Mindig a jószág az első

Tehenet, bárányt, kecskét, csacsit, lovat és még emut is nevel a békéscsabai Fekete tanyán Fekete Vanda. A mindössze 22 éves gazda nagy célokat tűzött ki maga elé. Az értékmegőrzés mellett ugyanis egy állatsimogatót, mini­va­das­par­kot, sajtműhelyt, sőt tanyamúzeu­mot is tervez.

Családi körBalogh Boglárka2025. 07. 21. hétfő2025. 07. 21.

Forrás: Magánarchívum

Mindig a jószág az első Forrás: Magánarchívum

A szülei is állattartással foglalkoztak, a szarvasmarha volt a fő profiljuk. De tartottak lovakat, sertést, kecskét és birkát, mindent, ami nélkül egy tanya elképzelhetetlen. Ahogy meséli, három-négy évesen már vasvillával ment be a tehenek közé, próbált trágyázni a maga módján. Majd a család elkezdett egzotikus állatokkal is foglalkozni, megjelentek a papagájok, díszrécék, díszludak, ormányos medve, nandu és a fekete hattyú. 

– A szüleim kicsi koromtól fogva arra neveltek, hogy minden munkafolyamatból kivegyem a részem – mondja a fiatal gazda. – Aki ebbe az életformába születik bele, és ebben nő fel, az vagy nagyon megszereti, vagy egy életre megutálja, és menekül belőle. Ugyanis a rengeteg előnye mellett hátránya is van, nincs szabadnap vagy nyaralás, nincs táppénz, de ünnepnap sem. A jószág az első. Nekem nem volt kérdés, hogy maradok a tanyán, csak épp egy picit más formában szeretném továbbvinni azt. 

Vanda neve tavaly vált országosan ismertté, amikor a békéscsabai Munkácsy téren éveken át vígan élő Sanyi kakast befogadta, miután az állatot összerugdosták. A tanya kálváriáját is ekkor mesélte el, miszerint egy régi, tőle független adósság azzal fenyegette, hogy 2024 végére elveszítheti gyermekkora színterét. Közel 20 millió forintot kellett összegyűjtenie, hogy megtarthassa a birtokot és az állatokat. 

– Kereken egy év telt el azóta – mondja. – Eddigi életem legnehezebb időszaka volt, ekkor kellett igazán felnőnöm. Rengeteg bátorítást kaptam, jó tanácsot, segítséget, amiért nagyon hálás vagyok. Megmutatkozott a közösség ereje, 3 millió 200 ezer forint gyűlt össze, amit kiegészítettem 4 millió forintra, és belefizettem a tanyába. Most már csak hetek választanak el attól, hogy én legyek az egyetlen tulajdonosa. Az elmúlt év nagyon megedzett, többet találkoztam az ügyvédemmel, mint a legjobb barátnőmmel. 

Bár a harc a tanya meg­men­té­séért­ sok energiát elvett Vandától, a mai napig hajnalban kel, hiszen a munka itt korán, 4-5 órakor kezdődik. Ellátja az állatokat, ide tartozik az etetés, a tehenek, a kecskék fejése, és vizet is kell hordani mindenkinek. Miután az állatok rendben vannak, jöhetnek az ő szükségletei. 

– Nincs két egyforma nap. A tanyán a munka soha nem ér véget, nincs olyan, hogy minden kész van. Takarítani folyamatosan kell, főleg, hogy a tyúkok szabadon kóricálnak, előszeretettel kaparnak szét mindent. Mindennap járok kaszálni, hogy minél kevesebb széna fogyjon. Persze ezt csak tavasz végétől őszig lehet. Mellette minden napra jut valami tennivaló: kertészkedés, favágás, karámépítés, fűnyírás, állagmegóvás. Ha egy nap 48 órából állna, itt az is kevés volna. A tanyasi életforma egyik nehézsége az időbeosztás, fontos, ne maradjak el a feladatokkal. Rengeteg állat van, szarvasmarhák, bivaly, lovak, pónik, szamár, juhok, kecskék, alpaka, nyulak, dromedár, baromfik, emuk. 

A Fekete tanya 2023 óta létezik, azóta, hogy Vanda egy hirtelen ötlettől vezérelve kigondolta, létrehoz egy Facebook-oldalt, hátha néhányan majd figyelemmel kísérik az ott lakók életét. Az oldal annyira népszerű lett, hogy ma már 8 ezren követik, sőt e köré építette fel az életcélját is. Egy minivadasparkot és állatsimogatót szeretne létrehozni, ahol a hagyományos haszonállatok mellett különleges egyedekkel is találkozhatnak a hozzá látogatók. Ilyen például a Bennett-kenguru, a zebra, a bölény, különböző díszmadarak.

Emellett persze őshonos magyar állatfajtákat is szeretne bemutatni, a rackajuhot, a mangalicát, a magyar szürke marhát. 

– Jó lenne, ha a mini­va­das­par­kom közösségi térként is szolgálhatna a fiataloknak, itt bandázhatnak majd, foglalkozhatnak állatokkal. Az állatsimogató és vadaspark mellett sajtműhelyt is tervezek, ahol a saját állataim tejét dolgozhatom fel és értékesítem. Lesz a birtoknak egy tanyamúzeumrésze is, ahol a régi paraszti tárgyakkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők. De rendezvényekre is kitelepülünk majd az állatsimogatóval. 

Vanda nehéz körülmények között tartott haszonállatokat is befogad korlátozott számban. Eddig három lónak adott új otthont, az ő esetükben meg is húzta itt a határt. De fogadott be pónilovat is meg egy emut. 

– A tanyán kettesben élünk édesanyámmal. Ő végzi a házimunka oroszlánrészét, én pedig a férfia­sabb dolgokat intézem, az állatokról egyedül gondoskodom. Számtalan tervem van, többek közt gyerektábort is szeretnék majd szervezni. Öt év múlva már úgy lenne jó bemutatkozni, hogy a békéscsabai állatsimogató és vadaspark, valamint sajtműhely tulajdonosa is vagyok egyben. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!