Ápolni kell a kapcsolatot!

Nem megfelelő párkapcsolatban élni, megküzdeni a magányosság, eltávolodás érzésével az év bármely szakában nehéz, ám az ünnepek közeledtével ez mindinkább felerősödik.

Családi körBalogh Boglárka2024. 12. 09. hétfő2024. 12. 09.
Ápolni kell a kapcsolatot!

Egy alapvetően felfokozott időszakban, de a hétköznapokon is sokszor nehéz lelassulni, és megélni az igazi jelent, a meghittség pillanatait. A párok legtöbbje a munkahelyi stresszt is hazaviszi, sokszor egymáson vezetik le a feszültségüket. Molnár Csilla párkapcsolati tanácsadó azt vallja, mindannyian tehetünk annak érdekében, hogy ne csak az ünnepi hangulatot éljük meg stresszmentesen, egymásra odafigyelve, de a hétköznapokat is. Ehhez azonban egész évben dolgoznunk kell magunkon, hiszen mindennek a tudatosság az alapja, ami elengedhetetlenül szükséges az életünkben a jólléthez. 

– Kislányként cserfes voltam, és már akkor is elég határozott – meséli Csilla. – Mindig mindenre volt válaszom, érdekelt az emberek lelkivilága, ahogy a saját érzéseim is. Bár 18 évesen megfordult a fejemben a pszichológiaképzés, sajnos végül mégis lebeszéltem róla magam. Így másfelé vitt az utam, és éppen két állás között voltam, amikor azt éreztem, többre vagyok hivatott, mint egy irodában adminisztratív dolgokkal foglalkozni, holott azt is szeretem. Ekkor már nem tudtam szabadulni a párkapcsolati tanácsadás gondolatától, már csak azért is, mert nekem is voltak fennakadásaim és nehézségeim bőven. Kerestem a boldogságot, mint mindenki más. 

Csilla azután, hogy megtalálta a férjét, akivel nagyon szeretik egymást, úgy döntött, elindul a párkapcsolati tanácsadás útján. 
– Ma már rengeteg olyan ismeret van a fejemben, aminek nagyon örültem volna, ha fiatalabb koromban is a birtokában vagyok. Él egy óriási tévhit az emberek fejében, amelyet én magam is vallottam fiatalabb koromban. Ez pedig az, hogy ha egy kapcsolatban valami gond van, az már régen rossz. Ez persze nem igaz. Nekem is meg kellett tanulnom, és már másoknak is tanítom, hogy minden egyes érzelmi kötelékben vannak viták, veszekedések, kényes helyzetek és hullámvölgyek. Ez teljesen normális, nem kell tőle megijedni. A lényeg, hogy mindezt hogyan kezeljük, mennyire tudjuk megbeszélni. 

Legtöbben az eltávolodásból, megcsalásból fakadó problémák miatt keresik fel Csillát, de sokan szenvednek a kommunikáció hiányától is. Ezeket hívhatjuk akár sztenderd helyzeteknek is, olyan ismétlődő viselkedésformáknak, amiknek mindig meglesz az eredménye. Hiszen ha nem foglalkozunk egymással, akkor eltávolodunk, és ha nagyon eltávolodunk, beindul a közömbösség, és ha ez elér, eljön a pont, amikor vége lesz a kapcsolatnak, mert már nem marad benne semmi. 

– Szeretem hangsúlyozni a megelőzés fontosságát, és bátran ajánlom a tanácsadást olyan pároknak is, akiknél nincsen túl nagy gond, csak, mondjuk, vitáznak. Ha akkor keresnek fel, mikor az egyik fél válni akar, ott gyakran már nincs mit tenni. A mottóm egyébként: minden kapcsolat menthető, ha akarja a két fél! 

A szakember generációs problémát nem igazán tud említeni, hacsak nem a mobiltelefonok megjelenését, de régen is ott volt a tévé vagy a rádió. Mindegy, mit néz, hallgat az illető, ugyanaz a gond: valamiért nem figyel a másikra. Társadalmi probléma viszont igenis létezik, nevezetesen a párkapcsolati ismeretek komoly hiánya, ami megannyi generáció óta velünk él. Csilla és a szakmabeliek azért dolgoznak, hogy mindezt javítsák, fejlesszék, hogy segítségükkel megtanuljunk igazán kapcsolódni egymáshoz, szeretettel és asszertívan kommunikálni, még akkor is, ha éppen nem értünk egyet. Mindannyiunknak sokkal tudatosabban kellene hozzáállnunk a párkapcsolati témához, és nem mindig az éppen aktuális érzelmeink szerint dönteni, cselekedni, de ezt is tanulni kell. Csilla ezt érzi az igazi kihívásnak a munkájában, de bízik abban, hogy a következő generáció már tudatosabb lesz e téren is. 

Pályája során nem egy különleges esettel találkozott, ám az egyikre különös szeretettel gondol vissza. Évekkel ezelőtt azzal kereste fel egy pár, hogy érzelmi megcsalás történt a férfi részéről. Mivel a nő komoly pozícióban volt és nagyon sokat dolgozott, sokszor haza is vitte a munkát. Éppen a babatervezés időszakában lettek volna, mégis alig volt minőségi közös idejük. Ezt a férfi nehezen viselte, és ahogy az lenni szokott, megjelent egy új kolléganő, aki nagyon szimpatikus volt neki, sokat beszélgettek, és megtetszettek egymásnak. Mikor ezt elmondta otthon, a párja kiborult, és ekkor keresték fel Csillát. A tanácsadási folyamat alatt a férfi rájött arra, hogy mit is szeretett meg a feleségében, miért is szeretnének kisbabát, míg a nő belátta, hogy nemcsak elhanyagolta a női énjét, de a házasságát is. Kellettek a határok, a közös randi­napok, és az igazi mély kapcsolódás mind fizikailag, mind lelkileg. A férfi munkahelyet váltott, a nő kevesebbet dolgozott, és sokkal többet foglalkoztak egymással. Csilla egy évre rá kapta a hírt, hogy megszületett a kisbabájuk. 
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek