![](https://zoe.mediaworks.hu/public/uploaded_pictures/17798415_auto_resized.jpg?ver1)
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
![](https://zoe.mediaworks.hu/public/uploaded_pictures/17798415_auto_resized.jpg?ver1)
Száz éve született Gerald Durrell brit író, természetvédő és állatkertész, akinek könyvein és természetfilmjein egy nemzedék nőtt fel Magyarországon is. Nemcsak az élővilágot szerette, de a modern kori állatkertek megalapításában is úttörő szerepet játszott. Elsőként hozott létre Jersey szigetén olyan állatkertet, ahol a veszélyeztetett fajok védelme és szaporítása volt a cél.
Kép: Gerald Durrell brit zoológus, aki alapítványt is létrehozott a veszélyeztetett fajok védelmére., Fotó: Radio Times, Forrás: gettyimages
Gerald, vagy ahogyan barátai és családja hívták, Gerry 1925. január 7-én született az akkor brit gyarmati uralom alatt álló, Kalkutta közelében fekvő Dzsamsedpurban. Még kicsi gyerek volt, amikor az egyik sétája során megbűvölten bámult két indiai csupasz csigát, amelyekről később, már felnőttfejjel azt írta, hogy gyönyörű kávészínük volt barna csíkokkal, és szinte táncoltak a homokban.
Ezzel a leírással indul Durrell új írásgyűjteménye is, amelyet felesége és hagyatékának gondozója, az amerikai-brit biológus, Lee Durrell szerkeszt a kerek évfordulóra. A meglehetősen hízelgő leírás két, árokban vergődő meztelen csigáról megadja a könyv alaphangját, de egyben a természetvédő hitvallását is hirdeti: minden állatot – küllemükre való tekintet nélkül – csodásnak és pótolhatatlanak kell tekinteni.
A Magam és más állatfajták – híres kötete a Családom és egyéb állatfajták mintájára – Gerald állatokkal való élethosszig tartó munkáját követi nyomon, befejezetlen emlékiratait ötvözi a már kiadott könyveinek szövegével, cikkeinek kivonataival, rádióadások és más írók szövegeinek bemutatásával, valamint a családjához írt levelekkel kiegészítve.
A kötetből kiderül az is, hogy Durrell mindössze hároméves volt, amikor útépítő mérnök apja meghalt, édesanyja ezért a négy gyerekkel hazatért Angliába. Az asszony azonban a ködös anyaországban képtelen volt megküzdeni a rá nehezedő feladatokkal, ideg-összeroppanása alatt átmenetileg idősek otthonában ápolták, így Gerald és testvérei a katonás elveket valló Miss Burroughs nevelőnővel maradtak. A fáma szerint az asszony nemegyszer a szobájába zárta a csintalan kisfiút. Iskolás évei sem voltak könnyűek, sokszor csúfolták, nemegyszer verekedésbe keveredett, az anyja végül kivette a gyereket az intézményből. A családnak elege lett Angliából és annak időjárásából, hiányzott nekik India melege, így 1933-ban Korfura költöztek.
Hat évig éltek a görög szigeten, itt kezdődött az életen át tartó szerelme a természet és a benne élő állatok iránt. Durrell visszaemlékezéseiben azt írja, Korfura érkezni olyan érzés volt, mintha újjászületett volna. A sziget teljesen elvarázsolta, órákig feküdt a fűben, megfigyelte az állatok titkos életét, és boncolásokat is végzett.
Iskolába nem járt, magántanárok oktatták, közülük főleg a műveiben is szereplő természettudós, Teo Sztefanidesz hatott rá. Korfui éveiről a Családom és egyéb állatfajták című könyvében ír, szeretettel, és végtelen humorral mutatva be családtagjait, a sziget lakóit és annak élővilágát.
1939 vége felé, amikor úgy tűnt, hogy a háború elkerülhetetlen, a család visszatért Korfuról Angliába. Durrell hamarosan megkapta első állását, egy díszállat-kereskedésben helyezkedett el, később pedig a London melletti Whipsnade Állatkertben dolgozott gondozóként. Már fiatalon megfogalmazódott benne a szándék, hogy egy különleges állatkertet létesít, amelyet elsősorban a veszélyeztetett fajok védelmének szentel. A terve az volt, hogy apja örökségéből állatbefogó expedíciókat szervez az angol állatkertek számára, majd az ebből befolyt összeget saját állatkertjének létrehozására fordítja. 1946-ban fért hozzá az örökséghez, és első útja Kamerunba vezetett, de járt Brit Guyanában, Argentínában és Paraguayban, Új-Zélandon és Ausztráliában, Malájföldön és Madagaszkáron is. Főleg veszélyeztetett állatokat fogott be, hogy azok az állatkertek védelmében fennmaradhassanak.
Kitartó munkája ellenére azonban a várt meggazdagodás elmaradt, ugyanakkor testvére tanácsára írni kezdte az utazási és gyermekkora élményeit. Lendületes stílusa, az állatok viselkedésének sziporkázó bemutatása, humora hamar népszerűvé tette az olvasók körében, s az ebből szerzett bevétel, illetve ismertség végül megteremtette annak a lehetőségét, hogy a tervezett állatkertet megalapítsa, ami 1959-ben nyílt meg Jersey szigetén. Hogy a kihalt fajok előtt tisztelegjen, emblémának a XVII. században kipusztított madarat, a mauritiusi dodót választotta.
Négy évvel később létrejött a Durrell Természetvédelmi Alapítvány, közben szakmai továbbképzéseket, kutató-, szaporítóprogramokat és népszerűsítő előadásokat is szerveztek. Durrell rendkívül jó előadónak bizonyult, sokszor mesélt a brit rádióban, és öt nagyobb, állatokkal foglalkozó filmsorozatot is készített a BBC televízió stábjával.
Egész életét végigkísérte a fajok kipusztulása miatti mély aggodalma. Sajnálta, hogy nehéz népszerűsíteni az olyan állatokat, amelyeket a kihalás veszélye fenyeget, de nem rendelkeznek a pandáéhoz hasonló bájos megjelenéssel.
Arra is felhasználta írásait, hogy bírálja azt a széles körben elterjedt hiedelmet, miszerint az állatkertek csupán szórakozóhelyek, kevés tudományos értékkel. Azzal érvelt, hogy a legjobb esetben egy állatkert lehet laboratórium, oktatási intézmény és természetvédelmi egység egyben. Ő maga is új módszereket dolgozott ki nemcsak az állatok, ezen belül különösen a veszélyeztetett fajok tartására, hanem természetvédelmi célú szaporításukra is. Sikereit jól mutatja például a mauritiusi vércsék megmentése. A hetvenes évekre ugyanis ebből a különleges fajból mindössze négy példány maradt. Durrell és a felesége kezdték el a tenyésztési programot Mauritiuson. A sok évtizedes munkának hála ma már a visszaengedett egyedek önfenntartó populációt alkotnak a természetben.
Durrell egészsége élete utolsó éveiben megromlott, csípőprotézis-műtétjét májátültetés követte, amelyből soha nem épült fel teljesen. Jerseyn hunyt el 1995. január 30-án, hamvait szeretett szigetén temették el. A természetvédelem és a modern értelemben vett állatkertek megalapításának feledhetetlen alakja volt, aki a könyveiben és filmjeiben él tovább, arra emlékeztetve mindannyiunkat, hogy felelősek vagyunk bolygónkért, és soha nem késő a cselekvés.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu