szeretek a saját ötleteim alapján is dolgozni, de ha valakinek akad személyes kívánsága, és meg tudom valósítani, az mindennél fontosabb. Egyszer például olyan book nookot rendelt valaki, ami igazi kihívásnak számított. Egyrészt a kuckó mérete is nagyobb lett az addig megszokottnál, mert nem könyvek közé szánták. Rengeteg apró részlet volt benne, amit Lady Gaga-sra kellett kitalálnom. De nagyon népszerű az erdei ösvény a faunnal, az olasz sétálóutca, valamint a minikönyves is.
Nóra maga is nagy könyvrajongó, a fantasy könyveket szereti leginkább, így amikor varázsvilágot, sárkányokat vagy tündérajtókat kell készítenie, alig várja, hogy elkezdhesse a munkát.
– Ezekben nem is az aprólékosság a legnagyobb kihívás, hanem az, hogy annyira sok mindent szeretnék belerakni, hogy a hely kevés a megvalósításához. Régi vágyam, hogy a megrendelések mellett megjelenhessek könyvfesztiválokon, könyvbemutatókon a tematikusan létrehozott minivilágommal. Az álmom pedig az, hogy a könyvesboltokban legyen a könyvek között egy ilyen kis kuckóm, mert hol máshol lehetne jobb helyen a munkám, mint egy könyvmolyokkal teli boltban.