Felemás helyzetben voltak eddig azok az asszonyok, akik azt vallották, hogy a terhesség nem betegség, a baba világrahozatala pedig természetes életfolyamat, amihez nem feltétlenül kell rideg, kórházi környezet. Ennek szellemében évente háromszáz hazai újszülött sír fel saját otthonában. Egyre többen választanak például dúlát, azaz női segítőt, aki segédkezik a vajúdás alatt, s akivel megoszthatják a szülés felemelő élményét.
Az egészségügyi törvény ugyan eddig sem tiltotta az otthon szülést, ám az orvostársadalom olyannyira nem támogatta a dolgot, hogy a Magyar Orvosi Kamara több olyan szülészt kizárt tagjai sorából, aki segédkezett ilyesmiben. Évek óta vajúdnak a változások, öt éve például az ÁNTSZ csak olyan lakásban engedte volna meg a szülést, amelyben szigorúbban ügyeltek a higiéniára, mint egy átlagos kórházban. Sokan azonban már akkor is azzal érveltek, hogy Hollandiában minden harmadik kismama otthon hozza világra csemetéjét.
Most a hírek szerint az Egészségügyi Minisztérium felkérte a szülész-nőgyógyászok szakmai kollégiumát, hogy dolgozza ki a megengedőbb szabályokat. Az engedélyezés pártján álló egyik főorvos, a fővárosi Szent Imre Kórház osztályvezetője, Rákóczi István, aki most a felkért szakértők egyike, már korábban kikelt a túlzott szigor ellen. Azt mondta ugyanis, hogy éppoly fölösleges egy normális lefolyású szüléshez orvost fogadni, mintha egy tízéves nebuló mellé csak gyerekgyógyász doktort hívhatnának bébiszitternek. Vagyis, ha semmilyen komplikáció nem jön közbe, az újszülött éppen olyan gyorsan és baj nélkül világra jöhet családias környezetben, mint egy gyógyintézetben.
Arról persze nincs szó, hogy bármelyik várandós választhatná ezt a módot. A koraszüléseknek, a várható császármetszéseknek, az érkező ikreknek például biztosan kórházi környezetre lesz szükségük. A megbízott orvosok épp azt fogják most csokorba, melyek azok az esetek, amikor semmiképp nem maradhat otthon a kismama.
Egy hazai tanulmány szerint a saját lakásukban szülők közül minden tizediket vészhelyzetben kórházba kellett szállítani, minden ötödik vajúdás pedig végül a szülőszobán fejeződött be. A „lazítás” ellenzői azzal érvelnek, hogy előbb a sürgősségi ellátást kéne megerősíteni. Nálunk ugyanis jóval nagyobb a vajúdó kockázata, mint mondjuk Hollandiában, ahol 15 perc alatt bárhová odaér a mentő.