Hétköznapok csendes hősei

Ők azok, akik észreveszik, hogy a környezetükben segítségre van szükség, akik belső indíttatásból, mindenféle ellenszolgáltatás elvárása nélkül segítenek bajba jutott embertársaikon. Az önkéntesek. Az Önként Jöttem Díjat, amellyel a munkájuk előtt tiszteleghetünk, 2016-ban indította útjára a Családbarát Magyarország Központ. A legtöbb voksot idén a Tatabányai 4x4 Terepjárós, Polgári Védelmi és Önkéntes Tűzoltó Egyesület kapta.

Családi körHabik Erzsébet2024. 12. 16. hétfő2024. 12. 16.

Fotó: Németh András Péter

Fődíjas Tatabányai Önkéntes Tűzoltók-03 Fotó: Németh András Péter

A pályázatra az elmúlt hónapban 63 szervezetet jelöltek, közülük a szakmai zsűri a hitelességi ellenőrzést követően a társadalmi hasznosság, a példamutatás és az elköteleződés szempontrendszerét mérlegelve négy szervezetet javasolt közönségszavazásra, akikre december 1-jéig összesen 9908 szavazat érkezett be. - Ez a magas szám nemcsak az Önként Jöttem Díj ismertségét mutatja, hanem elsősorban azt, hogy a közösségek nagyra értékelik és megbecsülik az önkéntesek munkáját. Hiszem, hogy amikor az önkéntesség elismeréséért teszünk, akkor jót cselekszünk – mondta el köszöntőjében Bartos Andrea, a Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője a díjátadó ünnepségen.

Önként jöttem díj-01
Fotó: Németh András Péter

Dr. Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára, az Önként Jöttem Díj nagykövete arra emlékeztetett, hogy az önkéntesség fantasztikus formája az emberi kapcsolatoknak, gondoljunk csak például a legutóbbi árvízi vészhelyzetre, amikor emberek tízezrei álltak helyt és segítettek a gátakon. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy amikor az ember a szabadidejében tesz valamit a társadalom javára, az idő alatt a családnak nélkülöznie kell őt. Ezért a család rugalmassága, szeretete is nagyon fontos, nekik is köszönet jár. Méltatta a négy szervezet munkáját, majd elmondta, hogy bár a közönségszavazat alapján csak egy lehet a győztes, de tekintve, hogy valamennyiük munkája példaértékű és hiánypótló, ezért idén pénzadománnyal is támogatják a tevékenységüket. 

Az Önként Jöttem Díj közönségszavazásra bocsátott idei négy szervezete az élet legkülönbözőbb területén segíti az embereket. 
Az Amigos Alapítvány egyetemista önkéntesei kórházban kezelt súlyosan beteg gyermekeknek nyújtanak vigaszt azzal, hogy nagy testvérként, jó barátként látogatják őket, tanulnak, játszanak velük. Támogató jelenlétük pótolhatatlan segítség abban, hogy a gyermekek a lelkileg és fizikailag megterhelő, embert próbáló élethelyzetükből egészséges gyermekként lépjenek tovább. 

Amigos alapítvány-02
Az Amigos Alapítvány is pénzjutalomban részesült (Fotó: Németh András Péter)

– Ma már 250 egyetemistával dolgozunk hat városban és összesen 20 kórházi egységben. Épp a napokban érkezett jó hír egy gyerkőc édesanyjától, akivel éveken át foglalkoztunk, a napokban megkapta a hivatalos papírt arról, hogy meg­gyó­gyult,­ teljesen tünetmentes. Ami igazán izgalmas, hogy mára megjelentek az Amigosban az első olyan önkéntesek is, akik érintett gyerekből lettek amigók – mesélte bemutatkozó kisfilmjükben Forgács-Fábián Sára, az alapítvány megálmodója. 

A Sütni jó! Alapítvány a második helyen végzett (Fotó: Németh András Péter)

Galamb Alex, a Sütni jó! mozgalom alapítója fantasztikus életúttal büszkélkedhet, saját példáján bizonyította be, hogy a legnehezebb körülmények között is formálhatjuk sorsunkat kitartással, hittel, célokkal. 
Ahogy visszaemlékszik, a kezdeményezése tulajdonképpen a Covid-átoknak köszönhető, amikor Hernádnémetiben is megállt az élet, és ő sem tudott bejárni a cukrászdába, ahol akkoriban cukrászként dolgozott. A környékbeli cigány gyerekek naphosszat csellengtek az utcán, mire ő gondolt egyet, és behívta őket kakaós csigát sütni. Ahogy teltek-múltak a napok, egyre több gyerek tért be a konyhájába, mígnem egyszer az egyik tévéhíradó is felfigyelt rá, és adományokból összegyűlt számukra 400 ezer forint. Ezzel az összeggel indult az alapítvány, évről évre épült-szépült a kisüzem, azóta jócskán kinőtte magát, ma már öt településen van jelen. Az alapítvány célja, hogy minél több gyerek számára elérhetővé tegyék a pék- és cukrászszakma szépségeivel való ismerkedést, minél többen kapjanak esélyt a munka világába való nyitásra. – Azért, mert valaki romának születik, ne fogadja el azt a tényt, hogy „nem vagyok jó semmire". Húzom őket magammal és megmutatom, hogy tisztes munkával van kiút a szegénységből – foglalja össze tömören hitvallását Galamb Alex. 

A szentendrei Árvácska Állatvédő Egyesület önkéntesei a gazdátlan, elkóborolt, sokszor a legrosszabb tapasztalatokat átélt, emiatt nehezen kezelhető cicáknak és kutyáknak segítenek újra bízni az emberekben, és rátalálni a szerető gazdára, akinek hűséges társai lehetnek. 

Árvácska Állatvédő Egyesület-01
Árvácska Állatvédő Egyesület  is díjat érdemelt (Fotó: Németh András Péter)

A Tatabányai 4×4 Terepjárós, Polgári Védelmi és Önkéntes Tűzoltó Egyesület 2006-ban alakult meg terepjárós egyesületként. Versenyek és túrák szervezésével foglalkoztak, tagjaik közül többen ma­­guk is aktívan részt vettek a versenyeken. Felismerve, hogy katasztrófahelyzetekben nagy szükség van az önkéntes segítségre, tevékenységi körüket kibővítve terepjárós, polgári védelmi és önkéntes tűzoltó-egyesületté alakultak át 2014-ben. Azóta segítenek, ahol csak tudnak: végeznek önkéntes tűzoltást, műszaki mentést, adományok gyűjtését és eljuttatását rászorulókhoz, eltűnt személyek keresését, valamint személykereső kutyák kiképzését is vállalják. 

Fődíjas Tatabányai Önkéntes Tűzoltók-03
A közönségszavazáson a Tatabányai 4×4 Terepjárós, Polgári Védelmi és Önkéntes Tűzoltó Egyesület kapta a legtöbb voksot, és vihette haza a díjjal járó 3 millió forintot
(Fotó: Németh András Péter)

– Több társszervezettel dolgozunk együtt, a Magyar Vöröskereszttel, a katasztrófavédelemmel, a rendőrséggel. Telefonon értesítenek bennünket bármilyen káreseménynél – mesél munkájukról Körösladányi Zsombor, az egyesület elnöke. – Az életem sokkal gazdagabb azáltal, hogy önkéntes vagyok, még ha sok idő- és energiaráfordítással jár is. Ez egy lelki plusz, jó érzés, hogy az ember segíthet. 

A csapat tagjai közt találunk gépkezelőt, mentőst, ügyvédet, MÁV-dolgozót, számos hivatás és szakma képviselteti magát. Egyik lelkes négylábú társuk Buksi, a labrador retriever, aki a személykeresésben segít. Mentett már életet Sárisápon, ahol egy hölgy az idősotthonból kisétálva tévedt el. 

– Sok megkeresés érkezik hozzánk magánszemélyektől is, főként adományozással kapcsolatosan. Mindent elhozunk, ami a felajánlásokból érkezik, azután megkeressük a helyet, ahol a legnagyobb szükség van a segítségre. Nemrég egy családnak leégett a háza, a szülők két kisgyerekkel, egy szál ruhában tudtak kimenekülni az utcára. Hatalmas összefogás kezdődött, zsákszámra vittük nekik az adományokat. Számunkra a legnagyobb öröm, amikor érkezik egy mosolygós „köszönöm” a Facebook-oldalunkra, egy fotó a csomagokat bontogató gyerekekről. Valójában ezekért a mosolyokért dolgozunk. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek