Gombóc a torokban

Már a név is félelmet keltő. A limfóma a nyirokrendszer sejtjeiből kiinduló daganatos megbetegedés. Hazánkban évente mintegy ezer új beteget diagnosztizálnak. A szeptember 15-i limfómavilágnap célja, hogy minél többet megtudjunk a kórról és gyógyításáról.

EgészségünkSzijjártó Gabriella2007. 09. 14. péntek2007. 09. 14.
Gombóc a torokban

Mintha az embernek nem lenne épp elég csapás, ha utoléri bármely betegség! Ám ezen belül külön veszélyforrást alkotnak azok a kórságok, amelyek tüneteiből nehéz egyértelmű diagnózist felállítani. Ide tartozik a limfóma is. A nyiroksejtek (más néven limfociták) rosszindulatú átalakulása a nyirokcsomók, a lép és más szervek megnagyobbodásához, megbetegedéséhez vezet. Ez eleinte semmilyen panaszt nem okoz, de a tartós vagy visszatérő, „megmagyarázhatatlan” láz, olyan erős éjszakai izzadás, amelytől átázhat a hálóruha és az ágynemű, az akaratlan és jelentős fogyás, a fáradékonyság és az étvágytalanság, ritkábban az egész testfelületre kiterjedő, kínzó viszketés esetén gyanakodhatunk. Bonyolítja a képletet, hogy a nem nyirokcsomókból, hanem más helyről kiinduló limfóma a megbetegedett szervre jellemző panaszokat okoz: a gyomorban vagy a belekben kifejlődő változata például hasi fájdalmakat, emésztési zavarokat, a mellűri pedig köhögést, nehéz légzést okozhat.
A limfómának két csoportja van. Egyik fajtája a Hodgkin-kór. Ritka betegség, ám minden életkorban előfordul, fiatal felnőttek és idősebbek közt mindenesetre gyakoribb, középkorúaknál ritkább. Első leírása egy Hodgkin nevű orvostól származik 1832-ből, hét beteg kórtörténetét írta le. A megbetegedésnek jól körülírható, jellemző szövettani képe van.
A non-Hodgkin-limfóma nem egységes megbetegedés, eltérő klinikai viselkedésű betegségek gyűjtőneve, több mint harminc típusát ismerjük. Az ötödik-hatodik leggyakoribb rosszindulatú daganat. Bármely életkorban előfordulhat, idős emberekben minden típusa gyakoribb. Az átlagéletkor a diagnózis idején 65 év. A férfiak körében valamivel gyakoribb, mint a nőkében. Vannak bizonyos kockázati tényezői, így bizonyos vírusfertőzések (elsősorban a HIV), de szervátültetés után és bizonyos gyógyszerek alkalmazását követően is gyakoribbak. Legjellemzőbb tünete a nyirokcsomók fájdalmatlan megnagyobbodása, amely a nyakon, a hónaljakban vagy a lágyék területén jelentkezik. Ha valaki nagyobb csomót észlel a szervezetében, nem kell mindjárt limfómára gondolnia, hiszen a különféle fertőzések következtében gyakran megduzzadnak a nyirokcsomók. Ha a duzzanat két hét után is makacsul tartja magát vagy még nagyobb lesz, feltétlenül orvoshoz kell fordulni akkor is, ha nem fáj!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek