Találd meg magad az anyaságban!

Egyre gyakrabban találkozunk az anyai kiégés fogalmával, amely során az anya mentális, érzelmi és idegrendszeri tartalékai teljesen kimerülnek. Erre kínál megoldást a Mom Balance csapatának specia­listája, Werner-Tóth Zsuzsa, neu­ro-­érzelmi fejlesztő tréner.

Családi körBalogh Boglárka2025. 03. 16. vasárnap2025. 03. 16.

Kép: Werner-Tóth Zsuzsa (képünkön jobbra) anyaikiégés-specialista

Werner-Tóth Zsuzsa (képünkön jobbra) anyaikiégés-specialista
Fotó: Zsuzsi Werner-Tóth

Ő maga már az anyaság előtt, a húszas évei vége felé megtapasztalta a depresszív kiégést. A reklámügynökségi munka túlterhelő volt számára, amire ráerősített egy családi haláleset. A gyógyulási útján ígérte meg magának, hogy soha többet nem fog ilyen mélyre kerülni. 

– Ma már az idegtudomány is elfogadja a tényt, hogy a múltunk lenyomata felnőttként bennünk él. Azok az élmények, amelyeket szüleinktől, tanárainktól, testvéreinktől kaptunk, a mai napig hatással vannak ránk, a reakcióinkra, a gondolatainkra és az érzelmeinkre is – magyarázza a szakember. Az egyik legfontosabb feladatunk az lenne, hogy képesek legyünk meghallani ezeket az üzeneteket, megérteni a saját szükségleteinket, és megtanulni, hogyan adhatjuk meg magunknak azt, amire gyermekként talán nem volt lehetőségünk. Ez az önismereti munka nemcsak magunk miatt fontos, de ez az alapja annak is, hogy fel tudjuk oldani azokat a stresszpontokat és trigger­helyzeteket, amelyek az anyaságban vagy a párkapcsolatban nehézséget okozhatnak. (A pszichológiában a trigger egy olyan inger vagy jel, amely egy korábbi tapasztalathoz vagy élményhez kapcsolódva erős érzelmi vagy pszichológiai reakciót vált ki.) Az anyává válás engem is elkezdett visszahúzni, sokszor nyomásként nehezedett rám az első időszak, amit megélni és nem túlélni szerettem volna. A megoldás ott hevert a tudományos eredményekben: utána­ol­vas­tam, tanultam, nemzetközi képzéseket végeztem el, megláttam az összefüggéseket, és saját magam hasznára eszközökké alakítottam. Ami aztán más édesanyák esetében is értékesnek és működőképesnek bizonyult. 

A Mom Balance Zsuzsi saját módszertana, de évek óta tapasztalja, hogy az egyre szélesebb körben megélt problémákra is megoldási lehetőséget nyújt. Rengeteg szülő küzd a túlterheltséggel, a bűntudattal és azzal az érzéssel, hogy folyamatosan bizonyítani kell – a társadalomnak, a családnak, de legfőképpen önmagának. Bár ma sem nehezebb vagy könnyebb anyának lenni, mint korábban, az viszont tény, hogy a körülményeink­ teljesen megváltoztak, ezért a XXI. században máshogy érdemes hozzáállni a szülővé váláshoz. A Mom Balance célja, hogy támogassa a nőket ebben a folyamatban. 

– Sok anya azt érzi, neki kell mindent elbírnia, megoldania, és ha segítséget kér, azzal kudarcot vall. Ha pedig énvédelmi határokat szab, akkor rátartinak, beképzeltnek, nemtörődömnek tartják. Ez a szemlélet mélyen a társadalmunkban gyökerezik, és már gyerekkorban belénk ivódik, ennek köszönhetően felnőttként irreális elvárásokat támasztunk magunkkal szemben. A külső tényezők legalább ennyire meghatározók. A társadalom idealizálja az anyaságot, de nem biztosít valódi megtartást és támogatást. Magyarországon például még mindig erősen él a „jó anya mindig a gyermeke érdekeit helyezi előtérbe" felfogás, emellett pedig a mai édesanyák sajnos gyakran elszigetelődnek, miközben az elvárások egyre csak nőnek: neveljenek érzelmileg stabil gyerekeket, legyenek türelmesek, táplálják egészségesen a családot, legyen rend a házban – mindezt sokszor teljes munkaidős állás mellett. Miközben számos fontos dolgot nem tanultunk meg, mert nem tudták nekünk megtanítani. Mint például az érzelmek helyes és egészséges kezelését. 

Zsuzsi szerint a túlzott információáradat és a közösségi média torz valóságképe szintén hozzájárul a kiégéshez. A tökéletes anyaság illúzió­ja, amit az online tér sugall, sok nőben kelt szorongást és elégedetlenséget, hiszen a saját életüket látva úgy érzik, hogy ők sosem érhetnek fel ezekhez az elvárásokhoz. A szülői kiégés tehát egy komplex, testi, mentális és érzelmi síkon is terhes állapot, többtényezős probléma, amit rendszerszinten kellene kezelni. Az édesapákat is érinti, és a gyerekek fejlődésére is hatást gyakorol. 

– A Mom Balance célja, hogy az anyákat ne csak elméletben támogassuk, hanem gyakorlati eszközöket is adjunk nekik ahhoz, hogy könnyebben megbirkózzanak a mindennapi kihívásokkal. Itt, ebben a korban, a mai gazdasági és társadalmi körülményekhez igazodva. Tartós megoldásokhoz vezetve őket lépésről lépésre. Nem túlterhelve, kétségek közé taszítva és elbizonytalanítva, hanem hiteles in­for­má­ciók­kal, igazolt módszerekkel, az édesanyák valódi szükségleteit és kapacitásait szem előtt tartva. Segítünk megérteni és hatékonyan kezelni az anyai túlterheltséget, fejleszteni az érzelmi rugalmasságot, elsajátítani önismereti eszközöket és kapcsolódni más anyákhoz, akik hasonló kihívásokkal néznek szembe. Szeretnénk egy olyan közösséggé és módszertani bázissá válni, amely világszerte támogatást nyújt az édesanyáknak – akár közvetlenül, akár szakembereken keresztül, illetve a www.mombalance.hu weboldalunkon további infókat, pod­castot és ingyenes anyagokat is biztosítunk. Hiszen ha az anyává válás mentális és érzelmi terheit a megoldásra fókuszáló szakembereken keresztül is könnyíteni lehetne, akkor nemcsak még több édesanya kapna szakmai támogatást, de ez a lépés hosszú távon a következő generációk érzelmileg és mentálisan kiegyensúlyozottabb felnőtté válásához is vezetne.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek