
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Idén ötödik alkalommal hirdette meg az Év bejglije versenyt a Magyar Cukrász Ipartestület. Mákos, diós és ínyenc kategóriában mérkőzhettek egymással a cukrászdák, vendéglátóhelyek és kézműves pékségek ünnepi süteményei. Diós és ínyenc kategóriában is egy dunaharaszti cukrászda nyert, míg a mákosok legjobbját egy budapesti pékség sütötte ki.
Fotó: Móricz István
Az édes versengés célja, hogy felhívja a figyelmet a kiváló alapanyagokból készült ünnepi süteményekre, és népszerűsítse a kézműves bejglit a jó minőségű termékeket kereső fogyasztók körében. „Hagyományos diós”, „hagyományos mákos” és „ínyenc” kategóriában lehetett nevezni a versenyre, és csakis olyan készítményekkel, melyek megfelelnek a Magyar Élelmiszerkönyv előírásában foglaltaknak, hiszen a bejgli „védett" termék, ami azt jelenti, hogy szigorú szabályai vannak az elkészítésének, ahogy annak is, hogy mit lehet bejglinek nevezni. Az a termék, ami nem az eredeti receptúra szerint készül, mákos vagy diós tekercs néven árusítható.
– A három kategóriában 53 bejglit neveztek az idei versenyre az ország különböző cukrászdáiból – mondta el a Zila kávéházban rendezett díjátadó ünnepségen Erdélyi Balázs, az ipartestület szakmai elnöke, majd a zsűritagok értékelték a versenymunkákat, illetve megszívlelendő tanácsokkal is elláttak bennünket a karácsonyi sütögetések előtt.
– Mint minden bejglinek, a mákosnak is a „lelke" a töltelék. A mákot daráljuk át rendesen, alaposan préseljük át a szemeket. Ízesítéskor rakjunk bele egy kis különlegességet, a máktöltelékhez például igen jól passzol a szilvalekvár – magyarázta Kiss Zoltán, az ipartestület alelnöke.
Az ínyenc kategóriába 19 nevezés érkezett. Bármely olyan ízesítésű és töltelékű bejglivel be lehetett szállni a versenybe, aminek a jellegét meghatározó alapanyaga szerepel az Élelmiszerkönyv irányelvében felsorolt felhasználható anyagok között. Itt aztán elszabadulhatott a fantázia, különlegesebbnél különlegesebb töltelékek kerültek a tésztákba. Az idén sláger volt a pekándió, a füge és a vörösbor, sokan nyúltak a fekete cseresznyéhez, az áfonyához, a meggyhez, a pisztáciához, de az aszalt szilva, a birsalma, a csipkebogyó, a sütőtök, a cékla, a mangó és a sós karamell is szerepelt a felhasznált alapanyagok között. A szokásos karácsonyi fűszereken túl – fahéj, szegfűszeg, citrom- és narancshéj – használtak a versenyzők gyömbért, ánizst, szerecsendiót, csillagánizst és édesköményt is.
Az esemény fénypontja természetesen az eredményhirdetés (majd végül a bejglikóstoló) volt. A dunaharaszti Karl cukrászdáé lett az év diós bejglije és az ínyenc kategória fődíját is ez a cukrászda nyerte a Bíboros nevű bejglijével, míg az év mákos bejglijének járó díjat a budapesti Még1kiflit Kézműves Pékség kapta. Mivel Karl Zsolt diós és ínyenc kategóriában is aranyérmes lett, méltán érdemelte ki a kézműves nívódíjat.
Kérdésünkre a cukrászmester elmondta, hogy a Bíboros bejgli elkészítésekor a karácsonyi ízekre és illatokra összpontosított: a töltelékhez aszalt szilvát főzött fel vörösborban, birsalmasajtot készített egy kis pörkölt, darált dióval megbolondítva, végül különböző fűszerek kerültek bele, többek között kurkuma, szegfűszeg, fahéj, narancshéj, citromhéj. A tésztája hagyományos bejglitészta.
Az ínyenc kategória második helyezettje Vadócz Jenő lett, a balatongyöröki Promenád kávéház cukrásza. A Téli Ambrózia fantázianevű bejglijének tésztája mézeskalácsos fűszerezést kapott, bele pedig pekándiós, vörösboros, fügés töltelék került.
Erdélyi Balázs arról is tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a versenyt adventi adománykörúttal kötötték össze, gyermekkórházaknak és mentősöknek vittek bejglit. Ez évben pedig a Magyar Cukrász Ipartestület is csatlakozik a Jónak lenni jó! kampányhoz, ezért arra biztatja a cukrászokat, a kollégákat, hogy az idei bejgliértékesítésekből minden sütemény után fizessenek be 100 forintot az alapítvány számlaszámára, ezzel támogatva a kampányt. – Szerintem ez nagyon jó üzenet – tette hozzá. A cukrászok mindig híresek voltak arról, hogy adományozó lelkületűek és segítik a rászorulókat, úgyhogy örülök, hogy csatlakozhatunk ehhez a nemes kezdeményezéshez.
Szigorú szabályok szerint
A legfontosabb, hogy a bejglit omlós-élesztős tésztából, úgynevezett pozsonyi tésztából készítsük el. Az Élelmiszerkönyv szerint vaj helyett használhatunk margarint is, érdemes azonban 10–25 százalékban sertészsírral kipróbálni a tésztát, mert omlósabb lesz.
Szabály szerint minimum 40 százalékos tölteléktartalom mellett lehet a terméket bejglinek nevezni, de ma már jellemzően 50 százalékos tölteléktartalommal készítik a hazai cukrászatokban.
A szép bejgli külseje márványos mintájú, melyet a két ütemben történő tojással való lekenéssel érünk el. Először tojássárgájával kenjük le a rudakat, majd fél óra hűvös, száraz helyen történő pihentetést követően tojásfehérjével húzzuk át. Amikor ez a réteg is megszáradt, megszurkáljuk a rudakat, és mehetnek is a sütőbe. A sütést követően érdemes azonnal formázni a bejgliket: két nagyobb hablapát segítségével benyomkodjuk a kirepedt tésztarészeket és szorosan egymás mellé rendezve hűtjük ki őket, hogy ne deformálódhassanak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu